Rozsada - temperatury, doświetlanie, ziemia do wysiewu

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozsada - temperatury, doświetlanie, ziemia do wysiewu

Post »

Oto tabela temperatur, która może być pomocna przy produkcji rozsady :

Obrazek

Myślę, że nie zawadzi ją sobie wkleić na pulpit.
W uprawie parapetowej o tej porze roku raczej stosować zakres temperatur dla dnia pochmurnego. Niech każdy oceni czy jest w stanie zagwarantować zbliżone warunki swojej rozsadzie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Coś mi się telepie po głowie :uszy , nie wiem czy wiadomość z książki czy Działkowca, że sałata dobrze wschodzi w temperaturze poniżej 15 st.C, w wyższej ma kłopoty ;:14 .

Pozdrowienia, Jola
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Temperatura kiełkowania sałaty zależy ,czy jest wczesna, czy letnia. Przecież są odmiany do uprawy letniej, które kiełkują w wyższych temperaturach. A nawet rosną i są smaczne. Pozdrawiam, Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Hekate
200p
200p
Posty: 373
Od: 23 lip 2009, o 16:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lędziny k. Tychów (śląsk)
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

A co z odmianami sałat przeznaczonymi do pędzenia? Spotkałam się właśnie z odmianą safir z hobby garden w sklepie, przeznaczona do uprawy szklarniowej i pod folią. Czy taka odmiana poradziła by sobie wczesną wiosną pod takim niskim tunelu, przykrytym dodatkowo agrowłókniną?
Ania
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

;:3
Bardzo wysokie te temperatury wymagane po wysianiu, trudne do osiągnięcia w warunkach domowych :(
____________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Helios pisze:Bardzo wysokie te temperatury wymagane po wysianiu, trudne do osiągnięcia w warunkach domowych


Ja radzę sobie z tym fantem tak, że stawiam kuwety z wysianymi nasionami na kaloryferze. Temperaturę ustawiam zaworem na kaloryferze. Kuweta znajduje się oczywiście w woreczku foliowym, by utrzymać wilgotność ziemi . Stosuje to tylko do nasion pomidorów i papryki . Nasiona po 2-3 dniach codziennie trzeba kontrolować. Jak tylko pokażą się oznaki kiełkowania stawiam kuwetę na parapecie nie zdejmując w pierwszym dniu folii. Folię ściągam następnego dnia wieczorem. Kuwety z siewkami należy ustawiać na parapecie pod kątem do światła podkładając cokolwiek pod jeden bok. Światło powinno padać możliwie prostopadle na roślinki. Nie wybiegają wtedy za bardzo.

Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7441
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ja mam kaloryfery tuż pod parapetami, tylko dłoń mogę wsunąć, więc wykorzystuję cieplutką łazienkę (25*C). Pomidory do momentu wzejścia nie potrzebują światła więc lądują na szafkach w łazience. Po 3 dniach codziennie do nich zaglądam, gdy wystawią zielone łebki, przenoszę na parapet i ściągam folię.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Ja wysiewam w domu po raz pierwszy i mam nadzieje że się uda ;:180
Czy ktoś z Was doświetlał folią aluminiową? Chce ją ustawic na szklarence która stoi pod oknem tak żeby odbijała słoneczko ale myślę czy ma to sens :roll:
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
11krzych

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Moim zdaniem ma to sens. Ja tak robię. Nawet zwykła biała kartka doświetli, więc tym bardziej folia odblaskowa. A może ktoś ma luxometr i sprawdzi co jest skuteczniejsze: folia aluminiowa, papier matowy (zwykły do xero) czy papier świecący(tył od wielkoformatowego kalendarza).
Siberia
---
Posty: 2313
Od: 5 lut 2010, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Przed chwilą znalazłam informacje w swoim wątku o wysiewaniu pomidorów w roku ubiegłym.
Siałam je 10 marca. Na uprawę w szklarni było ok, na sadzenie do gruntu u mnie za wcześnie (proszę zauważyć, gdzie ja mieszkam).
Ja spokojnie poczekam z sianiem, żeby jak najkrócej bujać się później z wahadłowym wynoszeniem dużych doniczek na balkon i na parapety. Na szczęście balkon mam duży i słoneczny.

A propos parapety... po nocy zalega na nich lód, czy to są warunki do kiełkowania pomidorów?
Zalecam cierpliwość!!!
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

gienia1230 pisze:więc wykorzystuję cieplutką łazienkę (25*C).
Też dobre. Można również kuwety umieścić np w kuchni wysoko na meblach, na przykład, bo tam też jest cieplej.
tygi11 pisze:Czy ktoś z Was doświetlał folią aluminiową?
Jak pamiętam , były tu głosy, że to pomaga . Ale na równi ze światłem ważna jest temperatura.
Lepiej, gdy jest niższa, niż by miała być za wysoka. Oczywiście mówię o temperaturze po wykiełkowaniu

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tygi11
200p
200p
Posty: 214
Od: 11 lut 2012, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

U mnie pokój raczej z tych chłodniejszych ale dośc jasnych tyle że troszke się pospieszyłam z wysiewem niektórych sadzonek i dlatego pytałam o to doświetlanie. Bynajmniej juz zrobione i powiem szczerze że widac na oko że jest jakby jaśniej :D Mam nadzieje że nie będą wybiegały Dzięki tej folii aluminiowej
Mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=52851" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam Ola
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

11krzych pisze:Nawet zwykła biała kartka doświetli, więc tym bardziej folia odblaskowa. A może ktoś ma luxometr i sprawdzi co jest skuteczniejsze: folia aluminiowa, papier matowy (zwykły do xero) czy papier świecący(tył od wielkoformatowego kalendarza).
Zmierzyłam, folia aluminiowa odbija 2 razy więcej światła niż kartka (dzień pochmurny).
Folia musi być idealnie gładka, jak jest pognieciona odbija tyle samo światła co kartka.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”