5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

@ krismiszcz dziekuje :) bardzo mi milo ze takich konkretnych informacji udzielil mi moj "Ziomal"
:wink: ostanie 20 lat w polsce spedzilam w Swidniku. Pozdrawiam lubelskie
i nie tylko :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Jakiś czas temu, w latach 90 pracowałem sezonowo w Szwecji w ogrodnictwie co roku. Powiem że wtedy było nie wesoło. Najlepsze efekty mieli szklarniowcy. Natomiast w polach uprawiano ogórki i truskawki. Gospodarze ratowali się siłą roboczą z Polski, Estoni oraz Łotwy. Nie chodzi tu tylko o zbiór ale o pielęgnację.Ogórek i truskawka wymaga tam naprawdę wiele nakładu pracy w krótkim zezonie.Klimat ciężki i wszystko z opóżnieniem w stosunku choćby do nas. Martwiłbym się co uprawiać i jak mieć na to zbyt. Po wejściu Szwecji do UE nie jeżdziłem już ,ale znajomi opowiadali że większość rolników padła, po otwarciu rynku na produkty z Hiszpani. Stawiałbym na początku na ziemniaki. Pomimo, że jak wiesz wszędzie wiszą szyldy rolników z ofertą sprzedaży. Jeśli masz na tę ziemię pomysł to radziłbym zasięgnąć wiedzy w fachowej literaturze lub być w stałym kontakcie z agrotechnikiem. Mój wujek uzdatnił takie coś (agrotechnik z wykształcenia) ale kosztowało go to trochę kasy i sporo wysiłku. Zakupił nawet specjalną maszynę do usuwania większych korzeni.

Pozdrawiam i powodzenia
Pozdrawiam
Dariusz
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Witam
mieszkałem kiedys koło oslo-klimat podobny chyba,lato ciepłe,krótkie,czerwiec i lipiec,sierpien i maj deszcze,listpopad snieg do kwietnia,
Jak jezdziłem dO Polski to zauwazyłem Ze jak jechałem E6 to do Goteborga klimat jak u nas a za GÓteborgiem juz surowszy,wydaje mi się,że gleby bardziej kamieniste,oraz chyba kwaśne.
Posłuchaj kolegów-najpierw sprawy formalno-prawne,typu dopłaty itp.jezeli nie jestes w stanie sie uporac z uprawą to wiekszosc bym wydzierzawił rolnikowi
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Co do sprzętu to ja proponuję jakiegoś małego japońskiego traktorka coś z rzędu 20-30km. Są to bardzo fajne konstrukcje najczęściej z napędem na 4 koła, mało palą, a dużo mogą. Podobno najlepsze firmy to Yanmar i Kubota.
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Mały traktorek jest dobry na kilkadziesiąt arów czy hektar. Nie wyobrażam sobie pracy takim maleństwem na 5 ha. Toż to nawet z rozrzutnikiem byłby problem, nie wspominając o maleńkich kółeczkach i związanymi z tym problemami.
30 KM rzeczywiście wystarczy, ale ciągnik musi być "normalny". W Polsce poleciłbym popularnego "Władka", czyli T-25, niestety w Szwecji chyba rzadko się je spotyka ;)
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Tyle że Yanmar 30km 4x4 jest nawet większy od Władka. Ba i może dużo, dużo więcej niż Władek. Użyłem słów mały traktorek, ponieważ porównałem go do maszyn z rzędu 150km, to wtedy jest rzeczywiście mały traktorek.

Tu możesz zobaczyc jak wygląda Yanmar o mocy 32km
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Było tak od razu ;) Mnie Yanmary kojarzą się z "zabawkami" (skądinąd bardzo użytecznymi) z małymi kółeczkami z przodu i takimi samymi z tyłu. Taki jak podałeś, to już rzeczywiście konkretny sprzęt.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

wladek?-sprzegło jednostopniowe
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Osobiście prowadziłem go tylko z przyczepą, więc nie odczuwałem niedogodności z tym związanych. Jednak rzeczywiście w pracy z wałkiem może być denerwujące. Mimo to znajomy ma i nie narzeka. Największą zaletą dla niego była cena i wszechstronność ;)
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

Dyskusja o Roundupie przeniesiona tutaj.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

5 ha to dużo, nawet przerażające, dla ogrodnika, i mało dla gospodarstwa rolnego. W "starych" czasach najpopularniejszym ciągnikiem w Danii był niewielki czeski Zetor, i coś takiego bym kupił.
Nawet sam jeździłem na nim, ale Twoja decyzja jest Twoja. Całkowicie zgadzam się z tym, żeby uprawiać ziemniaki przez pierwszy rok lub dłużej, i u Ciebie powinne być dostępne odmiany Bl? Kongo (ciekawe, bo nie tylko skóra, a też miąższ jest fioletowy) i smaczne Mandel. Oprócz tego oczywiście można uprawiać odmiany "tradycyjne", mi. dla zbytu.
pozdrawiam, Gunnar
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

5 ha... Od razu widzę pola pełne dyń. Dynie na prawo i na lewo. Tylko kto by dał radę to obrobić...
Przepraszam, że nie na temat, ale tak mi się zamarzyło.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: 5 hektarow- od czego zaczac, pomocy !!!

Post »

W tej chwili uprawa dyni to bardzo dochodowy interes w Polsce, rynek dyni przeżywa teraz renesans dzięki naszym przetwórniom oraz sąsiadom za Odry. W Szwecji tego typu uprawa to tylko na samym południu ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”