OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak?cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Czyli rozumiem Jolu, że nie robisz oprysków chemicznych profilaktycznych, tylko wkraczasz jak już coś zaatakuje? Możesz zdradzić co trzymasz w pogotowiu i co idzie u Ciebie na pierwszy ogień jak już (odpukać) coś się pojawi?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Profilaktycznie opryskałam HT. Natomiast chemii nie stosuję profilaktycznie, bo jak ma się przyplątać zaraza, to i tak się przypląta (no może kilka dni później) ;:oj . A zawsze to mniej chemii. Natomiast mam w pogotowiu na działce ze 2 środki systemiczne: w tym roku Mildex i Infinito, bo akurat zostały z zeszłego roku ;:131 . Ridomil stosowałam 2 lata temu i też był OK. Na działce jestem co 2-3 dni i robię bardzo dokładny ogląd krzaków przy okazji podwiązywania, usuwania liści, wilków czy opryskiwania (od tego roku) Borasolem kwiatków. Jeżeli widzę choćby jedną plamkę zz na jednym z krzaków, wtedy natychmiast opryskuję wszystkie krzaki. Tylko jeżeli latem wyjeżdżam na wczasy, to przed wyjazdem opryskuję profilaktycznie. Ten system sprawdza mi się od lat. Czasami mam 2 opryski chemiczne w ciągu sezonu, a w gorsze lata 3. Oczywiście tak można robić jak się na działce jest często. Jeżeli raz na tydzień, to faktycznie lepiej opryskiwać zapobiegawczo, bo po tygodniu niebytności może się zdarzyć, że wszystko byłoby do wywalenia ;:oj
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Obok mojej gruntowej uprawy pomidorów są ziemniaki, które mają objawy zarazy ziemniaka lub alteriozy lub oba ;) Wobec tego chyba jednak popryskam chemią, zwłaszcza że jeszcze nie ma pełni owocowania bo uprawa jest opóźniona. Mam dwa środki Curzate CU i Ridomil Gold. Który będzie lepszy na pierwszy oprysk?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Opryskaj Curzate a Ridomil jak już będą objawy ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Jolu,
Z tego co na etykiecie Ridomil Gold jest środkiem tylko zapobiegawczym.
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ja pryskałam Ridomilem jak były objawy zz, nawet na jednym krzaku miałam łodygową odmianę zz i wszystko po oprysku ładnie się zatrzymało :D . Wiem co piszą, ale ja mam inne doświadczenie. To tak jak z ulotkami lekarstw, na wszelki wypadek straszą wszelkimi możliwymi skutkami ubocznymi. No bo gdyby na 100 przypadków zz w jednym nie zadziałało, to ludzie mieliby pretensje ;:oj .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Ridomil jest srodkiem systemicznym czyli ma ta przewage nad Curzate ze chroni rowniez nowe przyrosty przemieszczajac sie w roslinie. Srodek whlebny typu Curzate tego nie robi. Dlatego jako profilaktyka Ridomil wydaje sie lepszy. Sam sobie odpowiedzialem.
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

A jakiej końcówki używacie do oprysków? Bo ja testowałem do herbicydów, którą miałem w zestawie, ale lała jak prysznic i HT, OW leci z "chmurkowej". Teraz kupiłem 0,4l/min herbicydową - będę testował na kolejnym oprysku (OW).
szczepankk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 11 lut 2011, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: bełchatów

Olejek z drzewa herbacianego

Post »

Czy ktoś stosuje oprysk na pomidory i ogórki z olejku z drzewa herbacianego, jak są efekty, siostra wczoraj mi powiedziała, że u niej na działkach jest bardzo chwalony?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: olejek z drzewa herbacianego

Post »

Czyżby chodziło o Timorex.
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Chcę wykonać oprysk switch'em jednak zgubiłem miarkę gramową od niego.

Posiadam miarkę od Curzate Cu.

Orientuje się Ktoś czy różnica wagi nasypowej jest duża pomiędzy tymi dwoma środkami?
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Dozer pisze:A jakiej końcówki używacie do oprysków? Bo ja testowałem do herbicydów, którą miałem w zestawie, ale lała jak prysznic i HT, OW leci z "chmurkowej". Teraz kupiłem 0,4l/min herbicydową - będę testował na kolejnym oprysku (OW).
Jak dla mnie najlepiej sprawdza się w gruncie zielona:
http://www.pl.marolex.pl/czesci-zamienn ... nalny.html
zakładając że mowa o opryskiwaczach Marolex (chyba tę markę można bezkarnie reklamować tutaj pisząc z pełnej nazwy :wink: )
Nie mam i nigdy nie używałem herbicydowych, sądząc z opisu mają kąt ograniczony do 110 stopni - skąd ten wybór ?
pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Dozer
100p
100p
Posty: 103
Od: 23 lut 2014, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory- opryski-tak czy nie i jak?

Post »

Zanim kupiłem opryskiwacz, to się zorientowałem co jak pracuje. Nie mam tego modelu :) Chciałem sprawdzić jak będzie lecieć 0,4 litra herbicydowa i ją kupiłem :) Ostatni oprysk nią poleciał. Uważam, że herbicydowa mniej "mgiełkuje" i gdyby ktoś używał mocnej chemii, to bezpieczniej.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”