Buraki czerwone cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

forumowicz pisze:Uprawiałeś wcześniej buraki ?
Tak, już kilka lat, czy to od tego?? Czytałem, że nie powinno się uprawiać rok po roku, ale nie są sadzone w tym samym miejscu co roku...
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

Zapytałem nie z myślą o zmianowaniu. Czy w poprzednie lata też buraki były takie marne ?. Czym gleba jest nawożona ?.
kawownik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 mar 2012, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

kawownik pisze:
forumowicz pisze:Uprawiałeś wcześniej buraki ?
Tak, już kilka lat, czy to od tego?? Czytałem, że nie powinno się uprawiać rok po roku, ale nie są sadzone w tym samym miejscu co roku...
Chyba 2 czy 3 raz już buraki się nie udają. A nawożona była obornikiem gołębim.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

No właśnie. Dlatego zadałem takie pytanie. Problem jest złożony. Przyczyn nieudanej uprawy może być wiele. Począwszy od pH gleby. Na kwaśnej glebie buraki nie będą rosły dobrze. Nie będą też, jeśli jest wysoki poziom wody gruntowej lub w glebie występuje oglejenie. Nie będzie też jeśli gleba jest zakażona nicieniami lub nagminnie występuje np chwościk buraczany. Szukać przyczyny zacząłbym od zbadania gleby. Każdy działkowicz powinien to choć raz w życiu zrobić by nie poruszać się w ciemno z nawożeniem.
Nie pytam kiedy dajesz ten nawóz gołębi. Buraki źle rosną na świeżym oborniku, na świeżo wapnowanej glebie. No i oczywiscie na przenawożonej glebie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Buraki czerwone

Post »

Witam! w tym roku po raz pierwszy uprawiałem buraki (dwie odmiany te okrągłe i podłużne) każda odmiana miała system korzeniowy podobny do Twojego opisu tzn (cienki jak pietruszka). Uważam że ten system korzeniowy jest normalny. U mnie buraki korzenie w tym roku mają cieńsze niż długopis a jednak jak na tegoroczną suszę jestem zadowolony. Te okrągłe wielkości dużych pomarańczy a te podłużne grubości nadgarstka i długości 15-20cm.

-- 1 wrz 2013, o 20:04 --
Ika2008 pisze:
tobiasz5418 pisze:Czy ktoś ma taki problem, że siałem już dwa razy buraczki czerwone i ani razu nie zeszły nasiona były zaprawione i nic nie schodzi co może być przyczyna proszę o podpowieć. ;:162 ;:cm

Może coś zjadło nasionka...?
A nie było za zimno i za mokro?? w tym roku niestety tak było :wink:
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Buraki czerwone

Post »

Witajcie. W tym roku posiałam dwa gatunki buraków czerwonych (egipskie i zwykłe). Raz przez sezon podlane nawozem typu obornik + delikatny oprysk z miedzianu (w zeszłym roku jak przyszła zaraza ziemniaczana to mi cały ogródek szlag trafił - pomidory, ogórki, cebulę i nawet buraki :( ). W tym roku już kilkukrotnie je jadłam - pyszne, bardzo słodkie. A bulwy porosły gigantyczne. Reszta jeszcze sobie rośnie. Myślę, że duża zasługa upalnego lipca, stanowisko mają bardzo słoneczne. A cały ogródek codziennie prawie podlewałam.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Buraki czerwone

Post »

Zaraza ziemniaka nie mogła ci położyć buraków, cebuli ani ogórków. Mogła wykończyć tylko pomidory. Czyli albo różne warzywa zostały zaatkowane przez różne choroby, albo była to jedna choroba (choć to mało prawdopodobne), ale nie ZZ.
Pozdrawiam
Adam
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2002
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Buraki czerwone

Post »

Wiem, ale w zeszłym roku było dużo opadów, a ogródek był w nieosłoniętym miejscu. Wtedy jednocześnie dopadła zz pomidory, mączniak rzekomy ogórki i cukinię, patisony, a coś jeszcze zniszczyło buraki i cebulę (przypuszczalnie któreś pokolenie śmietki, bo to był początek sierpnia). Akurat buraki są u mnie bardziej dodatkiem, dlatego nie szukałam dokładnej diagnozy co to było. W tym roku to tylko ślimaki usiłowały mi zjeść cały ogródek w tym buraczki, ale trutka i po kłopocie.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Buraki czerwone

Post »

Za dużo różnorodnych warzyw przypisujesz jednej chorobie/szkodnikowi a tu problem jest bardziej złożony :wink: Ma tu znaczenie wieje współczynników ale trudno zdiagnozować co i jak po takich ogólnikach
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Buraki czerwone

Post »

Znajoma kupiła obok mnie działkę, połowę przekopałyśmy w maju i posiałyśmy warzywa m.innymi buraki.
Wcześniej rosły tam dziko truskawki i maliny, ziemia piaszczysta, niczym wcześniej nie nawożona a co najśmieszniejsze w trakcie pielenia buraków znajdowałyśmy krzaki ziemniaka z bulwami :;230 prawdopodobnie musiałyśmy wcześniej odkopać stare kartofelki :;230
I jestem w szoku ;:oj od miesiąca zbiera buraki wielkości puszki od piwa (no może troszkę węższe) , a dlaczego :?: Odmiana Opolski :?:
Zaproponowałam jej podlewanie "raz na jakiś czas" kurzeńcem przefermentowanym (myślę, że podlała ze dwa razy) - 1 kubek 0,5l na 10l wody. Gdy do pierwszych zbiorów było z 2-3 tygodnie między rzędy podlała saletrzakiem z magnezem (20gr na 10l wody) Dzięki tej piaszczystej ziemi i takim nawożeniu, buraków ma po pachy.
Teraz się zastanawiam jak z mojej gliniastej zrobić piaszczystą ziemię :;230

edit.
Mira jak będziesz to czytała uśmiechnij się szeroko i się w końcu zarejestruj na tym forum :!: :;230
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Buraki czerwone

Post »

Też mam te odmiane ja mam takie jak od nadgarstka w połowie długości do łokcia. Inaczej mówiąc jak złożone dwa piloty od dekodera no trochę grubsze. Taki przykład tylko. Co do zmiany gleby gliniastej na lekka to może mieszankę lekkiej czarnej gleby takiej jak jest uniwersalna do warzyw. Wtedy będzie lekka ciepła i zasobna w składniki.
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buraki czerwone

Post »

no właśnie... mam glebę ciężką i zasobną. buraczki rosną raczej wielkości rzodkiewek...

proszę poradźcie, co może być tego przyczyną? rosną bardzo małe i jakieś takie "ubite i żylaste" :(

co mogę zrobić, by lepiej się udawały?
Awatar użytkownika
wisia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1725
Od: 8 lut 2012, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Buraki czerwone

Post »

Możesz rozluźnić ziemię mieszając ją z piaskiem , trocinami (najlepiej przefermentowanymi ).
Wiesława.
Tu jestem szczęśliwa Część II- aktualna
Ogród z zapachem róż, część I.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”