Stewia (Stevia rebaudiana)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Stewia

Post »

Stewia w syropie?Czyli tzw. 500% cukru w cukrze?Bardzo kreatywne,poważnie.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stewia

Post »

Gapapl cieszę się,że mogłam pomóc.
Do słodzenia wygodnie jest zrobić wywar lub zwyczajnie zaparzyć jak herbatę i przechowywać w lodówce,tylko trzeba używać z umiarem,bo inaczej będzie gorzkie.Jeśli mamy dużo pędów,najlepiej ususzyć/susz zachowuje swe właściwości wiele lat/ :wit
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Stewia

Post »

Ewo,napisałem poważnie,cukier konserwuje.Poza tym może złagodzić trochę "kosmiczną "słodycz stevii.Można też spróbować, na wzór cukru różanego,zrobić cukier steviowy. http://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/cukier-rozany .Wtedy wystarczy odrobina do posłodzenia.
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Stewia

Post »

kaLo chciałam mieć stewie w płynnej postaci bez żadnych dodatków :p
Ewo dziękuję za odpowiedź.Wypróbuję 2 metody,ale coś czuję że na dłużej raczej zostanę przy zmielonych listkach:)
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stewia

Post »

Moją kupioną sadzonkę ( z nasion nie przetrwały) wysadziłam do gruntu. Będę zbierać i suszyć.
Czy jest jakiś właściwy czas (oprócz uszczykiwania na bieżąco), na zbiór liści na susz, np. przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia?
Pozdrawiam, Kasia
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stewia

Post »

Gaura,najlepiej tuż przed kwitnieniem,wtedy jest najsłodsza.Ja ścinam we wrześniu.
KaLo nie wpadłam na to,dzięki,wypróbuję. ;:108
Co prawda myślałam o tym,żeby cukier tylko częściowo zastąpić stewią,ale pomysł z cukrem stewiowym może być dużo lepszy ;:333
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stewia

Post »

Ewa, dziękuję, zetnę tuż przed kwitnieniem :D
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Stewia

Post »

Ja z kolei, zbieram wszystkie możliwe listki czyli; stewii, mięty, melisy, porzeczek, malin i płatki róży i to wszystko podsuszam na suszarce do grzybów. Następnie mielę cały susz i do zaparzanej herbaty w imbirku dodaję szczyptę mojej mieszanki...aromat i smak herbaty POEZJA.

Ta mieszanka starczy mi na cały rok. :wink:
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Stewia

Post »

Świetny pomysł, dziękuję za taką podpowiedź :D
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Stewia

Post »

Witam ponownie :)
Mam problem z moją stewią.Liście się zwijają w rulonik,plamy brązowe przezroczyste z których robią się dziurki.Dolne liście są w dobrym stanie.Być może poparzone są.Stewia wystawiona w doniczce na pełne słońce.W sumie to cały czas jest na dworze,jeśli pada deszcz zabierana do domu.Podlewana regularnie.Fotki dość niewyrazne :( Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Stewia

Post »

Dziurki są, to może ją coś gryzie? :roll: Mojej zawijały się liście od góry, ale myślę że to było z przenawożenia azotem.
Teraz już tydzień rośnie w gruncie i ma się dobrze w sąsiedztwie mięty, młodych malin i słoneczników :D

Stewia pierwsza z lewej, Mięta pieprzowa z prawej.
Obrazek
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Stewia

Post »

Nie nie nic ją nie gryzie...i nie jest nawożona.Też pomyślałam o nadmiarze azotu hmm...Czytałam,że stewia lubi bezpośrednie słońce więc nie rozumiem skąd te plamy jakby wypalone.Dodam jeszcze,że liście prócz dolnych są bardzo suche w dotyku nie są jędrne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Stewia

Post »

W jakiej ziemi jest ta stevia? Bo to, że nie była nawożona, wcale nie oznacza nie nie może być przenawożona :) To że lubi stanowiska słoneczne to raczej jest dla części nadziemnej i głównie o uprawie w gruncie. Już wyjaśniam o co mi chodzi bo sam widzę że kręce :wink: Chodzi mi o to, że jeśli Stevia jest wsadzona w ziemię jakąś kupną z dawką startową nawozu, to podczas wystawienia jej na słońce w upalny dzień, doniczka, która może jest mała, z automatu się nagrzewa, przez co woda wyparowywuje i zwiększa się zasolenie ziemi. Właśnie na taką mi wygląda ta stevia. Zdarzyło się Tobie przyjść kiedyś do stevi i ziemia była sucha na wiór?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”