Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

A jakbym wsadziła ten materiał do jakiejś skrzynki/kartonu uprzednio wsadzając do worka (tylko nie wiem czy te gotowe kostki, które są w kartonach mają dziurki poniżej czy są szczelnie owinięte folią), a na to założyć jakieś prześcieradło (o gęstą siatkę będzie trudniej), tak aby muszki nie miały możliwości wejść do ziemi, ale na tyle wysoko, aby wszystko mogło oddychać i miało miejsce na ewentualny wzrost.
W kotłowni mam do 30 stopni przy rozpalonym piecu, ogólna temperatura w piwnicy to właśnie do 15 stopni, mieliśmy w przeszłości kilka razy kostki z boczniakami.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
marcpfa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lut 2016, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam,
Kupiłem grzybnię pieczarki. 3 fazy
Przykryte gazeta. Nie były chyba codziennie podlewanie. Minęło chyba od kupna dwa tygodnie. Gdy przyjechałem po kilku dniach do domu, pod gazetą zobaczyłem coś podobnego do tego:
Zdj. z internetu:

Obrazek
Temp. od 16 do 19.
Czy dobrze teraz zrobiłem zdejmując gazetę i wynosząc do piwnicy?
Temp 12.
Trochę przegrzebałem ziemie z wierzchu. A do tego parę razy wbijałem szpikulec do spodu (do lepszego dostępu powietrza).
Czy powinienem coś zrobić jeszcze. Nie powinno się usunąć tego nalotu? Po podlaniu i przegrzebaniu już go tak bardzo nie widać.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

marcpfa, jeśli nie przykryjesz torfem, to pieczarek się nie doczekasz, no może z jedną, czy dwie.
Ginka, wszystkie metody są dobre, jeśli będą choć trochę skuteczne. Na muchówki są preparaty chemiczne do ich zwalczania, co się daje do okrywy, także do zwalczania w powietrzu, nie wnikałem obecnie w temat, bo już od bardzo dawna nie zajmowałem się hodowlą pieczarek.
marcpfa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 lut 2016, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Torfem zostały przykryte już pierwszego dnia - 3 faza.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Sugerowałem się zdjęciem. Jeszcze, żeby zawiązały się owocniki, nie może być okrywa przykryta gazetą. Jeśli jest CO2, to rozrasta się grzybnia, a do zawiązywania owocników, musi być dostęp do świeżego powietrza, tzn. tlenu. Czasem się zdarza, że zawiązują się grzyby pod powierzchnią okrywy, gdy za szybko wietrzymy, zanim grzybnia nie podejdzie tuż pod powierzchnię.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

marcpfa
Ten nalot, jak piszesz to właśnie grzybnia pieczarki, wystarczy dopuścić tlen i obniżyć temp. do około 18 stopni, reszta sama się zrobi, jeśli grzybnię widać na wierzchu tzn, że na czesanie, czyli wzruszanie okrywy już za późno, ten szpikulec też niepotrzebny, czekaj spokojnie na pieczarki.
raqu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 gru 2016, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam

Przeczytałem dość dużo postów na temat pieczarek. Sam w tym roku na wiosnę mam zamiar spróbować z pieczarkami :). Mam kilka pytań i byłbym wdzięczny za odpowiedzi :).
1. Czy te kostki są wielosezonowe ? Tzn. czy po zbiorze pieczarek za jakiś czas znów wyrosną ?
2. Czy w Województwie Małopolskim są jakieś hurtownie tych kostek (Najlepiej Pow. Gorlicki lub okolice :))
3. Aktualnie w piwnicy mam ok 10 stopni ale na wiosnę gdy temp będzie oscylowała w granicach 15 stopni można byłoby myśleć o pieczarkach tylko gdzie trzymać te kostki aż do przerostu ? Można normalnie w domu ( kuchnia pokój lub coś podobnego ?? )
4. Zastanawia mnie też podlewanie podłoża. Pamiętam jak dawniej gdy roślina potrzebowała wilgotnej gleby to wkładało się pełną butelkę wody do ziemi tak żeby szyjka znajdowała się w ziemi. Czy ten sposób ktoś wypróbowywał ?

Gdybym przypomniał sobie jeszcze coś to zapytam ponownie :)
szakal007

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

raqu kupowałem 10 kilowe kostki po 13 zł na alleg.ro :wink:
Miałem na wiosnę dwie kostki grzybni, zbiory były porządne. Ale po pewnym czasie zalęgły się muszki ;:oj ;:185
raqu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 gru 2016, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Ah te muszki :/

Też mam zamiar zacząć z kilkoma kostkami bo mam ok 20m2 to grzybków teochę się zmieści najwyżej obdaruję rodzinę jak zbiory się udadzą :P
kglibow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2017, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jak zaszczepić grzybnie pieczarki na podłożu?
Przekompostowany koński obornik.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Z tego co mi wiadomo to pieczarka pokazuje się samoistnie, jeśli grzyb znajdzie odpowiednie jedzenie (nawóz kurzy ze słomą i niezjedzonymi ziarnami), kup starter w postaci zainfekowanego ziarna (wtedy wychodzi więcej niż ze zwykłej kupnej kostki), chcesz hodować w pomieszczeniu czy kopać do ziemi? :)
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
kglibow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2017, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Zainfekowane ziarna... poszukam.
Planuje uprawiać w garażu lub piwnicy.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jeśli masz gotowe podłoże, po oborniku końskim jest bardzo dobre, musi być tylko dobrze przerobione , czyli bez amoniaku, zapach jest charakterystyczny więc od razu poznasz, kup grzybnię, sprzedawana jest w formie zaszczepionej na ziarnach zbóż.
wpiszw przeglądarkę: grzybnia pieczarki na ziarnie, i wyskoczy ci to co szukasz. musisz to potem wymieszać dobrze, przerąbana sprawa ;:222
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”