Przechowywanie warzyw przez zimę.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

mam takie pytanie - chcę trochę pomidorów zanieść do chłodnej piwnicy, żeby tam doszły. Czytałam gdzieś (chyba na jakiejś rosyjskiej stronie), że żeby się nie przyplątał jakiś grzyb czy cóś, to należy pomidory umyć a potem zanurzyć w letnim roztworze soli 0,5% i nie wycierać, układa się mokre. Słyszeliście coś o takim sposobie? czy nie kombinować?
Pomidory muszą być przechowywane w jednej warstwie? jak to robicie
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Może i dobrze z tą solą, bo już nie trzeba później solić. Ja pomidory układam w skrzynkach kilka warstw, ale na dno skrzynki kładę miękki papier. Trzeba też pamiętać, aby temperatura była powyżej +8 oC i wilgotność powietrza podwyższona, bo wyschną. Dobrze po kilku dniach pomidory przejrzeć i chore usunąć.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Mój ojciec kiedyś, wyrywał krzak i korzeń owijał folią. Następnie wieszał w pobliżu pieca. Pomidory jak doszły były ostre w smaku. Ale to taki folklor.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
gracha
1000p
1000p
Posty: 4328
Od: 23 maja 2012, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Jeśli mam nadwyżkę zielonych pomidorów i trzeba je zerwać ze względu na temperaturę to owijam każdy pomidor osobno w zwykłą gazetę i układam w kartonie ,trzymam w domu ,tak około po trzech tygodniach pomidorki są czerwoniutkie :D
Pozdrawiam Gracha
Mój Raj cz.5
Moje wątki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Zielonych to ja nie zanoszę, jeszcze na krzakach dojrzewają i krzaków też jeszcze nie likwiduję. Chciałam tylko żeby wolniej 'dochodziły', bo na parapecie to moment.

Mówisz Ekopom, że będą słone :D no dobra, aluzju poniał, a czy je myjesz/opłukujesz? moich parapetowych nie tykam, bo trochę się boję owocówek.
Temperatura i wilgotność u mnie ok. Faktycznie wysychają bo na początku sezonu ułamała mi się spora gałąź koktajlówki z zielonymi owocami i powiesiłam ją w altanie, pięknie się wszystko ususzyło :D do tej pory zielone (prawie sucharki) wiszą, ale grzyb żaden nie wlazł

Darbo te ostre w smaku ..tzn kaleczyły podniebienie? :D o wieszaniu za nogi jak na tych obrazkach to już rozmawialiśmy http://minnesotahillbilly.wordpress.com ... y-day-job/
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

No, patrz. To nie taki folklor.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Kornel
100p
100p
Posty: 108
Od: 31 sty 2013, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice/Radzynia Podlaskiego

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Warto przypomnieć ten wątek . Jest teraz "sezon przechowywalniczy" naszych upraw i można podzielić się naszymi spostrzeżeniami.
U mnie np. buraki w tym roku przechowywuję w piasku i w worku foliowym (po ziemi ogrodniczej).W piasku przechowywują się bardzo dobrze,są jędrne .Ale kilka sztuk z wierzchu co wystawały tylko trochę z piasku są zwiędnięte .Natomiast w worku wszystkie są podwiędnięte ale tylko trochę.
Czyjeś niepowodzenie cieszy nas tak samo , jakbyśmy my sami odnieśli jakiś sukces.-NN
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Witam, wlasnie chce wlozyc warzywa do piasku , ale nie jestem pewna czy piasek powinien byc mokry czy suchy??
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Kornel
100p
100p
Posty: 108
Od: 31 sty 2013, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice/Radzynia Podlaskiego

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Wilgotny. Ja układam np. marchewkę w dużej kasterce budowlanej (koszt ok.40 zł). Na dno sypie piasek ok. 5 cm i ustawiam marchewkę pionowo.Następnie przysypuje ją (marchewkę nie kasterkę) wilgotnym piaskiem tak, aby piasek powpadał między marchewki i przykrył ją 5 cm warstwą.Później ok. raz w miesiącu podlewam trochę wodą -0,4-0,6 l.
Czyjeś niepowodzenie cieszy nas tak samo , jakbyśmy my sami odnieśli jakiś sukces.-NN
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Dziekuje za podpowiedz :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Pory, jaki jest najlepszy sposob na ich przechowanie ?

Post »

Witam, kupilam okolo 10 szt. porow i chcialabym je przechowac jak najdluzej. Mam do dyspozycji, pomieszczenie gdzie bedzie okolo 5-7 st C.
Myslalam czy nie zasypac ich piaskiem tak jak to zrobilam z innymi warzywami, ale nie wiem czy to dobry pomysl.
A jakie wy macie sposoby?
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
jan555
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 wrz 2013, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Pory, jaki jest najlepszy sposob na ich przechowanie ?

Post »

Jeżeli przysypiesz część zieloną, mogą gnić...
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.

Post »

Ja kroję por drobno i suszę w suszarce takiej od grzybów.Podobnie jak starty na wiórki seler,pietruszkę i marchew.Mieszam to potem i przechowuje w ciemnym słoiku.Podobnie suszę liście z pietruszki,selera i lubczyku i znowu mieszam i do słoika.Proporcje takie jak kto lubi u mnie najwięcej marchewki ,ale to już dowolne.
Pozdrawiam MałgosiaR
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”