Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Ja zawsze sądziłem, że efekty krzyżówki są widoczne w następnym pokoleniu, po wysiewie zebranych nasion pochodzących z zapylenia krzyżowego :?:
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Czasem zdarzają się takie nasiona zanieczyszczone już od producenta. Kilka osób pisało o marchewce białej czy cukinii.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

aniaop, zapewne ciekawie to wyglądało ale to niemożliwe żeby dynia zapyliła się ogórkiem:) Pewnie masz tam nieźle kursujące pszczoły. Mogło tez już być coś skrzyżowane u producenta, tak jak pisze aria. W tym samym roku nie ma prawa być widać żadnych efektów, dopiero w kolejnym po wysianiu nasion z pokolenia f1. Taki przykład : jak biała dziewczyna usiądzie w kościele obok czarnego chłopaka, to automatycznie od tego nie ściemnieje. Dopiero jak zaliczy solar;)
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

A to fakt, w zeszłym roku miałem posadzoną paprykę z własnej rozsady z nasion zakupionych w sklepie, i była papryka w dwóch typach :lol:
Loeb ten solar to strzał w 10 :;230
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: pozyskiwane nasion - z czego i jak

Post »

loeb pisze:Ogórka musisz zapylić ręcznie i zabezpieczyć kwiaty przed i po zapyleniu,
Jeśli się mogę wtrącić; chodzi zapewne o zapylenie krzyżowe kwiatów ogórka :?:
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

loeb pisze:jak biała dziewczyna usiądzie w kościele obok czarnego chłopaka, to automatycznie od tego nie ściemnieje. Dopiero jak zaliczy solar;)

:;230 jak rozwiniesz to listonosza przebije :;230


No i na temat: dlatego pytałam, bo od razu efektów nie ma prawa być. Nasienie już było z domieszką.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

McMArchewka: ja się na ogórkach nie znam, może są odmiany samopylne, jednak ogórek to tez dyniowate więc zakładam że jeśli chodzi nam o utrzymanie odmiany, to wypadałoby zapylić ręcznie lub sadzić tylko jedną odmianę.. Jeśli na odmianie nie zależy, to wystarczy poczekać aż ogór dojrzeje - zżółknie, i zebrać nasiona.
Alembik

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

A czy ogórek melonowy zapyli się z takim zwykłym? :)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Teoretycznie nie powinien, jak w praktyce to nie wiem, za to na pewno może krzyżować się z melonami.

Sprawdziłam sałatę: teoretycznie samopylna.
Alembik

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

A więc to musi być melon ogórkowy a nie ogórek melonowy :) No trudno. Coś wymyślę. Np posadzę rośliny w różnych miejscach. To zminimalizuje ryzyko zapylenia. Bo jest na przykład tak:
Ogródek leży na północy posesji. Piwnica na południu. A pszczoły ma sąsiad na południe od mojego ogródka. Jeśli od ogródka do piwnicy jest 50 metrów to pszczoły raczej będą powtarzać lot po tych samych kwiatach aż do ich wyczerpania w nich zapasów, niż latać raz o 50 m dalej a raz o 50 metrów bliżej...
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

A jak wyślą dwie eskadry, które będą wymieniać powitalno-pożegnalne uściski odnóży?;) W sumie tak myślę, możesz po bokach dosadzić jakichś kwiatów, to się może na nich wyczyszczą..
Alembik

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

To, może ja lepiej sam to zapylę. To się wcale nie wydaje takie kosmicznie trudne. Swoją drogą pszczół u mnie zatrzęsienie. W tamtym roku to jak po deszczach wyszło słońce to potrafiło po osiem naraz w jednym kwiecie dyni siedzieć. Jak bym tak się uwziął i je łapał to bym cały ul wykosił.
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pozyskiwanie nasion - z czego i jak

Post »

Loeb, , nasiona dyni były moje, hodowałam dynię już chyba 3 rok, więc nic takiego nie mogło być.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”