Rzodkiewka (Raphanus sativus)Rzodkiew zwyczajna.cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Pod przykryciem rzodkiewka szybciej rośnie, nie robaczywieje i jest delikatniejsza. Niestety, na turkucie włóknina nie działa, a to mój najpoważniejszy szkodnik :evil: Nie ma rady na te paskudy, lać Ludwika na grządki nie zamierzam, a olchę, która ponoć je odstrasza - mają w głębokim poważaniu i takim to sposobem turkucie ucztowały, ja zasiliłam kompost nadgryzionymi resztkami, a uratowane cudem sztuki zjadam :) Dziwne, bo np.rukoli nie ruszyły - a może przypadek :?:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

A to na przyszły sezon muszę przygotować sobie mniejsze kawałki włókniny (tak aby starczyło na samą rzodkiewkę w nietypowych miejscach :roll: ), ogólnie nie przepadam za rzodkiewką właśnie przez ostrość, ale że w teraz mi się udała to pomału znowu wraca do łask (będę pilnować aby ta 18 dniowa miała wilgotno, coby nie zrobiła się ostra :uszy ).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Nie wiem czy moje robale, prawdopodobnie pchełki,wiedzą, że nie powinny siedzieć pod agrowłókniną. Mimo kołderki poszatkowały mi rzodkiewkę i sałaty, rukoli nie ma co zrywać nawet.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2973
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Powtarzam mój przykład - miałam robale w rzodkiewce posianej koło domu pomimo przykrycia włókniną - od lat sieje rzodkiewkę tylko pod włókniną i nie miało to znaczenia - robale były pomimo włókniny.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Ja w poprzednich latach czasami prysnęłam jednorazowo decisem lub karate.Wtedy rzodkiewka była bez robaków.Niedawno na mszycę na porzeczce kupiłam Calypso i tak się zastanawiam czy można tym potraktować rzodkiewkę??
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Ale co to za warzywo gdy się stosuje taką chemię (dodatkowo gdy jest to warzywo szybko rosnące), to już lepiej uprawiać w doniczce jak widać na zdjęciach.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Niestety ale u mnie bez oprysku nic nie będzie.Przerabiałam to nie raz :( Wszystkie robaczywe i zahamowany wzrost...coś za coś.
Pozdrawiam Ewa
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Pryskane są w sklepach. Myślę, że robicie coś nie tak w uprawie. Jeśli rzodkiewka jest posiana rzadko, ma stale wilgotną glebę to szybko rośnie i robale nie stanowią problemu. Jeśli rośnie powoli to ma czas na robaczywienie i łykowacieje. Nie powinna być wcześnie siana, przy zbyt niskich temperaturach rośnie powoli i gromadzi azotany.
Kalinna
200p
200p
Posty: 240
Od: 16 wrz 2011, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krakow

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

1 łyżka Dziegieć Brzozowy x 10 l. wody - podlać przy siewu rzodkiewki w rowek (marchewki, cebuli, kapusty...). Można robić opryski krzewow i drzew - do odstraszania szkodników.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

W moim poradniku ogrodniczym jeszcze z lat 50-tych jest mowa o opryskiwaniu naftą apteczną w celu odstraszenia much śmietki.

Jeśli bobówki szkodnika są w glebie , to nie pomoże nawet nakrycie flizeliną. Nakrywając robimy im świetny inkubator.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

Kalinna pisze:1 łyżka Dziegieć Brzozowy x 10 l. wody - podlać przy siewu rzodkiewki w rowek (marchewki, cebuli, kapusty...). Można robić opryski krzewow i drzew - do odstraszania szkodników.
I mamy 2 w 1, rzodkiewka z wędzonką.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

pomidormen pisze:Pryskane są w sklepach. Myślę, że robicie coś nie tak w uprawie. Jeśli rzodkiewka jest posiana rzadko, ma stale wilgotną glebę to szybko rośnie i robale nie stanowią problemu. Jeśli rośnie powoli to ma czas na robaczywienie i łykowacieje. Nie powinna być wcześnie siana, przy zbyt niskich temperaturach rośnie powoli i gromadzi azotany.
Dzięki za to info, to by wyjaśniało, dlaczego mój drugi rzut rzodkiewek ma się o wiele lepiej od pierwszego, a już się zastanawiałam, czy to drugie miejsce wysiewu jest jakieś magiczne.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Rzodkiewka - jak uprawiać?

Post »

To też prawda, od tego roku sieję nasiona pojedynczo i w dostatecznych odstępach, toteż lepiej im się rośnie.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”