Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
komek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 mar 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam ponownie
czy okrywę torfową trzeba czesać ? na tej stronie w instrukcji obrazkowej nie ma nic o czesaniu i tak się zastanawiam czy trzeba czy nie http://www.grzybyhobby.pl/index.php/ins ... a-zdjciach
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jak chcesz zniszczyć wszystko co zacznie być pieczarką to możesz czesać, jeśli jednak wolisz zbierać pieczarki to zaniechaj takich pomysłów.... ;:14
Pozdrawiam,
Tomek
komek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 mar 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

OK zasypałem ją 4 dni temu i już widzę że wychodzi taki biały na lot między torfem , a kiedy przenieść w chłodniejsze miejsce i zrobić ten tzw szok termiczny ?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1414
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Nie kombinuj bo możesz tylko zaszkodzić, jeśli temperatura w przedziale 13-18 stopni to zostaw grzybnię tam gdzie jest, pilnuj aby wierzchnia warstwa ziemi nie była zbyt sucha (częste zraszanie konieczne) i tyle - zbieraj tylko pieczarki (nie zostawiaj przy tym fragmentów trzonów grzybów bo tylko będą gnić wraz z sąsiednimi małymi pieczarkami). Jak chcesz żeby były idealnie białe to pomieszczenie powinno być ciemne, jeśli takowym nie dysponujesz to przykrywaj jakimś papierem (od gazet lepszy jest np. śniadaniowy - cienki, przepuszcza powietrze i bez chemii z fary drukarskiej).
Pozdrawiam,
Tomek
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

komek27
Czesanie robi się po to, żeby otrzymać równomierny plon i , żeby nie zawiązywały ci pod torfem ale to możesz sobie odpuścić, a ten szok to tutaj najaważniejsze jest dopuszczenie tlenu, bo tylko wtedy zawiążą pieczarki, optymalnie powinieneś zejsć z temperatury około25 do ok. 18, rozgranij delikatnie torf, jak zobaczzzysz tuż pod spodem grzybnię w kilku miejscach to znaczy, że trzeba dać świeże powietrze, jak dasz za dużo , to będziesz mieć dużo małych grzybkoów jak za za mało powietrza to mało dużych :) i cały czas sprawdzaj wilgotnośc okrywy, codziennie podlewaj w odpowiedniej dawce.
komek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 mar 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

OK wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi , a w domu mam temperaturę 23 stopnie stałą w piwnicy ok 15 więc zniosę chyba je do piwnicy
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Jeśli mam ci coś doradzić to pamiętaj o ścisłym przestrzeganiu higieny, torf powinieneś przed położeniem wyparzyć w piekarniku , byleby nie w zamkniętym worku , żeby ci to nie eksplodowało, jak przerasta torf przykryj folią, usuwaj resztki, po uprawie wszystko dokładnie wyczyść, największym wrogiem pieczarki są inne grzyby , i ze zrozumiałych powodów ciężko z nimi walczyć, kiedyś pracowałem nad takim "patentem" , że w czasie owocowania przykrywałem folią paroprzepuszczalną, tak ,żeby nie dochodziło do skraplania się na grzybach, potem jak zebrałem rzut, to zdejmowałem na chwilę , żeby doszedł tlen i znowu przykrywałem, dodatkowo chroniło to przed muchówkami.
komek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 mar 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

dzięki za rady :)
Gynos12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 kwie 2014, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Pierwszy zbiór to 3,15 kg. Zbierałem na 2 razy, w czwartek i w sobotę.
Piwnica temperatura około 15 stopni. Nic szczególnego nie robię. Podlewam i podlewam.
Za pierwszym razem w 3 czy 4 zbiorze zdarzyło się, że trzony były puste. Dlaczego? Mało wody czy za dużo?
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Zamówione przerośnięte podłoże fazy 3, całe 10kg szybko do mnie dotarło i od razu zostało "nastawione" do uprawy :)
Przysłana pokrywa do przysypania podłoża była tak mokra, że można było wyciskać z niej wodę, więc nie zraszałam dodatkowo.

A samego podłoża było tak dużo, że do kartonu o wym. 40x30 cm weszła tylko połowa :) Pozostałą część zostawiłam w worku w którym było i wstawiłam do chłodnego pomieszczenia. Kiedy pierwszy nastawiony karton zacznie owocować przygotuję resztę podłoża z pokrywą. Mam nadzieję dzięki temu zapewnić ciągłość zbiorów :)

Obrazek


Obrazek
Gazeta następnego dnia była cała mokruteńka....


Trzymajcie kciuki :)
Awatar użytkownika
cyganka77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 21 sie 2012, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Kusicie tymi pieczarkami, oj kusicie :).
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Pieczarka brązowa czy biała jest smaczniejsza?
komek27
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 31 mar 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Pieczarki - uprawa amatorska cz.2

Post »

Witam u mnie po 13 dniach od przysypania torfem wyglądają tak :)


Obrazek



czekam na dalszy rozwój :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”