Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

No to mi się wydaję że Twoje pomidory będą "wymiotowały" nadmiarem pokarmu... To co było w oborniku na pewno wpłynęło do ziemi.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

radekt!

A znasz takie przysłowie: Co nagle to po diable.

Najpierw trzeba było poczytać a potem sadzić.Teraz musisz obserwować co będzie się z nimi działo.
Na razie to tylko podlewaj wodą,najlepiej odstaną deszczówką.Żadnego nawożenia.
Nie napisałeś czy to był świeży obornik czy taki,który dobrych parę lat był na tym miejscu.
I nie był dokładany.Może pomidory przeżyją tzw szok i nic im nie będzie.
radekt
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 1 maja 2014, o 08:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Obornik był stary bo z likwidowanej obory a dokładana była na wierzch tylko trawa z koszenia trawnika ale to wszystko było w tym roku zabrane. W sumie z tego obornika to była już próchnica a tylko z tej trawy był jakby obornik tylko że bez słomy. Dzięki za odpowiedzi bo naprawdę chciałem "zabłysnąć" wśród sąsiadów i rodziny pomidorami i aby to się nie skończyło wstydem bo będzie jeszcze tak że pomidory padną a tunel który zrobiłem pewnej burzy odleci :? Ale przynajmniej wiem żeby nic nie dokładać...

A dlatego tak szybko posadziłem bo te sadzonki było już naprawdę duże i na pewno męczyły się w doniczkach (z korzeni była już gęsta siatka ). A po posadzeniu dopiero sobie poczytałem. Może będzie wszystko ok ?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Życzę Ci udanych plonów.Sprawdzaj jak zachowują się krzaki.W razie czego zawsze możesz je stamtąd zabrać w inne miejsce.Lub wymienić ziemię pod krzakami.Ale to może nie będzie konieczne.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

radekt
A co zrobiłeś z tym skompostowanym obornikiem? , bo tak dość enigmatycznie napisałeś "usunąłem", to najlepszy nawóz jaki możesz mieć i do tego nie do kupienia.
radekt
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 1 maja 2014, o 08:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Poszedł pod warzywo w innym miejscu
Nutella
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 9 cze 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Witam:)
Proszę o radę
Chciałabym w tym roku zastosować nawożenie rzędowe pod pomidory i ogórki. Mam dostęp (za Bóg zapłać :D ) do obornika kurzego, który leży w zaniedbanym,"nieczynnym" kurniku ok.2 lat. Ma postać zupełnie suchej, grubej i zbitej warstwy na podłodze pod grzędami. Czy jeszcze się nadaje?
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Ja tak miałam jak kupiłam swoją działkę,bo pan miał altanę z dużą piwnicą-kilka pomieszczeń.W jednym z nich była prawie półmetrowa warstwa kurzeńca-ze ściółką.Wybrałam wszystko i wkopałam na warzywniku-rosło wszystko jak szalone.
Nutella
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 9 cze 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

No to wygląda, że mam główny nawóz:) Zaopatrzyłam się w siarczan magnezu i saletrę potasową. Mam glebę lekką, piaszczystą, wzbogacaną co roku kompostem. Pomidory planuję chronić OW i MW oraz HT zamiennie z olejkiem z drzewa herbacianego, tak jak w ubiegłym roku, były bardzo udane. Czekam niecierpliwie na wyniki eksperymentu z kwasem sorbowym ;:65
Czy powinnam kupić jeszcze jakiś nawóz lub ŚOR, tak "na wszelki wypadek"?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Nie od rzeczy byłoby wiosną wykonać analizę gleby. Metodą uniwersalną. Podkreślam to, ponieważ nadal występują nieporozumienia co do metody. W warzywnictwie na małej powierzchni tylko i wyłącznie metoda uniwersalna.
W Twoim przypadku, jeśli masz glebę mocno przepuszczalną, mogą występować duże niedobory potasu, wapnia czy magnezu. Warto zrobić choć raz analizę ,by wiedzieć na przyszłość i teraz, jaką strategię nawożenia przyjąć.
Nutella
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 9 cze 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Masz rację forumowicz :) Już sprawdziłam możliwości badania gleby w moich stronach, na pewno tak zrobię, bo już mnie frustruje "wróżenie" czego brakuje, a czego za dużo.
Na moich zeszłorocznych pomidorach zobaczyłam (???) niedobór Mg i Fe. Wapń uzupełniałam MW, stosowałam też OW, myślę, że to zmniejszało ew. niedobory. Na zbiór nie narzekałam, choć to był mój pierwszy rok uprawy. Gorzej z chorobami, zwłaszcza szara pleśń dała mi się we znaki.
Wybrałam jednak kilka dość trudnych malinowych, wielkoowocowych odmian (choć Ispolin okazał się rewelacyjny - smaczny zdrowy, dużo wielkich owoców nawet powyżej 1,2kg, owocował do końca). W tym roku nastawiam się na odmiany drobniejsze, łatwiejsze w uprawie, plenne. Liczę, że przy nawożeniu rzędowym zaowocują jeszcze lepiej.
Pozdrawiam wszystkich pomidorowych, którzy tak jak ja czekają niecierpliwie na nowy sezon.
Ania
Awatar użytkownika
jeny30
50p
50p
Posty: 79
Od: 24 sie 2014, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, Słupsk

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz pisze:Nie rozumiemy się?

Nie można przekroczyć nawozem dawki azotu w ilości 40 g/m2. Nawóz ma 4,8 % azotu więc przeliczając to dowiadujemy się, że maksymalnie możemy zastosować 40x100/4,8= 0,8 kg/m2.
Przy nawożeniu rzędowym oznacza to 80 dkg na 5 metrów bieżących rzędu czyli pojedyncze granulki w rzędzie. Zanim one się rozlasują, zanim azot się zmineralizuje , zanim korzenie je znajdą to będzie połowa lata.

Dlatego pisałem o sposobie aplikacji bo takie dawanie po granulce w rząd to nieporozumienie. Te granulki trzeba zalać wodą najpierw 1:1, zafermentować/ wysoka zawartość azotu organicznego świadczy że ten obornik nie był fermentowany/ Następnie rozcieńczyć 1:10 i wylać w rowki w ilości 20 l na 5 mb rzędu. Nawóz będzie wtedy natychmiast dostępny i równomiernie ułożony w glebie.
Tak kombinuję, tylko nie wiem czy dobrze. Nawóz granulowany bydlęcy NPK-4-2,5-2,3. Przeliczając 40x100/4=1 kg/m2=5mb. Zalewam wodą 1:1 w celu zafermentowania, rozcieńczam 1:8 i wylewam w rowki. I tu mam problem, bo kurzy było 20l/5mb, a tego ile litrów na 5mb? Zastanawiam się też nad saletrą potasową między rzędy, w jakiej ilości żeby pomidorki dostały odpowiednią dawkę potasu. Proszę pomóżcie ;:180
Pozdrawiam, Ania

"Najcenniejsze rzeczy w życiu nie nabywa się za pieniądze." Albert Einstein
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

16 l na 5 mb.

Gorsza sprawa z potasem. O ile azotu w otwartym gruncie wiosną jest niewiele w glebie, o tyle potasu może być sporo, a nie wiemy niestety jak zasobna jest w ten składnik gleba. Z obornikiem wprowadzimy go 23 g/m2 tj 115 mg/l. Zabraknie licząc do średniego zapotrzebowania 160 mg/l tj 32 g/m2. Oznacza to, że musimy wprowadzić dodatkowo 0,7 kg saletry potasowej na 10 m2. Najlepiej w dwu rzutach w postaci roztworu 0,5 % co się praktycznie przekłada na 70 l roztworu na 10 m2. Fosforu wprowadzimy z obornikiem 125 mg/l co powinno wystarczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”