Obsługa tunelu,ściółkowanie gleby,obniżenie temperatury,odkażanie itd...

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
renius85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 maja 2014, o 15:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

no to mamy rozbieżność... :cry:
Generalnie podlewam codziennie tylko wieczorem, albo raz na 2 dni (teraz są upały więc codziennie).
Póki co rośnie i kwitnie mi wszystko.
Nie zraszam, nie zalewam powodzią.
Wietrzę cały dzień, zamykam tylko na noc. Okienko cały czas jest otwarte.
kored
100p
100p
Posty: 138
Od: 31 maja 2013, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Nic nie dają takie wyliczenia ile kto podlewa i kiedy. Wszystko zależy od wilgotności gleby. Mogą być upały a gleba wciąż mokra. U mnie po ulewach co przewidywali powodzie dopiero gleba w tunelu zaczyna przesychać. A to było 10 dni temu. Przez ten czas nie podlewane, pomidory, papryki i ogórki mają się dobrze i nie schną ani nie przywiędają nawet w czasie upałów.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Ja dzisiaj pierwszy raz podlałem po posadzeniu. Mięło ponad miesiąc od sadzenia.
Awatar użytkownika
Deerf
50p
50p
Posty: 72
Od: 19 maja 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

damek1718 pisze:Oczywiście, że deszczówka jest lepsza. :)
Co jest powodem że deszczówka jest lepsza niż woda ze studni ("odstana") ?
Wg mnie deszczówka jest gorsza ponieważ woda ze studni ma w swoim składzie minerały, a deszczówka jest bardziej jak destylowana, pomijając wszelkiej maści zanieczyszczenia z atmosfery. Do tego deszczówka ma bardziej kwaśne pH (zw. z rozp. co2).
Chwieją się w polu maki purpurowe
Jakimś marzącym, sennym, dziwnym chwianiem...
W słonecznym blasku południa mdlejące...
Awatar użytkownika
Deerf
50p
50p
Posty: 72
Od: 19 maja 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Tak się zastanawiam czy biała flizelina nadawała by się do cieniowania tunelu (foliak) ?
Mam taką o szerokości na 3,2m a tunel u podstawy około 4m więc na godziny około południowe w sam raz.
W tej chwili (14:00) na wysokości ~180 cm na termometrze jest 43 st ...

Czy ktoś praktykował?
Chwieją się w polu maki purpurowe
Jakimś marzącym, sennym, dziwnym chwianiem...
W słonecznym blasku południa mdlejące...
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Deerf ja mam od wewnątrz wiosenną agrowłókninę. Tył zostawiony, przód to w sumie jedne wielkie drzwi. Pomidory mają się dobrze. Mimo dzisiejszego upału nie są podwiędnięte. Wcześniej miałam sadzonki (bez agro) to bardzo szybko więdły i w sumie musiałam co kilka godzin je podlewać, a temperatura mniejsza (ale zdaję sobie sprawę iż w kubkach ciężej utrzymać wilgotność).
Awatar użytkownika
Deerf
50p
50p
Posty: 72
Od: 19 maja 2010, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

Właściwe moje to też agrowłóknina 20.
Wczoraj naciągnąłem to na wierzch, ale poza cieniem raczej nie wpłynęło na temperaturę. Mam nadzieje, że powodem była już nagrzana ziemia ...
Jeszcze kiedyś sprawdzę przy okazji jakiegoś wybitnie upalnego dnia, ale zamontuję już o 9 rano.
Chwieją się w polu maki purpurowe
Jakimś marzącym, sennym, dziwnym chwianiem...
W słonecznym blasku południa mdlejące...
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przegrzanie warzyw w szklarni

Post »

Deerf pisze:
damek1718 pisze:Oczywiście, że deszczówka jest lepsza. :)
Co jest powodem że deszczówka jest lepsza niż woda ze studni ("odstana") ?
Wg mnie deszczówka jest gorsza ponieważ woda ze studni ma w swoim składzie minerały, a deszczówka jest bardziej jak destylowana, pomijając wszelkiej maści zanieczyszczenia z atmosfery. Do tego deszczówka ma bardziej kwaśne pH (zw. z rozp. co2).

Deszczówka to tzw. "miekka woda". Woda ze studni jest tez świetna. Ja natomiast nie jestem przekonany do wody wodociagowej :) którą nawet moje psy nie chca pic, wolą ze studni :) rosliny podlewam ze studni. Jest to woda opadowa i gruntowa-podsiąkowa. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1415
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory w tunelu - instrukcja obsługi

Post »

Mam obecnie tunel 8x3,5m i wysoki na 2,7m - przez cały sezon drzwi z obu stron (ok. 2x1,8m) były otwarte, zastanawiam się czy na kolejny sezon montować boki tunelu bo to chyba nie ma sensu. Sama konstrukcja sporo wytrzyma ale zastanawia mnie tu jak zachowuje się folia bez boków na takim tunelu przy większych wichurach... :?:
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
bologno
200p
200p
Posty: 359
Od: 30 sie 2013, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

W ostatnich upalnych kilku dniach temp. w moim tunelu dochodziła do około 45 stopni Celsjusza. Wziąłem więc się za tradycyjne cieniowanie wapnem. Po bardzo mocnym zacieniowaniu, temperatura spadła do około 38 stopni a więc i tak sporo za dużo jak na uprawę pomidorów. Przez tą gorączkę moje pomidory mają duże problemy z wiązaniem. Corocznie od czerwca do drugiej połowy sierpnia wiążą bardzo marnie. Pod koniec Sierpnia gdy słońce jest niżej, korony drzew nieco przysłaniają je, wówczas jest nieco chłodniej i pod koniec sezonu zaczynają wiązać na nowo. Dodam, że z obu stron mam po trzy duże okna otwarte cały czas i wietrzenie jest odpowiednie. Wymiary tunelu 3,4x7,5m.

Trochę poczytałem o różnych metodach obniżenia temperatury w tunelu. Jednak prosiłbym o aktualną opinię, jaka metoda będzie najlepsza:

1 - Cieniowanie tunelu wapnem

2- Podwieszenie od wewnątrz białej agrowłókniny pod sufit

3- Podwieszenie zielonej siatki cieniującej pod sufit

Proszę o opinie, i podsunięcie najlepszego pomysłu, biorąc pod uwagę to, że w końcu pomidory są światłolubne i aby któraś z metod cieniowania nie zaszkodziła w drugą stronę :wit

Np. Przy mocnym zwapnowaniu tunelu, jest w nim dużo ciemniej i nie wiem czy to nie będzie miało szkodliwego wpływu na uprawę pomidorów ;:oj
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Zmniejszenie temperatury w tunelu foliowym

Post »

1 % mniej światła, to też spadek plonu o tyle samo. W dzień upalny, aby obniżyć temperaturę w tunelu można podnieść wilgotność, w ten sposób najbardziej można obniżyć temperaturę.
Domino26
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 mar 2019, o 23:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wymiana ziemi w tunelu foliowym

Post »

Witam działkowicze :wit
Jestem początkującym ogrodnikiem , dostałem po swoim dziadziu dzialke, na której jest Tunel foliowy dziadziu uprawiał w niej ogórki oraz pomidory . Szczerze nie wiem co i jak dziadzio tam robił kiedy wymieniał glebę ostatnio, jakie stosował nawozy , kiedy wymieniał folie bo wyglądała źle . Przejde do moich pytań które mianowicie kieruje do doświadczonych działkowiczów . Więc wymieniłem folie na tunelu na 4 sezonowa .
Mam zamiar wymienić ziemię chcę wybrać 30-40 cm ziemi po środku Zrobic przejście po całej długości tunelu .
Po wybraniu ziemi planuje nawiez obornika po koniu ( posiadam dostęp Znajomy ma konia)
Planuje nawiez 10-15 cm obornika, kupić Ziemię piasek i wymieszac ja nawiez ja na ten obornik i Zastanawiam się czy perlitu nie dodać ?
Po wszystkim Ziemię przykruc włókniną by uniknąć chwastów itp
Kieruje do was moje pytanie szanowni działkowicze czy pomysł który wam przedstawiłem jest dobry czy popełnię błąd ?
Jeśli macie inne pomysły lub rady bardzo proszę o pomoc ;:215 ;:215 ;:215


PS
W tunelu chcę posadzić kilka krzaczków pomidora malinowego . Pietruszkę, rzodkiewkę, koperek, i ogórka czy jest to dobry pomysł czy warzywa się bd dobrze czuły przy sobie :?:
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wymiana ziemi w tunelu foliowym

Post »

Domino26 pisze: Planuje nawiez 10-15 cm obornika
Ile? Jak tak zrobisz to pomidory w kilka dni padną. Taka ilość obornika to na kilkanaście lat
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”