Rosahumus w uprawie warzyw

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Jest juz co prawda taki temat w dziale z opryskami, ale postanowilam zalozyc ten temat tutaj.
Co prawda jest to nowosc, ale moze ktos z Was juz to stosowal i ma jakies spostrzezenia. Czy rzeczywiscie tak wspaniale dziala na glebe jak to zachwalaja? W jakim stezeniu podlewacie warzywka juz rosnace? (nie jest to dokladnie opisane w ulotce). Dostalam ten specyfik jak warzywa byly juz posiane i wysadzone, wiec pryskanie gleby przed sianiem w tym roku juz odpada, a nie mam pojecia w jakim stezeniu zastosowac ten specyfik na rosliny juz rosnace.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Stosowałem rosahumus w tym roku pod pomidory.Uważam że efekt był dobry.Dobrze rosły i owocowały.
Owocowanie było znacznie przyspieszone i skoncentrowane w czasie.Będę dalej testował nawóz.
Obrazek Obrazek
pozdrawiam
Kazik
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

noka co konkretnie oznacza "znacznie przyśpieszone", do czego porównujesz?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Ano właśnie. Do czego?
Podstawa to kontrola- bez wynalazków. A tak poza tym cudem może być wiele różnych przyczyn takiego owocowania. Ot, pogoda.
Śmiem twierdzić, że efekt był żaden- bo niezbadany.
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

zawsze pomidory odmian jak wyzej sadze do gruntu okolo 10 maja i zbiory zaczynały sie okolo 8-12.08
W tym roku były juz pod koniec lipca.Wiem że pogoda,nawozenie,podlewanie wreszcie warunki przygotowania rozsady
maja duze znaczenie.Nie przeceniam stosowania rosahumusu ale w przyszłym roku znów planuje zastosowac.
pozdrawiam
Kazik
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Aha. Żeby wiedzieć, że to na pewno sprawka nawozu, trzeba by było posadzić parę takich samych w takich samych warunkach i ich nie nawozić, byłaby próba porównawcza :)
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Zrobiłam test porównawczy na buraczkach :D Potraktowane rosahumusem urosły dorodniejsze, więc chyba "coś jest na rzeczy". Został mi jeszcze zapas z tego roku, więc na wiosnę spryskam wszystkie grządki, zaszkodzić nie zaszkodzi, a nuż pomoże :wink:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Loeb zgadzam sie z twoimi sugestiami tym bardziej ze nie widziałem żadnego fachowego artykułu nt rosahumusu.
Ale ja nie bardzo mam czas na doświadczenia.Ja już nie sadzę drzew.
Ale Rybka też jest optymistą.
pozdrawiam
Kazik
Dorota 11
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 lut 2011, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Ja stosowałam rosahumus do uprawy pomidorów i papryki i stwierdziłam że plony były znacznie lepsze.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Lepsze w stosunku do...? A test porównawczy?
Zielonym do góry!!!
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

MirekL, Bixx, noka, loeb Oczywiście najlepiej jest wszystko krytykować i wyśmiewać. Nikt Wam nie każe stosować środków co do których nie macie przekonania, że są skuteczne. Ale doświadczenia porównawcze w małych ogródkach możecie sobie darować. W takich doświadczeniach nie może być przypadku, trzeba choć troszeczkę orientować się w statystyce matematycznej (próby muszą być porównawcze). Od doświadczeń i porównań są ośrodki naukowe i badawcze oraz Rolnicze Zakłady Doświadczalne. Testy z zastosowaniem Rosahumusu trwają już wiele lat i wyniki są bardzo pozytywne. W Polsce prace prowadzi między innymi IHAR O/Bonin. We Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech ten środek cieszy się dobrą opinią. Nie wiem jaką fachową prasę czytuje noka ale ja parę artykułów o Rosahumusie znalazłem.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Analizę statystyczną to ja owszem robiłem... dawno. Akurat z Florovitem pisząc na ten temat magisterkę. I przecież piszę wyżej o tym, że domowe doświadczenia , bez kontroli i właśnie analizy to sobie można... :lol:
Aktywność kwasów humusowych z Leonardytów jest 5 krotnie wyższa od kwasów humusowych pochodzących z innych źródeł (obornik, kompost).
Zawartość kwasów humusowych w 1 kg ROSAHUMUSu odpowiada ilości kwasów humusowych w ok. 30 tonach obornika.

A w to, to wybacz, nie uwierzę.
Nigdzie nie napisałem, że to do luftu... nawóz jak nawóz, może i dobry. Ale...
http://twojogrod.org.pl/index.php?page= ... osc&id=436
Tu napisali 1g na 1l. Przy dwukrotnym podlaniu zużyjemy, załóżmy, ten litr. Na doniczkę. Trzylitrową?
http://agrosimex.pl/index.php?page=ofer ... d_prod=267
Tu maksymalna dawka 6kg/ha. Czyli 6g na 10 mkw. Załóżmy tylko 10 cm warstwy uprawnej. Czyli 0,1 x 10 = 1 m3
Czyli 1000 litrów. Czyli 0.006 g na litr gleby. A praktycznie połowa tego....
Placebo? :wink:
O ile w wyniki stosowania do surfinii owszem, wierzę, to w to drugie, wybacz, już nie.

I nigdzie się nie nabijam. Ochy i achy producenta i sprzedawców mnie nie interesują... wiadomo, kasa. Wyniki konkretnych badań owszem. I dlatego wierzę w skuteczność w zasilaniu surfinii... tyle że w dawce ileś tam razy przekraczającej te 6 kg/ha.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rosahumus w uprawie warzyw

Post »

Miałem już nie odpowiadać w tym temacie ale myślę Mirku, że zachodzi małe niedoinformowanie. W porównaniu Rosahumusu z obornikiem porównano tylko zawartość kwasów humusowych a nie całej próchnicy czy składników mineralnych. Substancja organiczna w oborniku czy w kompoście ulega głównie mineralizacji a tylko część humifikacji prowadzącej do powstania próchnicy, w tym kwasów humusowych.. Jak popatrzysz na Rosahumus jak na biokatalizator procesów glebowych i biostymulator rozwoju roślin a nie nawóz organiczny to może uwierzysz. Rosahumus wprowadza się do gleby najlepiej jako oprysk. Jak jest na prawdę sam nie wiem. Ja będę go stosował, ale przy moim niewielkim areale mogę sobie pozwolić na eksperymenty. W zeszłym roku na marnej glebie szpinak po oprysku był rewelacyjny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”