Co można wysiać na zbiory jesienne, po ogórkach itp?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Ooo, ja również ją uprawiam :) Jadalne są części, które nie "dostają " światła, do jesieni niektóra cykoria wytworzy główki, jak sałata, kapustka, wewnetrzne listki- główka- będą czerwone :)
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

A próbowałyście tej Palla Rossa? Ja miałam ją w zeszłym roku, główki rzeczywiście bardzo atrakcyjne. Liście mocno czerwone pod bordo podchodzą i nerwy liściowe bialusieńkie. Tylko zewnętrzne liście miały zielonkawe. Te wyrwałam. No i dobrałam się do środka, żeby zrobić na sałatke i były okropne... Taka gorycz, że nie dało rady zjeść... nie wiem czemu, bo ta nie jest do pędzenia, zjada się podobno te główki, no ale moje zjadliwe nie były. Każdą rozwaliłam, żeby dobrać się do środka, i każda była taka.... :(( No i poszło w kubeł.

A może ja coś źle zrobiłam? Dajcie znać, jak będziecie miały plony - chciałabym poznać wrażenia smakowe :) Oby nie były takie jak moje :))
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
gajeczka
200p
200p
Posty: 251
Od: 1 cze 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Agulko, a to mi dałaś do myślenia. Zobaczymy, będę robić tak jak radzi Lobuzka - dziękuję za podpowiedzi :) I okaże się czy u mnie będzie coś jadalnego i czy coś mi się "upędzi" zimą :)
diament79
200p
200p
Posty: 202
Od: 15 lut 2008, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłakowice

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Idę skopać parę grządek i wysiać brokuła (Cezar) na opakowaniu ma termin siewu koniec czerwca, kalafiora (Pionier) niby na zbiór jesienny, ale nie wiem czy już nie za późno, ale chyba tak samo rośnie jak brokół co?
Brokuła będę siać na rozsadniku, a kalafior też tak lepiej czy od razu tam gdzie będzie rósł? Jak radzicie??????????

No i mam marchewkę, ale czy jest sens siać jeszcze marchewkę? Zdąży urosnąć?
ZAPRASZAM do oglądania mojej skromnej kolekcji,Proszę też o porady odnośnie pielęgnacji.Ogrodowe i Domowe
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Agulko, Gajeczko, no właśnie, cykoria ma to do siebie, że wałaśnie jest goryczkowata i nie każdemu może przypaść do smaku. U mnie przeważnie stanowi dodatek do zielonych sałatek, taki mix sałatowy. Mi ta goryczka pasuje :wink: , tak jak orzechowy posmak rukoli.
Diament jeżeli mogę dodać coś od siebie, siałam brokuły, kalafiory na zbiór jesienny, jesienna pogoda według mnie sprzyja lepszemu plonowaniu. Wysiewać może lepiej na rozsadniku, albo w paletach (ja tak robie), wówczas nie narusza się systemu korzeniowego i roślinki nie "odczuwają" wysadzania w miejsce docelowe. A marchewka, no nie wiem, może wczesna (krótki okres wegetacji), przy takich deszczach (przynajmniej na podkarpaciu) skiełkije migusiem.
Ja robilam dwa podejścia do pietruszki, w tym roku się uwzięła na mnie :( , na korzonki nie mam co liczyć :wit
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
diament79
200p
200p
Posty: 202
Od: 15 lut 2008, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłakowice

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Marchewka posiana do gruntu, brokuł i kalafior na razie do dużych doniczek, później będę przenosić, nie mam już miejsca w ogrodzie........ hihi
Posiałam w tym samym dniu cebulę i buraka i burak już wyszedł a cebula nie :( Nie wiem czemu, tak długo zawsze wschodzi cebula?
ZAPRASZAM do oglądania mojej skromnej kolekcji,Proszę też o porady odnośnie pielęgnacji.Ogrodowe i Domowe
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Buraczki bardzo szybko kiełkują , na siewki cebuli musisz dłużej poczekać.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Witam , ja co roku sieję czarną rzepę, właśnie teraz w lipcu, ziemię mam kiepską w 5 kl sam piach, rzepa rośnie do pierwszych mrozów a potem w chłodnym miejscu mam aż do grudnia, uwielbiamy startą na tarce dodaję soli, cukru i odrobinę majonezu lub jogurtu naturalnego i już jest wspaniała można również dodać innych dodatków jak szczypior marchewkę, lub co kto wymyśli
za każdym razem jest inna, a zawsze smaczna. rzepa jest podobna w smaku do rzodkiewki, trochę ostrzejsza w smaku. ;:137
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
diament79
200p
200p
Posty: 202
Od: 15 lut 2008, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mysłakowice

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Melduję, że cebula się ruszyła. Mam nadzieję, że pogoda teraz się ruszy, żebym JAKAŚ w ogóle cebula była a nie sam szczypior :P
I posiałam marchewkę, czy coś z niej będzie nie wiem, na razie jej nie widać. Wzeszła jeszcze sałata i brokuł i z 6 nasion 2 pekińskie. Jutro czeka mnie plewienie bo gąszcz straszny w grządkach........
ZAPRASZAM do oglądania mojej skromnej kolekcji,Proszę też o porady odnośnie pielęgnacji.Ogrodowe i Domowe
Dorota 11
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 lut 2011, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Ja na zbiór jesienny sieje rzodkiewkę , sałatę, sałatę rzymska ,,kapustę chińską,kalafior, brokuł,rzepę ,sałatę pekińska.Wszystko ładnie mnie rośnie .Na jesieni moja działka jest zielona .Zbieram warzywa do przymrozków.Brokuł, ,kapustę chińską, kalafior,sałatę rzymską już posiałam do skrzyneczek.Wybiorę czosnek i cebule w to miejsce posadzę w/w warzywa.Rzodkiewkę , rzepę,sałatę wysiać należy bezposrednio do gruntu.Kapusta chińska wytrzymuje przymrozki do -5 stropni.Jak nie ma dużych mrozów je sie swoje surówki dosyć długo . Zachęcam do jesiennnej uprawy w/w warzyw
SUGAR
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 lip 2011, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

Zaciekawiłaś mnie tą rzepą!Czy jak bym zabrał się w ten weekend(ewentualnie przyszły)za sianie to są jeszcze szanse?napisz też jak wygląda kwestia przechowywania?jest szansa czy raczej do szybkiej konsumpcji po zerwaniu?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

:wit Czarna rzepę mozna przechowywać. Ja też chcialam posiać ją ,ale nie mogę kupić nasion :( Kupilam rzodkiew Murzynkę ,nie wiem czy to jest to samo co czarna rzepa. ale wlasnie termnin siania był podany w lipcu ,to posialam.
Zobaczę co to jest .Też lubię czarną rzepę w formie surówek.
Asia
SUGAR
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 lip 2011, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co siejemy na zbiory jesienne

Post »

To dobrze kupiłaś :) Poprawna nazwa to czarna rzodkiew(więc murzynka to pewnie to samo) a czarna rzepa to potoczna nazwa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”