Szpinak warzywny( Spinacia oleracea )

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Ja zostawiłam 1 krzaczek na nasiona, a reszta do konsumpcji, bo nie było tyle tego, żeby zamrażać.
Za to dokupiłam nasiona na plon późnojesienny i wysieję pod koniec sierpnia, jak już niektóre grządki będą wolne. (Pewnie tylko jedna, ale to mi wystarczy. :) )
Mój Malabar rośnie. Ma "już" listków.
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Malabar jeszcze ma szansę urosnąć jakbym zabrała się teraz za sianie?
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Jak Wam rośnie Malabar?
Mój w gruncie rośnie słabo- bardzo wolno przyrasta,liście jakby lekko zwinięte do góry w łódkę :roll:
Drugi jest w donicy w domu i ten radzi sobie lepiej. Ma już ok 60 cm i chce się okręcać,ale gdzieś przeczytałam,że powinno się go przyciąć,celem lepszego rozkrzewienia. Ten będzie rósł w tunelu.

Coś czuję,że wyżerki nie będzie z tych dwóch krzaków :roll:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Radzi sobie tak: Obrazek
Może nie szaleje,ale też i nie jest najgorzej.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Ja mam wrażenie , że od momentu przesadzenia do gruntu mój Malabar urósł niewiele . Pewnie to dlatego , że noce u nas bardzo chłodne , a on przecież z Afryki . :D
Pozdrawiam, Beata.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Mój malabar mizerny, stoi w miejscu, ale noce faktycznie jakieś chłodne ostatnio, a malabar ponoć własnie najlepiej czuje się w upał :wink: Czekam więc na upały i gorące noce ;:224
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Ma on jakiś szpinakowo podobny smak?
Pozdrawiam Jola
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Na 20str. Millka napisała:
millka pisze: W smaku mniej szpinakowy niż zwykły, ale bardzo ciekawy i porównywalny do nowozelandzkiego. Po ugotowaniu nie rozlatuje się, jest dość twardy i utrzymuje zwartą konsystencję. Jak dla mnie jest super :D

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3#p4934483

Ja sama spróbowałam na razie ok pół liścia, bo mi się przypadkiem urwało, to smakował jak trawa, taka zwykła zieleninka :D Nie było czuć żadnego wyraźnego smaku, ale na pewno jak się rozkręci, to będzie lepiej :wink:
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Mi szpinak na surowo ogólnie smakuje jak trawa. Dopiero po podgrzaniu łapie szpinakowy smaczek.
W tym roku sobie malabar odpuszczę bo pewnie zanim mi zakuiełkuje itp to będzie połowa lipca i zaraz będzie można siać zwykły na zbiór jesienny.

Dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Pozyskiwaliście nasiona ze swojego szpinaku? Zakwitł mi nowozelandzki. Genialnie wygląda z tymi kolczastymi nasionami. Tylko kiedy zerwać roślinę by pozyskać nasiona? Trzymają się mocno. W sumie w naturze jakby to się działo to roślina powinna sobie sama zasychać a potem nasiona wysiać. Wyczuwam, że jest w tym sens :D
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Nie zbieram nasion szpinaku nowozelanckiego , sam się u mnie nasiewa . Posiałam go kilka lat temu i co roku na wiosnę gdy pokażą się młode roślinki przesadzam na nowe miejsce . Mam w tym roku również Malabara , jeszcze go nie próbowałam . Jest rośliną ciepłolubną i tegoroczna pogoda niezbyt mu sprzyjała .
Nowozelancki u mnie też już zaczyna kwitnąć , ma drobne , żółte kwiatki . Bardzo lubię ten szpinak , bo w zasadzie jest bezobsługowy i zbiera się go do przymrozków .
Pozdrawiam, Beata.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Mój Malabarski jakiś pokręcony, ma chyba z 15 cm wysokości i już kwitnie :) Mam 2 takie sadzonki, obie nie rosną, druga chociaż nie kwitnie, bo skubię liście jak tylko się jakieś pojawią.

Ale nie wiem czemu nie rosną, lato przecież gorące :roll: Widocznie zacieniona miejscówka po 16.00 im nie odpowiada.

Ale powiem Wam, że w smaku bardzo mi podpasował. Jadłam na surowo. Liście są fajne, skórzaste, chrupiące. Nie mają ani posmaku trawy, ani niczego innego, takie są jakby neutralne. Z chęcią bym zjadła więcej, ale nie mam :evil:

Obrazek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak ( Spinacia oleracea )

Post »

Mam dwie sadzonki w namiocie.Rośnie jak szalony,już jest u szczytu namiotu,ponad dwa metry.Cały czas kwitnie.Wczoraj wypróbowałem,zerwałem 20 liści i usmażyłem.Okazało się,że jadalny,nawet smaczny.
Przepisu żadnego nie mam,pierwszy raz smażyłem,bo do wczoraj umiałem tylko jajka na twardo i wodę na kawę.
Kawałki pędu ukorzeniają się,nawet dość szybko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”