Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
antek5
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 gru 2012, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska(charsznica)

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ja też zamówiłem z Latowicza, ale z innej firmy przez allegro. http://allegro.pl/czosnek-latowicki-wio ... 15678.html
Wysyłka kurierem za zaliczeniem, dziś zamówiłem, ale są dni świąteczne więc dostarczą pewnie na drugi tydzień.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2973
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

jokaer pisze:Jeśli mój czosnek letni jest jeszcze w dobrym stanie to mogę go Wam wysłać,
bo nie sadzę w tym roku i zastanawiałam się co z nim zrobić.
Jak to co zrobić? Użyć do kiszenia ogórków w lipcu. ;:138 .
Czosnek wiosenny wytrzymuje spokojnie sporo ponad rok od daty wyrwania. Ja zawsze kiszę z wiosennym, bo zimowy wtedy jest jeszcze nie wyrwany, a z poprzedniego roku zimowy nie żyje.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
Maja100
200p
200p
Posty: 233
Od: 31 mar 2011, o 00:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

No właśnie, jak to jest z tym czosnkiem .. czy mogę takie "sklepowe" ząbki wsadzić teraz do ziemi ?
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 67
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Obrazek
Mojego Czosnek wiosene Allium Sativum Sativum oraz "Softneck" Sadzona w padziernik 2012 w tego rzad mam "early purple, grupa aszya"
"Albigensian, grupa Artichoke" "Tuscany, grupa Artichoke" "Music, grupa Artichoke"
Obrazek
W tym rzad jest "Picardy, grupa artichoke" "Avignon grupa artichoke" "solent wight, grupa Artichoke" ' Valverda, grupa creole" "Wonha, aszya"
Czosnek padne do dwie grupy Allium sativum ophioscorodon oraz Zimowy po angielsku Hardneck tego ma kilka sub grupy np. Rocombole, Purple stripe, porcelain i kilka inniej ktore w te chwili nie pamietam. Allium sativum sativum oraz Wiosene czy Softneck sub grupy artichoke, asiatic, turban, creole.
Lepiej nie czekaj do wiosna bo tym roku nie bylo ;:202
Chesnok-Scott
50p
50p
Posty: 67
Od: 14 lut 2013, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Czosnki strzałkujące ("twardołodygowe") Wytwarzają pędy kwiatostanowe z cebulkami powietrznymi. Odznaczają się silnym wzrostem, mają pokrój podobny do porów. Główki tworzą regularne, złożone z jednego okółka ząbków. Liczba ząbków jest mała, ale są one duże ? rośliny są bardzo plenne. Główki są jednak słabo okryte łuskami i dlatego źle się przechowują. Do grupy tej należy m.in. wspomniany rokambuł. Czosnki niestrzałkujące ("miękkołodygowe") Główki są nieregularne, ząbki są mniejsze i ułożone spiralnie. Silnie okryte łuskami nasiennymi dobrze się przechowują.
Odmiany niestrzałkujące dzielą się na górskie i nizinne. Górskie mają rozłożysty pokrój i szerokie blaszki liściowe, nizinne są wzniesione, mają wąskie liście z silnym nalotem woskowym[20]. Podział na odmiany ozime i jare jest bardzo umowny, ponieważ w zasadzie każdą odmianę można zahartować[17]. Ponieważ główki odmian strzałkujących gorzej przechowują się przez zimę - przeważnie uprawia się jako ozime (sadzone jesienią)[20] i w naszych warunkach klimatycznych właśnie takie odmiany mają większe znaczenie komercyjne.

O co to mi wlasnie chodzilo :wink:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ja posadziłam wiosną czosnki Arno, Sultop i Casablanca. Dwa pierwsze świetnie sobie radzą :tan , a ostatni jest bardzo słabiutki :( .
Awatar użytkownika
arty
500p
500p
Posty: 501
Od: 6 kwie 2012, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dąbrowa

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

mój czosnek wiosenny zaczyna wypuszczać kwiaty.? czy to oznacza że jest gotowy do zbioru czy zbiera się go po kwitnieniu .?

Zamykam ten wątek, żeby się nam nie dublował z drugim podobnym.
moderator
Awatar użytkownika
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 141
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Czosnek! rwać? Czy wiązać?

Post »

A ja najpierw rwę kwiatostany-a później wiążę szczypior.
Kwiatostany już wyrwane :)

Wątek, jako że dubluje problem poruszany w tematach czosnkowych, zamykam- joaker.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Czosnek! rwać? Czy wiązać?

Post »

Ja ścinam kwiatostany na pesto, a reszta sobie rośnie. Wiązanie po obcięciu kwiatostanu wpływa chyba tylko na estetykę grządki.
Dorota
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek! rwać? Czy wiązać?

Post »

Ja rwę ;:224 tylko na paru odmianach, mam rokambuł, który tego nie wymaga. Liści nie wiążę, na plantacjach nikt tego nie robi a czosnek mają duży :D
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Czosnek! rwać? Czy wiązać?

Post »

Ale jakie kwiatostany ? Mój letni ich nie ma i go wiążę, a niech tam, mama wiązała to i ja :wink: . A w zimowym ucinam kwiatostany i nie wiążę, bo mama nie wiązała :;230
Pozdrawiam Eugenia
roma333
100p
100p
Posty: 150
Od: 27 kwie 2013, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Północna Wielkopolska

Czosnek solo

Post »

Dostałam czosnek solo. Jak go rozmnożyć. Czy posadzić dla kwiatostanu? Kiedy posadzić teraz czy na wiosnę. Ktoś coś wie na ten temat?
Roma
woodedroyal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2023, o 09:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek solo

Post »

Czosnek można rozmnożyć poprzez ząbki lub kwiatostan. Roślinę ząbkami sadzi się jesienią lub wczesną wiosną, na glebie przepuszczalnej i bogatej w składniki. Każdy ząbek siedzi się osobno, kilka centymetrów pod ziemią. Rozmnażanie z kwiatostanu wymaga odczekania, aż strzała kwiatowa pęknie i ujawni małe cebulki. Te cebulki można oddzielić od łusek i posadzić podobnie jak ząbki. Optymalny czas sadzenia zależy od strefy klimatycznej, zazwyczaj jesień to dobry okres. Pamiętaj, że dostosowanie do lokalnych warunków może być konieczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”