Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Jest to jakiś pomysł, na najwcześniejsze, swoje pomidorki.
Ale, parapetowe.
Czytałem, że rosło to w jakichś bazach US Army, czy Nato, na dalekiej północy.
W pomieszczeniach oczywiście.
Smaku, też nie znam.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

ostatnia szansa pisze:Dziękuję za odpowiedzi - taki własnie jest plan - posadzić kilka krzaków pomidorów, które wyprzedzą inne co najmniej o tydzień, dwa i jeszcze będą jako-tako smakować, później więcej krzaków innych odmian. Jak zaczną się inne/smaczniejsze, to te wczesne znajdą zawsze zastosowanie w zupie :).
Wszystko co posadzisz i zbierzesz dojrzałe będzie smaczniejsze niż sklepowe ( chyba, że będzie to Indygo Rose).
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja do tej pory jem własne pomidory, które zerwałam zielone pod koniec października - trochę pomarszczone ale i tak smaczniejsze od sklepowych.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ja w tym roku ponownie próbuję przetrzymać krzaki pomidora by na wiosnę (teoretycznie) jak najszybciej uzyskać owoc. W zeszłym roku to była klapa, w tym jakoś jeszcze się trzymają (P-20 i maliniak nn, półdziczki z lata, miały najmocniejsze krzaki).
Udanych plonów.
Magda
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Mam z akcji nasiona pomidora 42 Days Tomato. Proszę darczyńcę o doświadczenia z uprawy. Wg opisów w sklepach netowych jest to odmiana F1 więc nie musi powtórzyć wszystkich cech.
Modo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sty 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Najwcześniejsze warzywa to te, co się same wysieją. Trzeba się tylko nauczyć rozróżniać siewki i nie wyplewiać. U mnie się sprawdza porzekadło, że ogórecznik i koper sieje się raz w życiu. Rosną jak chwast, byle im pozwolić.
Pozwalam się też wysiewać sałacie między ogórkami- sieje sałatę w marcu, co drugi rządek, w maju w puste rządki wsiewam ogórki. Niezjedzoną sałatę zostawiam w spokoju, wykwita i rozsiewa się. Po usunięciu ogórków w sierpniu, pod spodem mam rozsadę, którą pikuję na puste grządki jako poplon.
Sałaty, które wzejdą we wrześniu i październiku przenoszą z całą bryłą do tunelu i mam rozsadę na wiosnę. Jak długa, ciepła jesień, to jeszcze zdążę ją przepikować w rzędy i mam swoją sałatę w marcu-kwietniu- w tunelu nieogrzewanym.
Potem jeszcze w maju wychodzą mi te sałaty to tu, to tam na polu- chodzę z łopatką i je przesadzam.
Pozdrawiam, Modest
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

O tak, samosiejki są najwcześniejsze, szczególnie te, które przetrzymały zimę w szklarni i ruszyły ze wzrostem wraz z pierwszymi promieniami słońca.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Iochroma-Jak i w jakim celu przetrzymujesz krzaki pomidora.Proszę o więcej informacji.
Modo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sty 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Zgaduję, że krzaki pomidora przetrzymane z jesieni służą do posadzenia na wiosnę, bo pomidor jest rośliną wieloletnią, oczywiście, jeśli nie dopadną go przymrozki.
Mnie się to raczej nie udało, próby były tylko ze dwa razy -tak przechowywane pomidory traciły wigor i chęć do życia. Ale może komuś się uda, bo warunki będą trochę inne.
Pozdrawiam, Modest
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Tak, masz rację, miało to przyśpieszyć zbiór. Nie udało się, sadzonki nie przeżyły, tak jak i w zeszłym roku.
Udanych plonów.
Magda
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Ciekawy sposób.Mam jeszcze pytanko:czy krzaki pomidora zostawia się tak po prostu w gruncie lub szklarni (tam gdzie rosły )i zabezpiecza przed mrozem ?Czy może przekopuje do doniczki i na zimę do piwniczki?Ma ktoś wypróbowane ?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Niestety, w naszym klimacie pomidor jest rośliną roczną.
Modo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 sty 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Najwcześniejsze odmiany warzyw o krótkim okresie do zbioru

Post »

Telimenka pisze:Ciekawy sposób.Mam jeszcze pytanko:czy krzaki pomidora zostawia się tak po prostu w gruncie lub szklarni (tam gdzie rosły )i zabezpiecza przed mrozem ?Czy może przekopuje do doniczki i na zimę do piwniczki?Ma ktoś wypróbowane ?
U mnie rosły w przydomowej szklarence, takiej małej, opartej o ścianę budynku, z wejściem do kuchni. Z powodzeniem hoduję tam całą zimę sałatę, szczypior trwały, rzodkiewkę i zioła do kuchni. Pomidory pomimo dobrych warunków, czyli temp. pokojowa, w nocy obniżona i doświetlanie, wykazują objawy zmęczenia, plonują do grudnia, ale słabo, potem przestają.
Lepiej siać we wrześniu młodą rozsadę. Chyba, że komuś się udało i utrafił w odpowiednie warunki?
Może trzeba dać im jakiś czas na odpoczynek i regenerację? To już takie ogrodnicze doświadczenia, dla ciekawskich.
Pozdrawiam, Modest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”