Przedplony

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedplony

Post »

Co to znaczy "pierwsze zbiory", "drugie zbiory" szpinaku? Szpinak znam w wersji mrożonej (brrrr :? )
Co i kiedy się zrywa?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Przedplony

Post »

Hmmmmm ..takie zielone liście, a zrywa się jak już nadaje się na talerz ...... albo do zamrożenia ;)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedplony

Post »

To żart?
Ja pytam poważnie. Wiem że ma zielone liscie :(
Pytam jak mam rozumieć pierwszy, drugi zbiór? Przy jednym sianiu ?

Konkrety.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Alembik

Re: Przedplony

Post »

Też się niedawno dowiedziałem. Rozchodzi się o to, że szpinak siejesz w kilku rzutach. Siejesz jeden i w międzyczasie jak wyrasta siejesz następny. Różne odmiany mają różne czasy siewu. Na moim szpinaku są trzy terminy.
k. III - poł. IV zbiór V - p.IV
k VII - poł. VIII zbiór X - XI
k. IX - poł. X zbiór IV

aha, teraz łapię.
Awatar użytkownika
kesza
100p
100p
Posty: 145
Od: 16 lip 2010, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Polski

Re: Przedplony

Post »

Można go wysiewać 2 razy w roku na dwa zbiory - wiosenny i jesienny.
Na ten pierwszy późną jesienią lub wcześnie wiosną, a na drugi rzut-zbiór późnym latem.
Szpinak najlepiej rośnie w niskich temperaturach dlatego latem wybija w pędy kwiatowe zamiast rosnąć.
Pozdrawiam,
Edyta
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedplony

Post »

Bardzo dziękuję za mądre odpowiedzi ;:180 . Mam jeszcze pytanie w jakiej fazie zrywa się szpinak - jak ma wyglądać gdy go zrywam? Jak duży? Wyrywam cały krzaczek?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
kesza
100p
100p
Posty: 145
Od: 16 lip 2010, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Polski

Re: Przedplony

Post »

My wyrywamy całe krzaczki (przerywka) to pozostałe lepiej rosną, odcina się korzonki i do gara!
Obrywać można i mniejsze listki, im większe to później łodyżki są bardziej twardsze i chrupkie, ale mi to akurat nie przeszkadza (w szczawiu robią się włókniste, w szpinaku tylko "chrupcieją")
Niestety bardzo traci na objętości po obróbce cieplnej więc musi go być dużo więcej, niż planuje się go zjeść. W mojej rodzinie kochamy zieleninę, w tym szpinak szczególnie. Nawet mąż, który kiedyś się go nie tknął, jak tylko zaczyna się wiosna, sam się dopomina o szpinak na obiad.
Pozdrawiam,
Edyta
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przedplony

Post »

Chyba jak z sałatą. Można duży okaz, można mniejszy, grunt by liście były w miarę obfite, ale na pewno młody czyli mniejsze liście są smaczniejsze.
Mi szpinak siany, nie sadzony (dopiero w tym roku spróbuje) marnie rósł jak wiosną tak jesienią, szedł w kwiaty a listki miał wielkości jak ze szczawiu. Zauwazyłem, że kupny świeży jak ma liście wielkości max dłoni dla mnie był jak najbardziej ok. Myślę że jak zaczyna iść w kwiat to bez względu na wielkość już będzie niesmaczny. Czy uda Ci się wychodować duże liście czy małe to już sprawa indywidualna. Grunt by nie zakwitnął. Takie mam doświadczenie w sałacie więc pisze bo to ten sam gatuek chyba tylko bogatszy w witaminy :)
Awatar użytkownika
kesza
100p
100p
Posty: 145
Od: 16 lip 2010, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Polski

Re: Przedplony

Post »

Najładniejszy rośnie sadzony jesienią - jedzony na wiosnę. Taki zakwitający też jadłam i mi smakował, ale ja to bziknięta na szpinak jestem ;:224
A sałatę sadzę ostatnio liściową, rośnie do 60,70 cm na wysokość i po kolei od dołu odrywa się liście, poźno wybija w pędy i nie jest gorzka.
Pozdrawiam,
Edyta
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Przedplony

Post »

Marek-BB pisze:Wyszukiwarka forum nic nie znajduje zatem zakładam wątek bo chciałbym wykorzystać grządki maksymalnie wydajnie, ale właściwie.
1. Mam posadzonego sporo czosnku od jesieni - końcem lipca grządka się zwolni. Jedyne co mi przychodzi na myśl w tym okresie to posiać koper i rzodkiewki, rzodkiew.
jeżeli lubisz brokuły - posadź z rozsady,
możesz również z rozsady posadzić kapustę pekińską,
możesz posiać roszponkę na zbiór zimowy
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
cafekot
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 lut 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplony

Post »

O przedplonach nie napiszę nic - bo mocno początkuję w temacie, ALE o przedgonach i pogonach to mogę śmiało zabrać głos :lol:
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przedplony

Post »

Moje dociekliwe pytania pochodzą stąd, że nigdy nie widziałam rosnącego ani wyrwanego świeżego szpinaku :wink: Sałatę sadzę od lat ale tylko głowiastą - opisałam na forum ze szczegółami jak to robię.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4&start=84
Nigdy nie sadziłam takiej, z której obrywa się liście.
Przeczytałam o sianiu szpinaku we wrześniu i dwóch zbiorach i zgupiałam :) :
Co roku, na miejsce po ogórkach i pomidorach gruntowych wysiewam szpinak zimowy "Olbrzym".
Wysiew w drugiej połowie września. Pierwsze zbiory na koniec października (w 2011 były imponujące, dzięki długiej, ciepłej jesieni), a drugie na początku maja. (...)
Teraz już wiem jak rozumieć ten tekst.
Pozdrawiam wszystkich "czcicieli" szpinaku :wit
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przedplony

Post »

Napiszcie mi proszę czy teraz jest odpowiednia pora na sianie szpinaku na rozsady. Nie wiem w jakim czasie w warunkach domowych wykiełkuje i mniej więcej w jakim czasie będę mógł je posadzić na grządkach.
Na polu śnieży, ale od weekendu zapowiadają dwucyfrowe temperatury w górę rzecz jasna. Zależy mi na zbiorze tego szpinaku jak najwcześniej. Max początek maja by móc sadzić w te miejsca dyniowate.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”