Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników cz.1

Post »


Rozpoczyna się sezon produkcji rozsady warzyw, zwłaszcza tak popularnych na tym Forum jak pomidora czy papryki. z uwagi na to że na PW dostałem kilka pytań dotyczących postępowania przez całkowicie "zielonych" Forumowiczów co należny zrobić by samemu na parapecie okiennym przygotować samemu rozsadę , postanowiłem skopiować odpowiedź dla moich pytających, by mogli się się z nią zapoznać inni Forumowicze.

Moją "instrukcję ", oparłem na własnym doświadczeniu, po bliski czterdziestoletniej uprawie tych warzyw. Nie jest to nakaz postępowania, jest to tylko informacja jak ja przygotowuję swoją rozsadę warzyw, moje osiągnięcia w tym zakresie można oglądać na moim wątku ogrodowym.Ewentualne pytania proszę kierować na tym podjętym temacie lub na moim PW.


Jeżeli planujesz wysadzenie pomidorów w gruncie po 15 maja, to znaczy że powinieneś przygotować się do siewu nasion pomidora około 15 marca. Papryka potrzebuje trochę więcej czasu na przygotowanie rozsady, gdyż dłużej wschodzi, wolniej rośnie niż sadzonki pomidorów, ja średnio paprykę wysiewam wcześniej od pomidorów około dwóch tygodni, a więc wysiew nasion papryki powinieneś rozważyć w okresie na końcu lutego- początek marca.

Co do arbuza, to ,chciałbym Ci powiedzieć że jest to roślina o wiele bardziej ciepłolubna niż pomidor, czy papryka i przy jego uprawie warto się zastanowić, czy nie zrobić im jakiegoś tunelu foliowego by rosły w wyższej temperaturze niż panują w warunkach uprawy gruntowej. Gdy mamy ciepłe lato, to i arbuz pięknie rośnie w gruncie, ale nie zawsze się trafiają takie lata.

Wysiew nasion powinien być do "kuwet"- naczyń o wymiarze ok 20x 20 cm i wysokości ok 10 cm, mogą to też być naczynia o okrągłym profilu. Do naczynia wysiewamy tyle nasion by na jednym centymetrze kwadratowym było jedno nasionko ( to taka orientacyjna norma , może być ciut więcej, lub mniej). Naczynie nie może być za duże ( jak np; miedniczka, czy duża miska), gdyż po wschodzie nasion, każde z nich powinno mieć dostęp do światła ( no i musi się zmieścić na parapecie)

Wschody nasion następują po różnym okresie, niektóre nasiona pomidorów , schodzą na trzeci- czwarty dzień, inne , siedzą w ziemi dłużej. Gdy nasionko ( w cieple, nie musi być jeszcze mieć dostęp do światła), nie wschodzi tak przez 7-10 dni, to może świadczyć że posialiśmy nasiona stare, lub zgniły nam w zbyt mokrej glebie).

Dobrze jest po posianiu nasion ( nasypać ziemi ogrodowej, 6-8 cm wysokości , delikatnie uklepać, posiać nasiona, lub je po prostu pincetą rozmieścić na ziemi w odpowiednim rozstawie i je delikatnie przekryć 0.5 cm wysokości ziemią), podlać, by ziemia była wilgotna( delikatnie podlewać wodą rozproszoną by nie odkryć nasion przysypanych warstewką ziemi), nakryć szczelnie folią, by ziemia szybko nie przesychała.

Naczynie z posianą ziemią i zakrytą folią ,możemy postawić w ustronnym miejscu, nie koniecznie w zasięgu światła słonecznego, w ciepłym miejscu ( ale nie na kaloryferze) i codziennie wietrzymy na chwilę , by się nie pojawiła pleśń na ziemi , lub na odkrytych nasionach ( jak widać nasionko, to je paluszkiem delikatnie wcisnąć w ziemię i przykryć ziemią).

Gdy zauważymy że wschodzą pierwsze nasiona, od razu zdejmujemy nakrycie z folii i przenosimy pojemnik na widny parapet. Dobrze by naczynie na siewki mieściło 20- 30 nasion ( może być mniej, aby nie więcej).

Naczynie to musi mieć w dnie dziurkę by odprowadzić nadmiar wody ( może stać na podstawce do kwiatów), podlewamy delikatnie odstaną wodą o temperaturze jaka panuje w danym pomieszczeniu, tak podlewamy by nie zmoczyć siewek, a mieć wilgoć na całej powierzchni ziemi ( podlewany tuż przy ściance , w kilku miejscach i nachylamy tak naczynie by wszędzie dotarła woda powodując zawilgocenie ziemi.

Pamiętaj że jak w ziemi jest za dużo wilgoci, to mogą zacząć gnić korzenie i tego nie widać na początku, gdy ziemia jest za sucha to roślina więdnie i to od razu widać, więc nie należy za dużo podlewać.

Na wschodzących nasionach najpierw pojawiają się dwa listki zwane liścieniami, dopiero później pojawiają się liście właściwe, każdy je odróżni, gdyż to są całkiem innej budowy listki.

Gdy po liścieniach , siewka wykształci co najmniej dwa liście właściwe ( może być więcej , ale nie za dużo, bo wtedy zacznie nie docierać światło do środkowych siewek), wtedy przystępujemy do "pikowania" siewek.

Przygotowujemy sobie doniczki( koniecznie z dziurkami w dnie, mogą to być wysokie kubki po jogurtach), , widelcem wzruszamy ziemię w naczyniu z siewkami tak by można było wyjąć z ziemi siewkę bez uszkodzenia miniaturowych korzonków, bierzemy delikatnie siewką w dwa paluszki, robimy ( może być kciukiem lub kijkiem o podobnej średnicy co kciuk) dziurkę w ziemi nasypanej do doniczki( kubka po jogurcie), wkładamy jak najgłębiej siewkę w dziurkę ( ale by listki i liścienie) były powyżej ziemi i palcami delikatnie uciskamy ziemię wokół posadzonej siewki. Po posadzeniu siewki, podlewamy wodą i odstawiamy na parapet, by dalej rosły.

Ja siewki pikuję do wielodoniczek ( o otworach o średnicy 8-10 cm, są dostępne w sklepach, około 15-20 otworów w wielodoniczce o wymiarach ok. 30 na 50 cm), mają one podstawki by woda się nie wylewała na parapet.

W późniejszym okresie ( kwiecień), możne je jeszcze raz przesadzić do większych doniczek, ale to zależy od siły wzrostu sadzonek , no i od wolnych powierzchni na parapecie , lub przy parapecie( ja użyczam sobie jeszcze np. pokojową suszarkę do bielizny).

Pikowanie papryki i pomidorów robimy podobnie, z tym że papryka rośnie wolniej i albo ją wysiewamy wcześniej, albo ją pikujemy później.

Ziemi do siewu nasion, czy do przepikowania roślin , należy używać od renomowanych i sprawdzonych dostawców.

Co do przygotowania sadzonek , arbuza, czy cukinii, kabaczka, czy dyni, to nasiona tych roślin możemy bezpośrednio siać do gruntu, ale też możemy w celu przyśpieszenia owocowania tych roślin wysiewać dopiero w połowie kwietnia do pojedynczych ( może być po 1-3 nasion) pojemników i wysadzać w połowie maja do gruntu już dobrze podrośnięte.

Dla początkujących polecam wcześniejsze( tak o tydzień- dwa) wysianie kilku nasion , by ewentualnie zdobyć doświadczenie w próżniejszej pracy przy większej ilości sianych nasion, a w razie niepowodzeń od razu skorygować swoje postępowania, by reszta produkcji nasion była nie zagrożona.

W przypadku pozytywnych pierwszych siewów, zawsze te wcześniejsze sadzonki można przechładzając ( w dzień na balkonie),wykorzystać do wcześniejszego wysadzenia w gruncie czy pod folią, niewiele ryzykując, w przypadku zniszczenia ich przez wiosenne przymrozki.
11krzych

Re: Przygotowanie własnej rozsady przez początkujących ogrodnikó

Post »

Nic dodać, nic ująć, więc tylko dopiszę jak mi to idzie w praktyce.
Do podlewania po wysiewie używam butelki z rozpylaczem (po płynie do mycia okien), dzięki temu nie wypłukuję nasion.
Wysiewam do pojemników po lodach (prostokątne 1l dziurki na spodzie), przykrycie mam zrobione z teczki na dokumenty - gruba przeźroczysta folia.
Po wschodach zakładam od strony pokoju ekrany z aluminiowej folii do pieczenia w celu doświetlenia. Najlepiej jest przykleić folię do parapetu klejem biurowym w sztyfcie; nie brudzi łatwo się zmyje. Kaloryfer oczywiście zakręcam ale i tak jest zbyt gorąco.
Pikuję do kubków 400ml po jogurtach, nie sypię ziemi do pełna tylko uzupełniam po wybiegnięciu sadzonek, a zawsze mi wybiegną. Kubki dziurkuję rozgrzanym na gazie śrubokrętem z drewnianą rączką. Śmierdzi ale szybko idzie.
Używam pudełek kartonowych (np. po brzoskwiniach - do wzięcia za darmo z marketu) wyłożonych folią z pociętej reklamówki jako podstawek pod te kubki. Ułatwia to transport na balkon w okresie hartowania i powiększa powierzchnię uprawy (1/3 pudełka może wystawać poza parapet-wtedy folię aluminiową klęję do tych pudełek a nie do parapetu.).

Pozdrawiam,
Krzysiek.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przygotowanie własnej rozsady przez początkujących ogrodnikó

Post »

Folie z kuwety, odkrywa się na chwilę, ( minuta, do pięciu), by lekko osuszyć powietrze znajdujące się pomiędzy folią a ziemią w kuwecie, wystarczy raz dziennie, ale nie zaszkodzi to robić ,dwa-trzy razy na dobę.
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

:wit
Witaj Tadeuszu!
Zawsze podziwiałam Ciebie za cierpliwość dla nowicjuszy, a teraz dajesz tego dowód ;:138

Zamierzam w tym roku wysiać nasiona pomidorów, troszkę ogórków i dyniowatych na wcześniejszy zbiór.
Z papryką poeksperymentuję w przyszłym roku. Mam zamiar wysiać sporo nasion kwiatków, ale to już inna bajka :wink:

Najważniejsze pytania:
- co robić, żeby zapobiec wybieganiu roślin?
- czy zasilać roślinki jakimś nawozem?
- jakiej wielkości pojemnik przy pikowaniu pomidorów?
_____________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
konrad008d
100p
100p
Posty: 184
Od: 29 sty 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Tadeuszu czy byś mi podpowiedział czy robić dziurki w foli którą jest przykryta kuweta :?:
(Jestem ZIELONY w uprawie własnej rozsady)
POZDRAWIAM KONRAD
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

HELENKO- trudno jest zapobiec wybiegnięciu się siewek rosnących na parapecie okna, przy ograniczonym dostępie światła, zwłaszcza w lutym, czy początkach marca.

Jedyną metodą ograniczenia wybiegnięcia , jaką znam w tych warunkach, to codzienne ( a nawet dwa razy dziennie) obracanie o 180 stopni naczynia z rosnącymi siewkami,czy sadzonkami, by ciągle się prostowały i rosły do góry, a nie w kierunku światła.

Wybiegnięte siewki podczas pikowania sadzimy jak najgłębiej w doniczce, czy wielodoniczce, tak samo sadzonki, gotowe do posadzenia sadzimy głębiej w ziemi, czy nawet pod skosem by zmniejszyć odległość między górą sadzonki a ziemią.

Ziemia zakupiona w renomowanych sklepach z ziemią ogrodową jest tak już wzbogacona , że każdej roślinie posadzonej do tej ziemi powinno wystarczyć pokarmu do przeżycia tych 40-50 dni, do czasu jej posadzenia na miejsce stałe, gdzie będzie miała w ziemi już pokarm do dalszego wzrostu .

Ja nigdy nie zasilam nawozami ani siewek, ani sadzonek przez cały okres uprawy sadzonek w warunkach domowych.

Do sadzenia pikowanych siewek , mogą być z powodzeniem kubki po np; kefirze ( z zrobionym otworem w dnie), czy doniczki lub wielodoniczki, o średnicy otworów nie mniejsze niż 8 cm . W późniejszym czasie , na kilkanaście dni przed wysadzeniem można jeszcze raz je przesadzić do większych doniczek, jeżeli na to pozwala wolna powierzchnia na parapecie okien.

KONRADZIE- przekłuwanie folii nie jest dobrym pomysłem gdyż mimo otworków pod folią może gromadzić się wilgoć, a ta jest żródłem większości chorób grzybowych.

Dobrym sposobem jest zdjęcie na minutę, czy trochę dłużej folii, wtedy zgromadzona wilgoć szybko wyparuje, a nie spowoduje się w tym czasie przesuszenie ziemi. Ja na kuwetę nakładam torbę foliową, zawijając jej wierzchołek pod naczynie , a wietrzę naczynie ,zdejmując torbę foliowa na minutę, czy dwie.
konrad008d
100p
100p
Posty: 184
Od: 29 sty 2012, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Tadeuszu kiedy mogę wysiewać pomidory i paprykę do tunelu foliowego.Bo spotkałem parę osób które już wysiewają nasiona .
POZDRAWIAM KONRAD :wit
Awatar użytkownika
goferek
500p
500p
Posty: 552
Od: 7 lis 2009, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Tadeuszu mam jeszcze jedno pytanie. Są jakieś warzywa, które szczególnie polecasz dla początkujących, a które odradzasz ze względu na trudności w uprawie?
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

;:3
Dzięki Tadeuszu za wyczerpującą odpowiedź.
My ustawiliśmy plastikowy regał przy drzwiach tarasowych z południową wystawą i mam zamiar ustawiać tam kuwety i doniczki z siewkami.
To przestawianie doniczek faktycznie konieczne. Będę musiała je nie tylko obracać ale zamieniać rzędami.
To maja pierwsza większa akcja z własną rozsadą, dlatego każda wskazówka jest bezcenna.
____________
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
tango
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lut 2012, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zaprawianie ziaren przed wysiewem.

Post »

Tadeusz a jak przygotować wysuszone ziarna pomidora przed wsadzeniem.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

KONRADZIE, napisałem Ci w opisie przygotowania rozsady że termin siewu pomidorów zależy od terminu ich posadzenia na miejsce stałe w gruncie czy w tunelu.

Jako że pomidory wysadzamy w gruncie po "zimnych ogrodnikach" ( 13-15 maj), to i siew powinien nastąpić nie później niż dwa miesiące , przed 15 maja, a więc pomidory powinno się wysiewać w okresie 10- 20 marca.

W przypadku wysadzenia pomidorów pod osłonami ( tunele, zimne szklarnie), pomidory wysadzamy w okresie wcześniejszym niż 15 maja , ale nie wcześniej niż 20-25 kwietnia, a więc wysiew pomidorów powinien nastąpić w okresie 15-25 lutego.

Praktycznie każda odmiana pomidora gruntowego może być sadzona pod osłonami, tak samo większość pomidorów szklarniowych można sadzić w gruncie, ( ograniczenia dotyczą tylko tych odmian towarowych uprawianych w celach czysto komercyjnych).

Muszę Ci przypomnieć że w dzisiejszych czasach uprawa jakichkolwiek odmian pomidorów w gruncie rodzi ogromne ryzyko zaatakowania tych pomidorów przez choroby grzybowe , co skutkuje zazwyczaj tym że się narobimy, a możemy nie zdążyć nacieszyć plonami , gdyż je wcześniej zniszczą choroby.

Napisałem również że przygotowanie sadzonek papryki, trwa dłużej niż sadzonek pomidorów, według mojej oceny , siew nasion papryki w porównaniu do nasion pomidorów należy przyśpieszyć od 10 do 14 dni, w zależności od miejsca przeznaczenia sadzonek ( pod osłony, czy do gruntu).

AGATKO, wszystkie warzywa można uprawiać bez większych trudności, przez początkujących. Natomiast odradzam początkującym przygotowania większości rozsad warzyw poza sadzonkami pomidorów, papryki, kabaczka, cukinii i patisona.

Ja już , mający kilkadziesiąt lat doświadczenia w uprawie warzyw , rozsady wszystkich kapustnych ( kapusty, kalafiory, brokuły), porów, selerów, sadzonki zakupuję na targu , ich cena jednostkowa jest niska ( 10- 30 groszy), i po prostu wygodniej jest po te kilka- kilkanaście sadzonek zakupić, niż się samemu bawić w siew nasion tych warzyw na ograniczonej powierzchni dostępnych w domu parapetów okiennych.

TANGO- nasiona pomidorów przed wysiewem można pomoczyć z godzinę w letniej wodzie przed wysiewem, przyśpieszy to wzejście siewek o nie więcej niż dobę. Można się w to bawić, gdy spóźniliśmy się z siewem nasion, do tegorocznych wysiewów jest jeszcze kilka dni( tych najwcześniejszych), i nie musowo moczyć nasion pomidorów przed ich wysiewem.

Po prostu trzeba je rozłożyć na ziemi w przygotowanej z ziemią kuwecie( innym naczyniu), przykryć pół centymetrową warstwą ziemi, delikatnie uklepać i podlać ( odstaną) letnią wodą i poczekać te 4-7 dni na wzejście nasion .
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Bardzo dziękuję za niezwykle pomocny dla początkujących wątek! :wink: A przy okazji mam pytanie: ja pomidory i paprykę wysiałam przedwczoraj, za namową znajomej, ktora upierała się, że sieje się je na rozsady już na początku lutego...po przeczytaniu tego wątku widzę, że zrobiłam to dobry miesiąc za wcześnie :oops: Czy jest szansa, ze moje roślinki (o ile wykiełkują ;) dotrwają do 15 maja do wysadzenia, czy lepiej od razu nastawić się na ponowne sianie w polowie marca?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Przygotowanie wł. rozsady przez początkujących ogrodników

Post »

Musisz je później trzymać w chłodnym pomieszczeniu, inaczej jednak wybiegną, no i oczywiście bardzo widnym.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”