Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Jak tam Wasze fasolowe plony? U mnie baaaardzo marnie z racji na suszę. Miałam kilka karłowych odmian i plon jest niesamowicie mizerny, ale podlewałam tylko na początku, potem radziła sobie sama.
Tycznej jeszcze nie zrywałam, strąki są jeszcze zielone.

Co sądzicie i prowadzeniu tycznej przy siatce? Mam ogród ogrodzony siatką leśną o wys. 2m. Może nie ma sensu bawić się w tyczki i fasola pójdzie po siatce? Jak sądzicie? Myślę głównie o Jasiu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie też plony mizerne. Praktycznie na wysiew na następny sezon. :roll: Zebrałem tylko z karłowych. Z Pięknego Jasia chyba nie zdąże nic zebrać. Najwięcej mam zbioru z orzełkiem ale fasolki jakieś małe.
danaa
200p
200p
Posty: 485
Od: 13 sty 2012, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Wiosną dostałam od znajomej kilka nasion fasoli, wyjątkowej "urody" . Nieduża, pomarańczowa, z czarnym "oczkiem". Taki śliczny koralik :D .
Pod koniec kwietnia wsadziłam każde ziarenko do kubeczka z ziemią. Wzeszło tylko 5. Około 25 maja przesadziłam je do gruntu. Niestety dwa, krótko po wysadzeniu nadgryzły chyba ślimaki :oops: . Okazało się, że to fasolka pnąca :D !! Rośnie bujnie i wszystko byłoby super, bo i pogryzione nadrobiły straty ale....niestety do tej nie doczekałam się na niej kwiatków ;:145 . Zastanawiam :wink: się czy to przypadkiem nie jest odmiana owocująca w drugim roku po posadzeniu ;:306 .
Pozdrawiam - Danuta

Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam :-)!
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

A ja z tegorocznych plonów jestem bardzo zadowolona.
Miałam Kontrę i trochę Eureki i obie dały radę mimo suszy.
Eureka jednak plenniejsza, wielkość ziarna jak dla mnie odpowiednia i zostaje u mnie na stałe.
Pozdrawiam, Marta.
Ines1977
100p
100p
Posty: 196
Od: 3 mar 2009, o 21:52
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Proszę o fasolową pomoc.

Post »

Wróciłam z urlopu i zabrałam się za obrywanie fasolki szparagowej. Kiedy już skończyłam przypomniałam sobie, że część to nie była fasolka szparagowa tylko "zwykła" ;:223 (dwie odmiany: tzw. niepodległościowa i jakaś ciemna plamiasta) oczywiście strączki były jeszcze młode. Czy strączki takiej fasoli nadają się do jedzenia ??? czy mogę spróbować zjeść ją tak jak fasolkę szparagową?
Pozdrawiam. Agnieszka.
Moje ogródkowe początki
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Przed chwilką wracając z niedzielnego spaceru po działce zerwałem trochę fasolki orki. Z 8 roślinek będę miał w przyszłym roku spore poletko :D :)

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja też wysiałem wburaki tym roku kilka odmian typowo na rozmnożenie, bo miałem po kilka nasion zaledwie.

Ta Twoja prezentuje się bardzo ładnie. ;:333
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Laryssa11 pisze: Co sądzicie i prowadzeniu tycznej przy siatce? Mam ogród ogrodzony siatką leśną o wys. 2m. Może nie ma sensu bawić się w tyczki i fasola pójdzie po siatce? Jak sądzicie? Myślę głównie o Jasiu.
Prowadzę tyczną White Lady na ziarno na siatce ogrodzeniowej. Wysokość od podłoża (razem z podmurówką) ok.1,80 m.
Rośnie pięknie, kwitnie i owocuje. Jednak 1.80 m to trochę mało, brakuje tak z 60-70 cm. W przyszłym roku podniosę wysokość nadstawką z siatką nylonową. Ale wg mnie wykorzystywanie istniejących płotów i ogrodzeń jest optymalnym rozwiązaniem.
Karłowata Aura już zebrana. Wysadziłem ponad 250 sadzonek, zebrałem z tego trochę ponad 10L wiadro ziarna.
Czekam na plony White Lady - wysadziłem ponad 90 sadzonek.

Tak, dobrze piszę, sadzonki a nie ziarno. Niestety u mnie ziarno nie ma szansy wzejść z gruntu - coś go zżera ;:oj
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja też wysiałem wburaki tym roku kilka odmian typowo na rozmnożenie, bo miałem po kilka nasion zaledwie.
Błażej, czy nie boisz się, że odmiany te się skrzyżują i efekt nie będzie zadowalający? Ja też się nad tym problemem zastanawiam, bo co roku na wiosnę spore pieniądze płace za nasiona do wysiewu. A własne nasiona uratowałyby sporo piwa ;:304
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Wkradł mi się błąd w wpis. Fasole są posiane w wiadra i stoją w jakiejś odległości od siebie. W dodatku każda kwitnie trochę w innym czasie. Czy się skrzyżują jakieś to nie mogę ani zaprzeczyć ani poprzeć ale wszystko zależy od ich zastosowania. Czy to dla siebie czy mają iść dalej. :)
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Dla siebie, ale miałem przypadek skrzyżowania dwóch odmian karłowatych na nasiona (Krakowska i Eureka) - wyszły białe, czerwonociapate i niezbyt smaczne ;:oj . Stąd też moje obawy.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mam kilka zasadzonych (z rozsady) gatunków fasoli, ale tylko Piękny Jaś słabo zawiązuje strąki. Urósł bardzo efektownie, kwitnie b. dobrze, ale owców jest mało. Co może być tego powodem? Rośnie w słonecznym miejscu, ziemia jest dobrze nawieziona, wody nie brakuje. Różne odmiany szparagowej i karłowa na suche ziarno owocują o niebo lepiej.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie jest odwrotnie.
Karłowy Jaś jako pierwszy z trzech odmian fasoli na suche ziarno kwitł i zawiązał wiele strąków.
I właśnie na nim było najwięcej trzmieli.
Na dwóch pozostałych, czyli patriotycznej i takiej drugiej bez nazwy ( przywieziona ze Wschodu po wojnie ) już ich było mniej.
One kwitły o wiele później.
A najdziwniejsze w tym wszystkim to to,że ziemia nie była niczym nawieziona.
Siałam bezpośrednio do gruntu w odległości 40 cm rząd od rzędu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”