Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
radek1021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Dzięki za ekspresowe odpowiedzi. Zimniejsze pomieszczenie ma około 14 stopni, przynajmniej w dzień bo jest nie ogrzewane. Cieplejsze ma około 24 przez całą dobę bo jest ogrzewane. W najbliższym czasie zakupię termometry specjalnie dla grzybni. Jaka powinna być optymalna temperatura obu pomieszczeń? Zraszać wszystkie 3 kartony czy tylko ten pierwszy?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

24 oC w pomieszczeniu, to grzybnia może mieć nawet powyżej 30oC, a to jest nie wskazane. pierwszy karton jest jaśniejszy i przypuszczam że ma za sucho, a te następne na pewno miały za gorąco i grzybnia za bardzo wyszła na wierzch, jak ją trochę poprzerywasz i będzie odpowiednia temperatura i wilgotność, to też obniż po dwóch dniach temperaturę do tych 14 stopni, żeby grzybnia też miała do 20 stopni, bo przypuszczam, że obecnie jest za wysoka.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Primo, o wilgotność torfu musisz dbać non stop, jeśli przesuszysz okrywę to może dojść do zerwania połączenia między grzybnią a podłożem i lipa będzie, a natomiast jeśli chodzi o twoją uprawę to już po ptokach , grzybnia wyszła na wierzch i zaczęła wiązać, na pewno nie powinieneś robić czesania, bo po pierwsze opóźni ci to zbiór a po drugie wszystkie grzyby będziesz mieć brudne , bo wyjdą spod torfu, czesanie można robić jak grzybnia jest tak do półtora centymetra od góry okrywwy, zasada jest prosta , grzybnie ma kontakt z tlenem to zzaczyna wiazać owocniki, trzeba było uważać :)
podlewaj, bo od tego jak będzie wilgotno zależą też zbiory, jak przesuszysz okrywę to spadnie wilgoć w podłożu i będą niskie zbiory
radek1021
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 cze 2014, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Dziękuje wszystkim za porady okazały się przydatne bo pieczarki zaczęły rosnąć ;:333 . Czy to prawda że nie można spryskiwać małych pieczarek bo im to szkodzi? Jakie są powody że pieczarki rosną u mnie w 90% na obrzeżach pudełka a kilka to wręcz dosłownie z boku?
Bryna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sie 2014, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam, mam 2 palety pieczarek. Na jednej, górnej zrobił się coś ala brązowy mech??
W tych miejscach na razie nic nie rośnie.
Co to może być??
bioly111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 paź 2014, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

witam :) mam problem z uprawą . Co może być przyczyną małych średnic kapeluszy i przy tym bardzo gęsto rosnących pieczarek? ( rosną w kępach )
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Raczej tak powinno być, dużo zależy od odmiany(rasy) pieczarki, jedne rasy są duże, ale za to jest ich mniej inne towarowe dużo w krótkim czasie. Oczywiście musisz prawidłowo podlewać, bo za mało czy za dużo odbije się na plonie, intensywnie podlewam jak owocniki są ziarnka grochu,to wtedy mają skąd brać wodę i dobrze owocują.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

bioly111
Za późno puściłeś i za dużo powietrza. Za dużo grzybni było już na wierzchu, w ekstremalnych sytuacjach robią się nawet kępy, powietrze powinieneś puścić jak grzybnia będzie tuż pod powierzchnia a jeszcze lepiej robić czesanie , czyli jak grzybnia będzie tak około półtora centymetra pod powierzchnią to dokładnie mieszasz okrywę najlepiej nie dopuszczając powietrza , czekasz kilka dni na regenerację i puszczasz powietrze, tu tez musisz wyczuć, za dużo powietrza , dużo grzybów, za mało to będzie miał mało dużych
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

dyrydyry7, czy mógłbyś bardziej wytłumaczyć:
za dużo powietrza , dużo grzybów, za mało to będzie miał mało dużych
Szczególnie chodzi mi o drugą część zdania
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Przyznaję, że często jak czytam co napisałem, sam tego nie rozumiem :) , ogólnie chodzi o to , że warunkiem żeby wyrosły grzyby (owocniki) , jest przprowadzenie szoku temperaturowego i tlenowego, obniżamy temp i wpuszczamy powietrze, jeśli wpuścimy za mało powietrza, to pomimo dobrej temp zawiąże mało grzybów, które wtedy urosną bardzo duże, czyli będzie mało grzybów ale wszystkie będą duże.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Dziękuję, zabrakło słowa ale
za dużo powietrza , dużo grzybów, za mało to będzie miał mało, ale dużych
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam :) Chciałabym zacząć hodować pieczarki ale na razie jedynie o tym intensywnie myślę :P Przejrzałam aukcje na allegro i widzę że kostki są w miarę tanie, za to przesyłka już nie bardzo. No i teraz mam takie przemyślenia- kupić z 5 kostek z jedną przesyłką kurierską. Zacząć hodować jedną kostkę i po tym jak na pierwszej pojawią się pieczarki zastartować kolejną. Tak żeby mieć w miarę ciągłość zbioru a nie jeden mea wysyp od razu z tych pięciu. No i że w teorii wszystko jest piękne ale niech mnie ktoś z już hodujących uświadomi czy takie kostki trzeba od razu " brać w obroty"? Czy można sobie po kolei na spokojnie je wykorzystywać? Czy mi ta 5 ostatnia kostka po pewnym czasie da rade zastartować czy będzie już do niczego???
basia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 paź 2014, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Super sprawa z tymi pieczarkami,a le niestety nie mogę ich hodować, obecnie mam za zimną piwnicę, a w przyszłym mieszkaniu w ogóle brak piwnicy :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”