Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Najprościej poszukać producenta podłoża w okolicy.
Jeśli są pieczarkarnie to może da się odkupić.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
-piegowata-
100p
100p
Posty: 106
Od: 5 paź 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witajcie,
w dniu wczorajszym zostałam obdarowana pudłem z grzybnią pieczarek ;:138
No i mam problem, bo w pudle jest w jednej foli grzybnia, w drugiej foli jest ziemia i teoretycznie miała być instrukcja, ale niestety nie ma:(
Nie mam pojęcia co z tym zrobić? pomyślałam, że posadzę w cieniu pod drzewami. ALe czytam teraz ten wątek i wychodzi mi na to, że powinnam pomyśleć o piwnicy a nie o działce.
Proszę o radę, gdzie mam posadzić i jak zacząć przygodę z własnymi grzybami:)
No i moja grzybnia jest - czy to znaczy że już jest przerośnięta i teraz pozostało przykrycie ziemią i czekanie?
torebka kobiety nie jest po to, aby coś w niej znaleźć, tylko po to aby wszystko w niej mieć :)
działka z widokiem na... samoloty:)
gry planszowe-sposób ma kreatywne spędzenie czasu ze znajomymi
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

-piegowata- pisze:Witajcie,
w dniu wczorajszym zostałam obdarowana pudłem z grzybnią pieczarek ;:138
No i mam problem, bo w pudle jest w jednej foli grzybnia, w drugiej foli jest ziemia i teoretycznie miała być instrukcja, ale niestety nie ma:(
Nie mam pojęcia co z tym zrobić? pomyślałam, że posadzę w cieniu pod drzewami. ALe czytam teraz ten wątek i wychodzi mi na to, że powinnam pomyśleć o piwnicy a nie o działce.
Proszę o radę, gdzie mam posadzić i jak zacząć przygodę z własnymi grzybami:)
No i moja grzybnia jest - czy to znaczy że już jest przerośnięta i teraz pozostało przykrycie ziemią i czekanie?
Polecam jednak trzymanie grzybni w pomieszczeniu. Pieczarki wymagają utrzymania względnie stałej temperatury i wilgotności i raczej niewskazane są zbyt duże zmiany. Jak chcesz wyrównac różnicę temperatur między dniem i nocą? Poza tym pieczarki wymagają temp. powyżej 15 stopni, a w nocy raczej tyle nie ma.
Poczytaj na forum. Są tutaj dokładne opisy jak i co. Mnie się udało dzięki Forumkom bo moja instrukcja była napisana w niezrozumiałym dla mnie języku ( a głupia chyba nie jestem)
Dorota
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
-piegowata-
100p
100p
Posty: 106
Od: 5 paź 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc:)
Jutro postaram się wkleić zdjęcie jak wygląda grzybnia, bo jest cała biała i nie wiem czy już ją do piwnicy zanosić czy jeszcze otworzyć i podlewać w domu kilka dni..
torebka kobiety nie jest po to, aby coś w niej znaleźć, tylko po to aby wszystko w niej mieć :)
działka z widokiem na... samoloty:)
gry planszowe-sposób ma kreatywne spędzenie czasu ze znajomymi
-piegowata-
100p
100p
Posty: 106
Od: 5 paź 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Tak wygląda moja grzybnia:
Obrazek


Chcę ją delikatnie przysypać, podlewać - jak białe wyjdzie na wierzch to raz jeszcze podsypać i wynieść do piwnicy?
Czy w piwnicy też ją podlewać?
torebka kobiety nie jest po to, aby coś w niej znaleźć, tylko po to aby wszystko w niej mieć :)
działka z widokiem na... samoloty:)
gry planszowe-sposób ma kreatywne spędzenie czasu ze znajomymi
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witaj Piegowata.
Ja bym to już posypała ziemią, Jakieś 4 cm, tylko bez ugniatania. Oczywiście trzeba to dośc obficie podlac, lub ewentualnie okryc już namoczonym podłożem. Później musisz stale utrzymywac tę okrywę dośc wilgotną a jak zaczną pojawiac się mini pieczarki to trzeba to mocno podlewac. W przeciwnym razie 'zwiędną' lub zbrązowieją. Jeśli chodzi o owocowanie to pieczarki są w tzw. 'rzutach', czyli zbierasz pieczary nawet kilka razy. Moje zaczęły się w połowie marca i końca nie widac. Chociaż już teraz jest ich znacznie mniej.
pozdrawiam
Dorota
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
-piegowata-
100p
100p
Posty: 106
Od: 5 paź 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

dorkosa bardzo dziękuję za odpowiedź.. już przysypałam, podlałam i czekam...
torebka kobiety nie jest po to, aby coś w niej znaleźć, tylko po to aby wszystko w niej mieć :)
działka z widokiem na... samoloty:)
gry planszowe-sposób ma kreatywne spędzenie czasu ze znajomymi
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

2cm ,to trochę za mało okrywy, bo będzie w czasie owocowania za mało wody, aby mogły rosnąć i podłoże może się przesuszyć, a to wpływa zmniejszonym plonem.
Kasencja

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Moim pieczarkom sypałam najmniej 6 cm ziemi. A w pierwszej instrukcji jaką miałam, było zalecenie 8 cm.
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Myślę, że 8 cm to odrobinę za dużo. Zauważyłam, że tam gdzie okrywy było mniej pieczarki zaczęły pojawiac się szybciej
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
grzyboman66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam, jestem nowy na forum, ale widzę że niektórzy znają się na amatorskiej uprawie pieczarek. Otóż zamówiłem sobie kostkę do uprawy pieczarek, która jest w pudełku, pierwsze pieczarki wyszły po ok. 3 tygodniach, to trochę czasu, ale nie miały one za dobrych warunków, wszystko było OK, ale niestety zdarzył się "wypadek", pudło upadło mi na podłogę, szczęście w nieszczęściu , stało się to po wyrwaniu dorosłych pieczarek, jednak cała grzybnia po tym upadku "wymieszała" się z gliną, próbowałem wszystko przywołać do początkowego wyglądu jednakże nie wygląda to najlepiej, ponieważ cała kostka która na początku uprawy była utwardzona, w tej chwili jest miękka i słoma która była pod spodem także już teraz jest na wierzchu, myślę że posypanie ziemią nic nie da z tego względu że grzybnia także trochę się pokruszyła, sorry że się tak rozpisałem ale staram się opisać jak najdokładniej mój problem, zależy mi na ponownym wyrośnięciu pieczarek, nie znam się na tym tak bardzo więc jeśli jest możliwość, proszę o powstrzymanie się od śmiechu.. :D :wink:
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ja bym się tak szybko nie poddawała. Spakuj grzybnię w jakiś karton lub skrzynkę, możliwie ciasno i potraktuj je tak jak na początku tzn. poczekaj aż grzybnia przerośnie i dopiero okryj ziemią. Na pewno to trochę potrwa, ale może się uda. Nie przejmuj się odrobiną gliny w mieszance, w końcu grzyby w lesie nie rosną na słomie, ale w ziemi. Tak do końca nie jestem pewna czy Ci się uda, ale myślę, że warto spróbowac, (jestem tylko amatorem).
Trzymam kciuki
Powodzenia Dorota
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
grzyboman66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

dorkosa pisze:Ja bym się tak szybko nie poddawała. Spakuj grzybnię w jakiś karton lub skrzynkę, możliwie ciasno i potraktuj je tak jak na początku tzn. poczekaj aż grzybnia przerośnie i dopiero okryj ziemią. Na pewno to trochę potrwa, ale może się uda. Nie przejmuj się odrobiną gliny w mieszance, w końcu grzyby w lesie nie rosną na słomie, ale w ziemi. Tak do końca nie jestem pewna czy Ci się uda, ale myślę, że warto spróbowac, (jestem tylko amatorem).
Trzymam kciuki
Powodzenia Dorota
Dziękuję za odpowiedź, oczywiście zastosuję Pani porady, szkoda mi kupować nowej grzybni, ponieważ aktualnej nie mam zbytnio długo... Będę musiał jeszcze dokupić odpowiedniej gleby i dbać o uprawę, muszę zrobić wszystko co się da. Teraz tylko cierpliwość no a jeśli nie wyjdzie to będę zmuszony zrobić wszystko od nowa i być bardziej ostrożnym. Do odpowiedzi załączam zdjęcie wyglądu całości po tym upadku grzybni. Niektórych może to "zszokować" ale cóż, to mój i tylko mój błąd Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”