Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
sivona2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Witam,
mam fajne nasiona fasoli wielokwiatowej (chyba) i bardzo chciałabym ją rozmnożyć, kiedyś kupiłam małą torebkę i udało się powiększyć kolekcję, ale potem nie było możliwości siana i przeleżała ze 3 lata, próbowałam skiełkować 7 nasion, ale po 5ciu dniach wciąż nic się nie działo, czy jest szansa, że z pozostałych coś wykiełkuje? namoczyłam wczoraj wszystkie, ale żadne nasionko nie wypełniło skórki do pełna, czy jest jakiś preparat do pobudzenia ziaren do kiełkowania i ile najdłużej można czekać, żeby mieć pewność, że maksymalny czas do kiełkowania wykorzystany i nic z tego nie będzie...
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

8 maja posiałam 44 szt.Pięknego Jasia, wzeszło 29. szt. Ładnie rośnie, obficie kwitnie. Pnie się po sznurach na podporach. Jeszcze 3 dni temu się cieszyłam na obfity urodzaj... Przyjeżdżam dziś na działkę, a tu 80% kwiatów z jednej strony wygląda jakby je ktoś poobcinał nożyczkami, pozostały tylko malutkie strączki na części łodyg, a z reszty sterczą łodyżki bez kwiatków, na ziemi leży trochę kwiatów. To od strony zachodniej, gdzie słońce mocno świeci po południu, a od wschodniej, która po południu jest w cieniu, wszystko nadal ładne. Siedzę i dumam, co to mogło być? Wygląda na to, że "obcinanie" kwiatków miało miejsce wczoraj, bo część kwiatków na ziemi jeszcze nie za bardzo przywiędła.
Miał ktoś coś takiego? Podejrzewam, że to sprawka jakichś ptaków.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mam to samo ale na tycznej szparagówce. Obstawiałam początkowo ślimaki ale nie chce mi się trochę wierzyć, że wylazły ponad metr nad ziemię, żeby zjeść same kwiatki :?:
Pozdrawiam, Marta.
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Marta, ślimak potrafi wejść bardzo wysoko. Przyłapałam kiedyś jednego, w samo południe, na malwie, na wysokości ponad półtora m. A wcześniej zastanawiałam się, co mi wygryza dziury w liściach malw, podejrzewałam jakieś gąsienice, ale żadnej nie zauważyłam. Teraz wiem, ze ślimaki. Na szczęście innych upraw mi nie ruszają (może to jakaś odmiana "malwolubna" ?).
Wracając do fasoli, nie podejrzewam ślimaków. Bo dlaczego niby miałyby urzędować tylko po jednej stronie, i to tej bardziej słonecznej? Poza tym, pewnie zeżarłyby cały kwiatek z młodziutką łodyżką, a u mnie łodyżki zostają, a pod fasolą na ziemi sporo kwiatów.
Podejrzewam ptaki. I nawet nie wiem, jak się przed nimi obronić. Bo co? zarzucę siatkę? fasolka tylko na to czeka, tak obrośnie siatkę, że potem tego nie wyrwę, a kwiatki i tak wylezą przed siatkę. Porozwieszać trzepocące woreczki plastikowe, dzwoniące puszki po piwie? tak zrobiłam na czereśni u teściowej, a szpaki tylko z tego się śmiały. Mało tego! podczas zrywania owoców, wysoko na drzewie, rzuciły się na mojego męża, cała chmara z dziobami i trzepocącymi skrzydłami, o mało nie spadł z drzewa! Horror, prawie jak u Hitchocka.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Jak tam Wasze fasolowe plony? U mnie baaaardzo marnie z racji na suszę. Miałam kilka karłowych odmian i plon jest niesamowicie mizerny, ale podlewałam tylko na początku, potem radziła sobie sama.
Tycznej jeszcze nie zrywałam, strąki są jeszcze zielone.

Co sądzicie i prowadzeniu tycznej przy siatce? Mam ogród ogrodzony siatką leśną o wys. 2m. Może nie ma sensu bawić się w tyczki i fasola pójdzie po siatce? Jak sądzicie? Myślę głównie o Jasiu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie też plony mizerne. Praktycznie na wysiew na następny sezon. :roll: Zebrałem tylko z karłowych. Z Pięknego Jasia chyba nie zdąże nic zebrać. Najwięcej mam zbioru z orzełkiem ale fasolki jakieś małe.
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Wiosną dostałam od znajomej kilka nasion fasoli, wyjątkowej "urody" . Nieduża, pomarańczowa, z czarnym "oczkiem". Taki śliczny koralik :D .
Pod koniec kwietnia wsadziłam każde ziarenko do kubeczka z ziemią. Wzeszło tylko 5. Około 25 maja przesadziłam je do gruntu. Niestety dwa, krótko po wysadzeniu nadgryzły chyba ślimaki :oops: . Okazało się, że to fasolka pnąca :D !! Rośnie bujnie i wszystko byłoby super, bo i pogryzione nadrobiły straty ale....niestety do tej nie doczekałam się na niej kwiatków ;:145 . Zastanawiam :wink: się czy to przypadkiem nie jest odmiana owocująca w drugim roku po posadzeniu ;:306 .
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

A ja z tegorocznych plonów jestem bardzo zadowolona.
Miałam Kontrę i trochę Eureki i obie dały radę mimo suszy.
Eureka jednak plenniejsza, wielkość ziarna jak dla mnie odpowiednia i zostaje u mnie na stałe.
Pozdrawiam, Marta.
Ines1977
100p
100p
Posty: 196
Od: 3 mar 2009, o 21:52
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Proszę o fasolową pomoc.

Post »

Wróciłam z urlopu i zabrałam się za obrywanie fasolki szparagowej. Kiedy już skończyłam przypomniałam sobie, że część to nie była fasolka szparagowa tylko "zwykła" ;:223 (dwie odmiany: tzw. niepodległościowa i jakaś ciemna plamiasta) oczywiście strączki były jeszcze młode. Czy strączki takiej fasoli nadają się do jedzenia ??? czy mogę spróbować zjeść ją tak jak fasolkę szparagową?
Pozdrawiam. Agnieszka.
Moje ogródkowe początki
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Przed chwilką wracając z niedzielnego spaceru po działce zerwałem trochę fasolki orki. Z 8 roślinek będę miał w przyszłym roku spore poletko :D :)

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja też wysiałem wburaki tym roku kilka odmian typowo na rozmnożenie, bo miałem po kilka nasion zaledwie.

Ta Twoja prezentuje się bardzo ładnie. ;:333
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Laryssa11 pisze: Co sądzicie i prowadzeniu tycznej przy siatce? Mam ogród ogrodzony siatką leśną o wys. 2m. Może nie ma sensu bawić się w tyczki i fasola pójdzie po siatce? Jak sądzicie? Myślę głównie o Jasiu.
Prowadzę tyczną White Lady na ziarno na siatce ogrodzeniowej. Wysokość od podłoża (razem z podmurówką) ok.1,80 m.
Rośnie pięknie, kwitnie i owocuje. Jednak 1.80 m to trochę mało, brakuje tak z 60-70 cm. W przyszłym roku podniosę wysokość nadstawką z siatką nylonową. Ale wg mnie wykorzystywanie istniejących płotów i ogrodzeń jest optymalnym rozwiązaniem.
Karłowata Aura już zebrana. Wysadziłem ponad 250 sadzonek, zebrałem z tego trochę ponad 10L wiadro ziarna.
Czekam na plony White Lady - wysadziłem ponad 90 sadzonek.

Tak, dobrze piszę, sadzonki a nie ziarno. Niestety u mnie ziarno nie ma szansy wzejść z gruntu - coś go zżera ;:oj
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja też wysiałem wburaki tym roku kilka odmian typowo na rozmnożenie, bo miałem po kilka nasion zaledwie.
Błażej, czy nie boisz się, że odmiany te się skrzyżują i efekt nie będzie zadowalający? Ja też się nad tym problemem zastanawiam, bo co roku na wiosnę spore pieniądze płace za nasiona do wysiewu. A własne nasiona uratowałyby sporo piwa ;:304
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”