Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pawel95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 sty 2023, o 04:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

Po przeczytaniu kilku postów postanowiłem zrezygnować z rosyjskich odmian, skoro nasze idealnie Sobie radzą to zobaczymy.
Nie zamierzam hodować kilkuset krzaków, ale chciałbym wykorzystać moment codziennego chodzenia do pracy koło mojej działki. Na znanym portalu aukcyjnym z ofert jednego z sklepów, a chyba też producentów nasiona, zakupiłem kilka minut temu już nasiona. Wiem, że działam szybko i pewnie za szybko, ale nim dojdzie, nim przygotuje ziemię i doniczki to domyślam się, że kilka dni zejdzie. Nasiona kupiłem takich producentów jak Torseed,TORAF, WegAna, LOBELIA II oraz czosnek od RajOgrodnika.

Działka jest na podwyższeniu i przez okres 5 lat była nawożona kurzym obornikiem. Od 4 lat jednak kur brak, ale chciałbym wykorzystać po części glebę obecną na działce. Doniczki prawdopodobnie będą z włókna torfowego, chociaż rozmyślałem nad zrobieniem samemu papierowych. Chcę unikać plastikowych dopóki nie wsadzę w docelowe wiadra.
Pomidory (Bawole Serce Oxheart, Black Cherry Koktajlowy, POMIDOR Goldkrone KOKTAJLOWY) będą rosnąc docelowo w wiadrach 10-15l. W tych wiadrach będzie ziemia torfowa wymieszana z hydrożelem i obornikiem krowim w małym stężeniu. Liczę, że rozsady które zamierzam kiełkować od 1 marca spokojnie poradzą Sobie w 3 tygodnie z papierem bądź doniczką torfową a system korzeniowy będzie wystarczająco mocny i zadomowi się w wiadrze. Dno w wiadrze zostanie wycięte i delikatnie wkopane na jakieś 3cm, tam ziemia z działki będzie wymieszana z ziemią ogrodową z odrobiną słomy i odrobiny papieru. Myślałem by na wysokość szpadla ziemia lokalna była w składzie w granicy 30-40%.
W ten sam sposób zamierzam potraktować w uprawie:
CUKINIA BLACK BEAUTY
FASOLA SZPARAGOWA KARŁOWA ZŁOTA SAXA
KOPER Krezus
MARCHEW BARDZO WCZESNA NAOMI
OGÓREK ŚREMSKI F1
Czosnek Jaruś
Czosnek niedźwiedzi
Niestety nie nabyłem nasion papryki, ale to już załatwię wycieczką do lokalnego ogrodniczego albo do Juli czy Castoramy.
Czosnek niedźwiedzi zostanie posadzony oddzielnie w roku działki w okolicy porzeczki czerwonej, chciałbym by ta roślina została już na mojej działce. ;)
Marchew, koper i prawdopodobnie cebula również ominą wiadra. Ale dostaną po 5 litrów ziemi ogrodowej na roślinę.

W kwestii nawozów zamierzam używać głównie nawozów do rozsad, ale chyba zastosuję go w czerwcu.
Ziemia w każdym miejscu będzie wymieszana z hydrożelem. Ziemia prawdopodobnie będzie torfowa od okolicznych rolników z wkładem naturalnym (gnój, siano, resztki roślin)
Podpory wkopię w trakcie majówki jak już wiadra odwiedzą ziemię. :)
Jeżeli już dotarłeś do tego miejsca chciałbym Ci serdecznie podziękować, ale tak to jest jak się za coś zabiera na ostatnią chwilę i działa się impulsywnie, za co przepraszam i dziękuję za wyrozumiałość.

1) Doniczki - zamierzam używać z włókniny torfowej bądź z papieru. Z powodów ekonomicznych skłaniałbym się do papierowych, ale co z pleśnią oraz nadrukiem. Czy używanie takich doniczek na szybkie kiełkowanie to dobry pomysł? Co z pleśniom?
Wszystko będzie na tacy, ale w moim mieszkaniu wiele roślin ma pleśń w doniczce i często są przesadzane. Czy takie naturalne doniczki nie będą dużo bardziej narażone na te ataki od plastikowych?
2) Lampy - czy z jakiegoś kartonu warto zrobić namiot uprawny by 2 tygodnie sztucznie symulować wzrost rośliny? Domyślam się, że w 2 tygodnie one się jedynie sztucznie bardziej wyciągną, a jednak wiele roślin kiełkuje nawet tydzień czasu. Czy jednak proces kiełkowania rozpocząć już w połowie lutego by na początek marca mieć sadzonki?
3) Hydrożel - planuję dać go nie tylko wymieszanego z ziemią, ale również na powierzchnie by oddawał powoli wodę. Czy takie kulki się również sprawdzą w takim wydaniu? Czy znaczna ilość wilgoci (Podlana ziemia + hydrożel) nie będzie zbyt łatwym miejscem dla grzybów? Czy woda z czosnkiem na początku kariery i w odstępie co miesiąc zahamuje rozwój pleśni?
4) Co pominąłem?

Pozdrawiam i dziękuję za wyrozumiałość. :)
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 296
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

Paweł, fajne odmiany pomidorów wybrałeś. Do pełnego kompletu brakuje jeszcze pietruszki naciowej i korzeniowej, oraz buraczków, ewentualnie szpinak, sałaty, cebula :)
Twoja działka jest oddalona od domu? Masz na miejscu wodę?
Ja używając doniczek torfowych miałam mnóstwo pleśni, potraciłam roślinki, więcej ich nie używam. W naszych gospodarstwach domowych używamy wiele produktów żywnościowych zakupionych w pojemnikach plastikowych. Nie wyrzucam, tylko zbieram. Nagrzanym gwoździem robię otworki w dnie i sadzę (pojemniki po serkach, jogurtach, śmietanie, itd.).
Pomidory i paprykę trzeba przesadzić, gdy pojawią się listki właściwe. Najpierw mogą być posiane w kilkucentymetrowych odległościach, później przesadzam do pojedyńczych 0,5l pojemników.
Pierwsze pojemniki do zasiewów nie są istotne, ważne, by ziemia w nich się trzymała i dało się podlać, a także muszą mieć otwory w dnie, by nadmiar wody mógł wypłynął, inaczej łatwo przedobrzyć z wodą i roślinki mogą chorować.
Ważna jest jakość podłoża do zasiewów. Warto kupić gotową ziemię specjalnie przeznaczoną do siewu. Dodatkowo możesz też kupić perlit, on powoduje rozluźnienie struktury gleby, przez co mikruskom łatwiej rosnąć. Później możesz rozejrzeć się za gotowym podłożem do pikowania (czyli przesadzania podrośniętych roślin). Jest to wygodne, gdyż ziemia jest wymieszana z nawozami potrzebnymi do wzrostu.
Co do terminu siewu, to chyba odrobinę za wcześnie?
Jeżeli w domu na roślinach utrzymuje się pleśń, może warto teraz spróbować pozbyć się jej. Słyszałam, że cynamon zwalcza, ale wpisz w google zapytanie o domowe środki na pozbycie się pleśni w doniczkach z kwiatami i wyskoczą podpowiedzi.
Anna
Pawel95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 sty 2023, o 04:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

Nie wiem czy z odmianami to ironia, ale wybrałem sklep który przy oxfordach miał najwięcej kupujących i patrzyłem po kilku odmianach jak biorą. Nie wiem szczerze czym się kierować, bo nawet te pomidory z rynku są z Bronisz i nie czuć z nich fajnego smaku. Wziąłem to co dużo się sprzedaje i jak mi ten rok wypali mogę doczytać coś o odmianach i o walorach smakowych. Namawiam tatę by jeszcze kurki zapuścił na działkę. Swoja marchewka i swoja kura to lepszy rosół. :)
Działka jest kilometr od domu i kilometr od pracy, w maju już odkręcę wodę ze studni, więc wraz z wrzuceniem roślin do ziemi już popłynie woda miejska.
Co do doniczek dlatego pomyślałem od razu o biodegradowalnych by jak najmniej mieć styczność z korzeniami. Nie chciałbym stresować plantów.
Co do kiełkowania dlatego chciałbym zacząć wcześniej by na majówkę kilka dni potrenować rośliny nim zaczną samodzielne dni w ziemi odbywać.
W mieszkaniu tylko paprotka gardzi pleśnią i jej nie bierze.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

:wit Witaj Pawle! Post przeczytałem trzy razy ale i tak niewiele zrozumiałem. To, że jesteś w gorącej wodzie kąpany to nie szkodzi ale będzie bolało bo w obecnych czasach wszystko drożeje. Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak uparcie na całej działce chcesz zastosować hydrożel. To droga sprawa a raczej i tak nie unikniesz konieczności podlewania.Z tego co zrozumiałem to najbardziej zależy Ci na pomidorach? Jeżeli chcesz uprawiać je w gruncie to masz jeszcze sporo czasu do wysiewów. Na wyprodukowanie dobrej rozsady pomidora nie wystarczą 3 tygodnie ale wysiewając nasiona pod koniec III a proponuję poczekać nawet do początku IV będziesz mógł wysadzać rozsadę w II poł. V. Zastanów się ile chcesz tych pomidorów wysadzić bo na wyprodukowanie rozsady potrzeba sporo miejsca. Początkowo niewiele ale po przepikowaniu i podrośnięciu trzeba je będzie rozstawić. Ile masz miejsca na parapetach albo tam gdzie zamierzasz produkować rozsadę? Być może będziesz musiał doświetlać rozsadę. Co do doniczek torfowych odradzam bo mogą spowodować duże straty. Bardzo trudno osobie, która nie ma doświadczenia podlewać rosnące w doniczkach torfowych rośliny. Przeważnie oszczędzając doniczki podlewamy za mało. Cukinia, fasolka, ogórki-w ich przypadku możesz sobie spokojnie czekać bo nawet jak wpadniesz na pomysł by je uprawiać z rozsady to do kwietnia masz spokój. Co do marchwi-optymalnie byłoby wysiać ją w połowie III choć jeżeli masz przygotowaną glebę możesz spróbować nieco wcześniej. Piszesz, że pod każdą roślinę a więc i marchew dasz 5 l ziemi ;:oj To jest raczej nierealne i chyba również niepotrzebne. Możesz wysiać w rowki i przykryć/wysypać rowki ziemią ogrodową.
Co do czosnku niedźwiedziego. Czy będziesz kupował cebule bo jeżeli tak to II/III to dobry termin na sadzenie. Ja część posadziłem do doniczek i trzymam w nieogrzewanym tunelu. Na dzisiaj tyle. Jak coś będziesz chciał dopytać to wal śmiało. ;:136 No i zwolnij troszeczkę a powoli jakoś to z pomocą forumków ogarniemy.
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 296
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

Sadzonki pomidorów nie są aż tak wrażliwe na przesadzanie, delikatne wyjęcie z pojemnika wcale im nie zaszkodzi.
Anna
Pawel95
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 sty 2023, o 04:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój plan na sezon 2023 - prośba o wskazanie wad i błędów.

Post »

Liczyłem, że tacki będę używać ostatnie 2 tygodnie marca, potem na tace w salonie na stole i po parapetach. Kwiecień miał być przeznaczony na powolne przystosowanie roślin do temperatury za oknem. Majówka jak by była na plusie to już noce balkonowe i po majówce ziemia. :)
Czyli nie muszę używać tyle ziemi ogrodowej a wystarczy 100 litrów na rozsady i doniczki?

Edycja 1: A może zamiast robić samemu sadzonki lepiej na początku nabyć gotowe rozsady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”