Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

gienia1230 pisze:Niestety tak sie zdarza, czytalam o tym. Mnie sie to jeszcze nie przytrafilo. Niektore nasionka potrafia wykielkowac jeszcze w pomidorze. I te nasionka trzeba wyrzucic, drugi raz nie skielkuja.
Z nastepnego pomidorka wydlub i nasionka na sitku przecieraj by jak najwiecej galaretki sie pozbyc. Na talerzyk i susz. To, ze troszke galaretki bedzie nadal wokol ziarenka w niczym nie przeszkadza, przeciez to naturalne, najwazniejsze by je dobrze wysuszyc bo splesnieja. Metoda z fermentacja jest dobra jeśli pozyskujemy wiecej nasion z jednej odmiany, gdy chcemy zaledwie kilka to najprosciej na sitko i juz.
Sorry, ale na tym starym gracie nie mam polskich liter.
No tak... Chciałam spróbować inaczej i nie wyszło. Do tej pory przepłukiwałam nasiona na sitku, pod bieżącą wodą, pomagając sobie drewnanym trzonkiem od tłuczka do mięsa. Rozkładałam cienką warstwą na papierze do pieczenia i suszyłam na parapecie, co jakiś czas wzruszając nasionka, żeby się nie sklejały.
I przy tym sposobie jednak pozostanę.
Pozdrawiam, Marta.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

orlik755 pisze:No cóż...
No cóż, poddaję się. Jak p tak robi, to musi być super , chociaż 99% porad w temacie pozyskiwania nasion zaleca fermentację. :D .
Jeśli o mnie chodzi, to możesz pozyskiwać nasionka metodami producentów kawy Kopi Luwak.Różne drogi prowadzą do sukcesu ;:108 .
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Co ciekawe, niektóre metody, jak ta fermentacyjna, są stosowne w zupełnie odmiennych miejscach na kuli ziemskiej i zostały wymyślone metod prób i błędów przez całkiem różne nacje, często nie mające kontaktu ze sobą.
Pomijam już wspomnianą przez Ciebie Januszku kawę brr , fermentowanie nasionek Gienia zna z USA, ja zaś z Rosji gdzie jest mnóstwo przesympatycznych pomidorocholików, i skąd zaczynałam swoją pomidorową przygodę ( tak, wiem nie jest to zgodne z obecną polityka rządu ale mam ten komfort politykiem i nie jestem) .
Kiedy zasuksrybowałam (chyba tak się to pisze, co to za słowo) na Youtubie filmiki pewnego Japończyka, od którego podpatrywałam jak szczepi dynie, to na jednym filmiku też ujrzałam kiszenie nasion we własnym sosie.
Coś w tym musi być ale oczywiście, każdy ma prawo do własnego zdania i nikt nikomu nie narzuca metody.
Ja w każdym razie zawsze kiszę, czasami jak fermentacja np z powodu upału przebiega zbyt szybko, nasionka po wysuszeniu maja bardzo ciemny kolor, ale nie wpływa to na ich jakość, co zawsze sprawdzam. Czyli z każdej partii wysuszonych nasion około 10 próbnie kiełkuję aby później nie wysyłać bubli, wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
orlik755
200p
200p
Posty: 340
Od: 30 paź 2012, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Whitedame, zgadzam się, że coś w tym musi być. Ale nie każdemu udaje się fermentacja, o czym ludzie piszą na pierwszych stronach tego wątku. Ludzie w różny sposób pozyskują nasionka. Np. Kalo nie stosuje fermentacji, przepłukuje nasionka z galaretki i rozsmarowuje nożem do wysuszenia na papierowym ręczniku (str. 2-ga tego wątku, post z 15. sierpnia 2013.) Spróbowałam tak kiedyś ale nasionka poprzyklejały się i musiałam odmoczyć je z ręcznika i suszyć na talerzykach, więc już więcej nie stosowałam metody Kalo.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Masz rację, tak było, ale mądrzejsi ode mnie na forum podpowiedzieli, że w warunkach naturalnych nasiona nie są płukane na sitku przy pomocy tłuczka, tylko kiszą się i pleśnieją razem z całymi owocami. Nie upierałem się , że moja metoda jest mojsza i już . Nie powoływałem się też na autorytety, które jak wiadomo zależą od aktualnie obowiązującego "tryndu".Po prostu włączyłem myślenie.To na prawdę nie boli. Słowo :wink: .

Wracając do nasionek smarowanych na papierze.Były rozsmarowane dość rzadko i zaletą takiej metody było to, że nie mogły się wysypać, zgubić , itp. Każdy taki "blacik" był podpisany. Jak trzeba było kiełkować nasiona ,wystarczyło urwać kawałek papierka z przyklejonymi nasionkai i zmoczyć. Proste, prawda? :)
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Gdzieś już pisałam,że dostałam pysznego pomidora od siostry.Wybrałam nasiona i pozostawiłam do następnego dnia w kubku.Teraz nie pamiętam,możliwe,że dolałam trochę wody.Następnego dnia mogłam je tylko wyrzucić.Wszystkie skiełkowały.I trzeba było prosić o następnego pomidora.
Nawet nie wiedziałam wcześniej,że może tak się przytrafić.Teraz jak zostawiam nasiona,to tylko we własnym soku,lub od razu przepłukuję na sicie położonym na misce z wodą.
Rozkładam na tackach papierowych takich prostokątnych,gdzie na bocznej ściance piszę nazwę pomidora.Można jak trochę podeschną przemieszać i nie będą sklejone.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Mam na balkonie dziwnego pomidora, nie pasuje do żadnej odmiany. Czerwony, koktajlowy z wyraźnym dzióbkiem.
Chcę pozyskać nasiona, ale są tak drobne, że właściwie niewidoczne w galaretce.
Przez każde sitko przepłyną. Dlatego muszę wypróbować metodę KaLo.
Rozetrzeć na bibułce, wysuszyć, a kiełkować z kawałkiem bibułki.
______________________
Pozdrawiam Teresa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Czy galaretka jest w całej objętości czy są komory powietrzne? Jeżeli pomidor jest pusty, to możliwe, że to owoc partenokarpiczny i nasiona nie są wykształcone i nic z nich nie będzie, ale spróbować zawsze można. Jeśli jest taki fajny, to możesz go przezimować.Może się uda.
likud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 sty 2013, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

pomidory problem z nasionamo

Post »

Dzień dobry.
Jestem nowy i na forum i jako ogrodnik. Z pomidorów które mi urosły chciałem pozyskać nasiona a tu kicha, zamiast normalnych pestek mam
malutkie, niewykształcone ziarenka.Co może być przyczyną?
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

W ubiegłym roku miałem nasiona takie pozaklejane zasuszoną galaretką. W tym roku razem z galaretką wrzuciłem na sitko i palcami przecierałem po sitku a następnie wodą płukałem i po wysuszeniu były czyściutkie.
Mam tę moc - Sylwek
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

likud czasem tak się dzieje jak wspomagamy zapylanie np. betoksonem. Ale przyczyny mogą być inne. Czy masz tak we wszystkich owocach na wszystkich krzakach? Jakie odmiany uprawiałeś ustalone czy F1?
Dorota
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Nasiona pomidorów- prawidłowe pozyskiwanie nasion i przechowywanie

Post »

Potwierdzam, w tym roku wspomagałem pomidory pod folią środkiem Pylicol i również miałem owoce bez wykształconych nasion, szczególnie na pierwszych gronach. W wyższych piętrach było ok.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
Teresa600
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 10 mar 2008, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Witam serdecznie.Nie uprawiam pomidorów w takiej ilości ja wy :oops: Dostałam od syna dwie maleńkie sadzoneczki wielkości zapałki :) pomidorków koktajlowych. posadziłam jedna sadzonkę najmniejszych pomidorków świata w skrzynce na balkonie, drugą (pomidorki wielkości duzego orzecha włoskiego) wsadziłam do doniczki. Nie sądziłam że coś z nich wyrośnie.A tu los sprawił mi psikusa :heja urosły ogromne krzaczki :roll: Maleństw wielkości zielonego groszku zebrałam 2 garście, tych większych 10szt. W doniczce pozostawiłam 1 pomidorka aby samej zrobić nasionka.Nie wiem jednak jak to zrobic aby mieć własne i zabawić się w" ogrodnika" na przyszły rok.
Proszę wytrawnych ogrodników o radę ;:180 jak wyłuskać nasionka .Domyslam się jak :) ale nie chcę zepsuć bo został mi tylko 1 pomidorek.
Teresa
------------
Moje Kwiaty w hydroponice
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”