Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

cantati

Wpadł mi do głowy pewien pomysł jak możesz wykorzystać ten obornik do nawożenia rzędowego. Szczegóły podam Ci na PW.

:wit :wit
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

leniawka pisze:podpowiedzcie proszę odnośnie nawozu króliczego, mam dostęp do króliczych bobków - składowane od jesieni, spora górka już się tego usypała :) - chciałabym wykorzystać to cudo do przygotowania dołków pod pomidory i redlin pod ogórki, wyczytałam jednak, że można łatwo przedobrzyć i potem wielkie krzaczory a warzywa malutkie. Jaki stosujecie nawóz króliczy?
naprawdę nikt nie ma królików... :(

forumowicz
, super instruktarz ;:215
pozdrawiam
Iwona
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Iwonko

Nie bądź taka zawiedziona. Zawsze ktoś Ci pomoże :lol:
Odchody królicze w swoim składzie i nawet konsystencji są bardzo zbliżone do odchodów owiec, kóz i koni,
oraz
Stosowanie w uprawach polowych obornika króliczego, suchego stanowi logiczną alternatywę dla nawozów mineralnych, i w dawce 20 t/ha nadaje się zwłaszcza do upraw ogrodniczych.
Co prawda ustawodawstwo unijne jest pokrętne jeśli chodzi o stosowanie obornika od zwierząt futerkowych ale oszołomy z miasta B. dali już nie raz ciała ,jak choćby :lol: prostując ogórki

Tak, że dawaj pod warzywa to, co masz, bez obiekcji.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

dziękuję forumowicz, miałam chęć jeszcze dziś przygotować pomidorom i ogórkom grządeczki, ale się rozlało....
pozdrawiam
Iwona
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Iwona

Ta mapa radarowa opadów jest bardzo pomocna nawet w planowaniu robót na działce i co najważniejsze- oprysków w gruncie.
http://www.sat24.com/foreloop.aspx?type=1

Ona jest cały czas aktywna i teraz np widać, że do 20 pada w pasie od Gliwic gdzieś po Przemyśł

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

do tej pory bazowałam na meteo.pl, ale chyba czas zmienić serwis pogodowy :?
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz pisze:Iwona

Ta mapa radarowa opadów jest bardzo pomocna nawet w planowaniu robót na działce i co najważniejsze- oprysków w gruncie.
http://www.sat24.com/foreloop.aspx?type=1

Ona jest cały czas aktywna i teraz np widać, że do 20 pada w pasie od Gliwic gdzieś po Przemyśł

Pozdrawiam
tylko jak to z prognozami bywa nie zawsze sie zgadzaja, teraz nad Gliwicami jest czysciutkie niebo,a szkoda bo posadzilem do ogrodu pare kalarep, jakis czosnek, i troche deszczu by sie przydalo...
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz pisze:Prawdopodobnie będzie ,ale dla tych co siali rozsady za wcześnie, może to być za późno. :D
Zawsze jest jakiś następny rok....
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

to te rzędy nie takie wysokie..?

A tak spytam z ciekawości..
to nie robisz tego naworzenia tuż przed posadzeniem pomidorów tylko tak na 2 tyg przed..??

i pytanie od leniwej części mnie samej..
Kto potem pieli to wszystko 8-) :twisted: :twisted:

A instrukcja super.. choć i ja łopatologiczna czegoś nie skumałam po drodzę..ale poczytam kilka razy i załape..
Powiedz tylko.. masz suchy kurzak..
A co z mokrym.. tego pewnie mniej dawać trzeba.prawda??

Wiem że mi pokazywałeś redliny..ale myślałam że one wyższe są.. chyba opanowała mnie jakaś mania niższości że wszystko mi się wieksze wydaje ;:14
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Aniu, po kolei . Ty zawsze tyle nawrzucasz, że głowa boli :lol:

Pisałem tu już, że nawóz kurzy/ obornik również/ wydziela amoniak/ gaz/ ktory jest b. agresywny i toksyczny dla kiełków roślin i młodej rozsady.Dlatego należy go dać co najmniej 2 tygodnie przed planowanym siewem lub sadzeniem rozsady.

Kto to pieli ? Ano moje ręce a czasem mojej córki i zięcia.

Z mokrym kurzakiem jest kłopot. Jeżeli jest to nawóz ze słomą z kurnika to można roztrząsnąć w rzędach ale jak są to placki i jest ich stosunkowo niewiele- przeznaczyć je na gnojówkę , jeśli jest ich dużo zamoczyć na perę dni w beczce, by powstała taka breja, którą da się wiadrem wylewać w rzędy / zamiast sypać suchy.

Redliny sobie każdy robi tak wysokie jak mu pasują ale musi to korespondować z jakością gleby i jej wilgotnością. Na mokrej lub ciężkiej glebie- wyższe, na lżejszej i suchszej- niższe a na suchej glebie i przepuszczalnej- na płask.

Pozdrawiam
.
Awatar użytkownika
picadero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 mar 2012, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz czy po tak przygotowanej ziemi zasilasz czymś jeszcze? Przed posadzeniem no i po posadzeniu?
Życie zaczyna się na .... działce i kończy hmm .... na działce :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Sadzonki czy to pomidorów czy ogorków, kapusty, selera, pora otrzymują dawkę startową 0,5 % roztworu saletrzaku po wysadzeniu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz, "dawkę startową" to znaczy żeby miały zanim się ukorzenią i będą pobierać składniki z obornika?
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”