Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
Mysikrólik
 Tytuł: Przechowywanie warzyw
PostNapisane: 12 paź 2009, o 08:02 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Zasiałam, pielęgnowałam a teraz będę zbierać :D . Podpowiedzcie jak przechować marchew i buraki tak, żeby jak najdłużej były twarde. Pozdrawiam /i kiedy najpóźniej można zbierać eplony warzywne/

Mateusz
 Tytuł: Re: Przechowywanie warzyw
PostNapisane: 14 paź 2009, o 07:11 
200p
200p

---
U nas w rodzinie jak ktoś przechowywał, to zawsze w chłodnej piwnicy w skrzynce z piaskiem (tzn. schemat skrzynki: piasek, marchew, piasek, marchew...itd). Ta metoda tyczy się zarówno marchwi, jak i buraczków. :)

cx
PostNapisane: 16 paź 2009, o 17:12 
Witam.
Nie ma lepszego miejsca do przechowywania warzyw korzeniowych jak...piwniczka ziemna(ziemianka).Ba....tylko niestety nie każdy ją może mieć.Trza mieć własny ogródek przy domu;trza mieć go tyle aby taka piwniczka się zmieściła;poziom wody gruntowej nie może być zbyt wysoki;gleba powinna być lekka;trza mieć uzdolnienia budowlane i czas lub kasę....i też czas aby dopilnować fachowców...Nie małe potrzeby.
Jednak jeśli tylko ktokolwiek może a się waha.....to na prawdę warto.
Są nawet warzywnicy produkujący warzywa w tonach a nie kilogramach,którzy budują takie mega piwnico-chłodnie,agregat włącza się tylko aby schłodzić warzywa(dziesiątki ton)do pożądanej temperatury....później działa tylko natura.
My "odziedziczylismy"taką(małą) piwniczkę po poprzednich właścicielach i ......jeszcze w czerwcu marchew pachnąca,ziemniaki nie zwiędnięte itp....
A z tym piaskiem w piwnicy zwykłej ale chłodnej to moi rodzice też tak kiedyś robili.Ale piasek chyba musiał być stale wilgotny(chyba,tak logika podpowiada).
Pozdrawiam.

MagdaMisia
PostNapisane: 17 paź 2009, o 19:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Krzysiu zazdroszczę piwniczki :)
U mnie poziom wody gruntowej jest na 1,20 - 1,40m p.p.t. Nawet nie możemy domku z piwnica wybudować ;) ale za to ziemia urodzajna :D jak diabli ;:3

Waleria
PostNapisane: 18 paź 2009, o 08:30 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja trzymam marchew i pietruszkę w plastikowych wiadrach, zasypane piaskiem z piaskownicy. Piasku nie zwilżam, w suchym dobrze przechowują się. Piwnica jest w bloku, rury CO są dosyć dobrze zaizolowane, a piwnica jest przy ścianie zewnętrznej, więc dosyć chłodna. Marchew i pietruszkę przed wrzuceniem do wiader starannie segreguję, bo wszelakie uszkodzone zaczynają dosyć szybko gnić. Te przeznaczam do szybkiego spożycia.
Marchew i pietruszkę też czasami trochę zostawiam nie wykopanych, narzucam na nie liści i różnych badyli, i mam na wiosnę. Można też trzymać warzywa w mini-kopcach, kiedyś tak robiłam, ale ponieważ nie lubię w zimie chodzić na działkę, zrezygnowałam z tego, skoro mogę mieć je w piwnicy.

perdii
PostNapisane: 8 gru 2009, o 11:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ponieważ nie mogłam się doczekać, aż mój ukochany mężulek będzie miał czas i chęć zrobienia mi skrzyni do przechowywania warzyw, wymyśliłam w tym roku sposób , który wydaje mi się dobry. Zakupiłam kontenerki szkółkarskie i postępowałam tak jakby to była skrzynia :D czyli piach warzywko piach warzywko itp. Wydaje mi się , że kontenerki szkółkarskie są lepsze od plastikowego wiadra, bo są przystosowane do przetrzymywania drzew itp. Może się mylę , ale myślę, że to dobry sposób. Trzeba sobie radzić jak nie można doczekać się skrzyni.
Muszę coś jeszcze wymyślić bo już trzeci rok czekam na zrobienie rozsadnika z deseczek i przykryte szkłem. Taki sobie wymyśliłam, gorzej z wykonaniem :D

leosta
PostNapisane: 9 gru 2009, o 16:00 
1000p
1000p

więcej niż 1
Witam.
Ja wcześniej gdy działka była tylko warzywna kopcowałem warzywa na działce, a nawet zakopywałem całe główki kapusty.

Pozdrawiam.

"Prawo jest jak płot: lwy przeskakują, płazy ślizgają się dołem, tylko bydło zostaje."

perdii
PostNapisane: 9 gru 2009, o 16:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kopcowanie w moim przypadku mija się z celem, Za daleko mam do ogrodu. :D Wykopuję więc warzywka i przechowuje w piwnicy domu w którym spędzam zimę.

Ania D.
PostNapisane: 16 gru 2009, o 22:43 
500p
500p

---
Krzysztof usun. napisał(a):
Witam.
jeszcze w czerwcu marchew pachnąca,ziemniaki nie zwiędnięte itp....

Krzysztof, a w takiej piwnicy to warzywa leżą tylko w skrzynkach, nie przykrywa się ich niczym?

cx
PostNapisane: 16 gru 2009, o 23:13 
Witam.

Tak ,leżą sobie w skrzynkach,bez przykrycia:marchew,pietruszka,seler,burak;pory trzymamy w trocinach;ziemniaki w ...workach oczywiście :) .
Z przyczyn praktycznych(pleśnienie) warzywa trzymamy w skrzynkach plastikowych.
Działkowcom polecam tzw "hiszpanki"="pomidorówki",myślę że nazwa tłumaczy o co biega.Trzy takie skrzyneczki to pojemność jednej plastikowej dużej ,natomiast cena(sprzedawca w zieleniaku powinien wam je sprzedać po ok.1zł)to 1/3 ceny dużego plastiku.Są one mocne i trwałe.
A... okienko w piwniczce,o ile jest,powinno być oczywiście na dzień zasłaniane.

Pozdrawiam.

ARABELLA
PostNapisane: 18 gru 2009, o 10:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja od kilku lat tylko mroże i zaprawiam warzywka,bo przechowywanie nie zdało egzaminu niestety :(
Pozdrowionka

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Aniunia
PostNapisane: 11 lip 2010, o 14:27 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Witam, mam pytanko, w jaki sposób przechować rzodkiewke?

maria.k55
 Tytuł: Przechowywanie warzyw przez zimę.
PostNapisane: 13 paź 2011, o 08:33 
1000p
1000p

1 szt.
Ja mam ogromny problem z przechowaniem warzyw podczas zimy, mieszkam w domku jednorodzinnym z niewielkim ogródkiem, piwnice są ciepłe chociaż nie ogrzewane, warzywo szybko traci wilgotność, ziemniaki puszczają kiełki albo gniją, po prostu dużo się marnuje ze względu złego przechowywania. Podzielcie się swoimi sposobami na w/w problem.

gieru96
 Tytuł: Re: Przechowywanie warzyw przez zimę.
PostNapisane: 13 paź 2011, o 08:46 
500p
500p

więcej niż 1
a masz może zimny garaż lub inne miejsce, gdzie jest zimno ? :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 55 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: and777, annaa, cyma2704, dalmm, jode22, Laryssa11, legina, marmod, mirzan, ostatnia szansa, sjs_wa i 27 gości