Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ehhh szkoda, bo ekonomicznie zamawianie po jednej kostce się nie opłaca- 14zł za kostkę a 27 zł z dostawą... myślałam że koszt można rozłożyć na co najmniej 4-5 kostek. Dobrze że zapytałam a nie kupiłam i zmarnowałam :) Popytam jeszcze w okolicy w sklepach ogrodniczych, wiem gdzie uprawiają pieczarki ale znając moje szczęście to jak się spytam to mnie pogonią ;:223 Albo zamówię 2 kostki na próbę i zobaczę jak mi pójdzie, bo może się okazać że mi nic z tego nie wyjdzie a snułam taaaakie plany hahaha :;230
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Coś mało będzie tej grzybni za 14zł, bo ja zamawiałem dwie i razem miały około 30kg (bez okrywy). I te dwie już wykorzystywały wagę jednej ceny wysyłki, jedna kostka pasowała idealnie wymiary skrzynki ogrodniczej. Kupując mniejsze opakowania, mocno się przepłaca i musisz poszukać producenta, a nie sklepu.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Hmmmm gdzieś mi ta aukcja uciekła ale z tego co pamiętam to kostka ważyła 10kg a w dostawie było że do 10 sztuk ... teraz zgłupiałam bo większość ma do 3 sztuk. Przy czym skoro wiem ze więcej i tak mi się zmarnuje to na jedno wychodzi :)) znajdę zaraz sobie jakieś dwie duże i zamówię do zabawy :)) Ciekawe czy mi wyjdzie :tan
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ile pieczarki potrzebują światła (jakie pomieszczenie w domu będzie najlepsze) i czy w warunkach domowych można je hodować w zimie?
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Nie potrzebują światła, przy oświetleniu ciemnieją, najlepsze miejsce, to takie gdzie jest wilgotno i temperatura poniżej 20oC. Oczywiście w czasie plonowania i też warto mieć termometr mierzący temperaturę grzybni.
tre_k
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sty 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pieczarki - jaki podkład, grzybnia

Post »

Na internecie są zestawy zagrzybionej ziemi z której rosną pieczarki. Czy można kupić gotowy torf/obornik i w nim zaszczepić samodzielnie grzyby? czy trzeba kupować gotowce po 10kg zagrzybione? Pewnie taniej wyjdzie kupić dobrej ziemi/podkładu i do tego zarodniki. Mam dość dużo miejsca nie chce się bawić w paczki 10kg, odrazu pare m2 bym zrobił.
Proszę o info

Pozdro
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Podłoże do uprawy pieczarek jest poddane pasteryzacji około 56 oC i musi potem mieć warunki sterylne, bo szybko można je zainfekować. Jeśli chciałbyś samemu je sporządzić , to jest dosyć skomplikowane i lepiej kupić gotową kostkę już przerośniętą. Cena 1kg pieczarek z kupnej kostki mi wyniosła około 3zł, w hurcie 5zł. Tak jak myślisz, to może, gdy zakupisz kilka tirów w kompostowni wtedy wyjdziesz na swoje.
amitka
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 cze 2011, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 6b

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Podpowiedzcie proszę.
Dostałam dziś 2 podłoża z grzybnią pieczarek białej i brązowej, obie 3 faza. Paczki szły 3,5 dnia.
Ale w podłożu brązowej nie widzę nic białego. Co robić? Przykrywać okrywą mimo, że nie widać grzybni? Mieliście takie przypadki przy 3 fazie?
Awatar użytkownika
piotrek7725
200p
200p
Posty: 368
Od: 20 cze 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wieluń

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam, co poradzicie zielonemu w temacie o hodowli pieczarek, warto się bawić samemu na początku w dobieranie grzybni i podłoża czy kupić gotową kostkę? Jak tak to skąd są dość dobre ale i tanie kostki? Wielkie dzięki za pomoc :)
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

amitka
Rozerwij opakowanie, taki niewielki kawałek i sprawdz czy w środku jest grzybnia, być może tylko na wierzchu jej nie ma, rozumiem, że trzecia faza oznacza całkowicie przerośnięte podłoże, więc grzybnia musi być, być może nie do końca przerosło.

podłoża się nie dobiera, do uprawy pieczarek jest jedno podłoże o określonych parametrach, od danej firmy zależy tylko jak dobrze je przygotuje a ras i odmian grzybni jest bardzo dużo. konkretnych adresów nie znam ale wydaje mi się , że jeśli akurat w pobliżu jest wytwórnia podłoża to indywidualnie sprzedają, pewnie trzeba to tylko samemu odebrać
amitka
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 cze 2011, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 6b

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

dyrydyry, sprawdziłam, dużo głębiej też nie ma prawdziwej przerośniętej grzybni. Pomyślałam, żeby przykryć gazetą, spryskiwać i traktować może jak podłoże 2 fazy (do przerośnięcia). Potrzymać w cieple i zobaczyć?
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

A widać, że w ogóle grzybnia jest zaszczepiona? najczęściej grzybnie produkuje się na ziarnie zbóż, powinny tam być, jakiś delikatny zapach grzybni powinien być, tak czy inaczej zrób jak napisałaś, może dopiero co zaszczepione podłoże i jeszcze przerośnie.
amitka
50p
50p
Posty: 62
Od: 30 cze 2011, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 6b

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Rozwiązałam zagadkę, tzn. dopytałam u sprzedawcy. Może się komuś przyda:
Okazało się, że z powodu chłodniejszych temperatur w ich magazynach, wysyłają kostki takie w fazie między 2 a 3cią. Nie dokończył się proces przerastania. I poradzili 4-6 dni jeszcze nie okrywać torfem, przykryć gazetą i dopiero po zobaczeniu grzybni dać okrywę.
Czyli to co mnie tknęło, to jednak była intuicja :) Ale ulżyło mi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”