Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Chyba Ci chodziło o Macarenę. Miałem ją jakieś 10 lat temu dwa sezony. Oczywiście plenna, ale nieco wrażliwa na powstawanie rdzeni i plamy w wybarwianiu przy niedokładnym nawożeniu, bądź od nasłonecznienia. Dla mnie była i minęła.
Ale wracając do pomidorów jesiennych, to dzisiaj sortując na sprzedaż, nie mogłem się oprzeć zjadając w czasie pracy, takie smaczne, to jeszcze kilka wziąłem na kolację.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Chyba tak, zadzwonię do Znajomych i się dopytam, stosują Tecaminy dolistnie i to jest ich źródło sukcesu, podobnie jak nawożenie doglebowe, mają również jakiś system , który odprowadza nadmiar nawozów z gleby. wiem również , że są Tacy Szklarniowcy, co hodują pomidory a long przez cały rok.
Ty w folii tego nie uzyskasz, niemniej pomidory masz b.ładne.
Moje wątki
Festina Lente
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Szklarniowcy to inna bajka, oni "produkują". Nie te klimaty.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Ten jest dobry , który nam smakuje, nie piszę tu o towarowych , ale o wyszukanych smakach.
Ci co piszę , że szklarniowe są be, z pewnością nie znają prawdziwego smaku pomidora F1 z niedużej szklarni,to samo dotyczy folii, w budowie podobnej do tej co ma Ludwik. Zawsze liczy się smak.
Wiem co piszę, bo co roku takie pomidory smakuję, zarówno z działki, jak i folii , czy szklarni.
8-)
Moje wątki
Festina Lente
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Absolutnie się nie zgadzam, te z folii są równie dobre. Ważny jest sposób uprawy, pora zbioru, dobór odmian.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Witam
Czy mógłby Pan podać jaka ilość nawozu kurzego na 1 m2 jest najlepsza dla Pana pomidorów?

Z poważaniem
Rafał
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

W granicach 4 kg/m2, ale to jest uzależnione od gleby, czasu sadzenia, bo na bardzo wczesne nieco mniej, żeby nie przedawkować azotu. Także dawkę uzależniam, jaki mam obornik, czy z chowu klatkowego, ściółkowany, rozłożony, bądź suchy. Na pomidory sadzone na jesień już nie daję obornika, bo jest go wystarczająco z nawożenia wiosennego i poprzednich sezonów.
RafalTBG
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2015, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Panie Ludwiku, a jak jest u Pana z podlewaniem? Ile średnio wody przypada na jeden krzak i jak często Pan podlewa swoje pomidory? Czy ma Pan swój sprawdzony harmonogram, czy obserwuje Pan np. liście i jak lekko tracą turgor, to Pan je podlewa?

Pozdrawiam
Rafał
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Jaką temperaturę muszę mieć w folii żeby wsadzić pomidory? Jaka może być różnica między dniem a nocą?
Chcę w tym sezonie po raz pierwszy spróbować ogrzewać folię (taką małą na ok 20 krzaczków).
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Żeby posadzić pomidory, ziemia powinna mieć kilkanaście stopni. W dzień lepiej nie przekraczać 25°C w powietrzu, zaś w nocy, o 6 czy 8 stopni mniej. Odmiany późniejsze można posadzić z rozkwitniętym pierwszym gronem, ale bardzo wczesne, należy posadzić młodszą, żeby zdążyła się ukorzenić, zanim bardzo zwiększy zapotrzebowanie pokarmowe na rozwój owoców.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

A jaka musi być temp w folii żeby przenieść tam doniczki z pomidorami (bez wysadzania). W domu mam mało światła i wolałabym pomidorki wynieść jak najszybciej.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Dobrze będzie jeśli temperatura w nocy będzie powyżej 10 stopni, ale też należałoby zwrócić uwagę, aby gwałtownie nie obniżyć, przy przenoszeniu. W szklarni, w tej chwili także jest za mało światła. Ja bym wolał doświetlać w domu te kilka sadzonek, niż ogrzewać kilkanaście godzin, a i tak nie będą miały wystarczająco światła. Chodzi o obecny czas, już w marcu warunki świetlne będą wystarczające, a noc krótsza i mniej godzin do dogrzewania. Każda odmiana pomidorów nieco inaczej reaguje na brak światła, czy temperatury, niektóre nie wykształcą prawidłowo kwiatostanów, a nawet miałem przypadek, przy gwałtownym zmniejszeniu warunków świetlnych, stały się samokończące. Dopiero po czasie, jak dzień stał się dłuższy i jaśniejszy, zaczęły rosnąć prawidłowo. Był to dla nich szok doświetlanej rozsady i gwałtownie skrócenie czasu doświetlania.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Uprawa pomidorów na zbiór jesienny

Post »

Dziękuję, posieję tak żeby wynieść sadzonki na przełomie marca i kwietnia. A jak coś będzie nie tak to wyciągnę wnioski na przyszły sezon ;:208.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”