Rzodkiewka (Raphanus sativus)Rzodkiew zwyczajna.cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Obrazek

Obrazek

W tym roku bardzo wyrównane zgrubienia. Za 2-3 dni dorośnie rzodkiewka XXL od MORANGO. :D
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Przemek czy candella lub sopel lodu z rozsady by się udała? Candella produkuje dużo liści i dwa lata temu połowa rzodkiewek poszła od razu w kwiaty ale to były z siewu do gruntu w tunelu. Chodzi mi o uprawę tunelową.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Moim zdaniem do uprawy w tunelu musi być odmiana typowo tunelowa ,taka która nie
pójdzie w liście przy wysokich temperaturach .Uprawa z rozsady niewiele pomoże .
Wysokie temperatury w tunelu nawet wczesną wiosną powodują , że odmiany nie
przystosowane błyskawicznie idą w liście .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie tylko temperatura ale dostęp światła, zwięzłość gleby i jej wilgotność oraz wielkość nasion wpływają na uzyskany plon. Wybijanie w pędy kwiatostanowe związane jest raczej z długością dnia (większość uprawianych w Polsce odmian pod działaniem długiego dnia zakwita stąd zalecane terminy wysiewu III-V i VIII. Obecnie na rynku dostępne są odmiany mało wrażliwe na długość dnia ale jest ich niewiele. W tunelu zbyt gęsty siew powoduje wzajemne cieniowanie się roślin i w efekcie niewytwarzanie zgrubień. Moja odmiana Rondar F1 faktycznie przeznaczona jest do uprawy pod osłonami choć świetnie radzi sobie i w odkrytym gruncie. Większość rzodkiewek ma 3-3,5 cm średnicy. Na drugim zdjęciu odmiana od MORANGO (XXL) a na trzecim Rondar F1.

Marconi_exe Nie mam pojęcia jak zachowają się rzodkiewki o wydłużonych zgrubieniach. W tym roku na zabawę w tunelu jest już za późno ale może warto spróbować we wrześniu?
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Pelasia pisze:W jakiej fazie wzrostu pikujesz je w miejcsce stałe? Ja kiedyś próbowłama przesadzić za gęsto posiane rzodkiewki, ale większa część nie przyjeła się
Asia

Ja robię rzodkiewkę tak jak Przemek z rozsady doniczkowanej, wysiewam po jednym nasionku do wielodoniczek (bez pikowania- rzodkiewka ciężko się przyjmuje) i kiedy pojawiąją się liście właściwe wysadzam do tunelu, dobre efekty daje również rozkładanie nasiona, ale tak bawić się można z koncem lutego, lub na początku marca ;:108
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Marconi_exe pisze:Przemek czy candella lub sopel lodu z rozsady by się udała? Candella produkuje dużo liści i dwa lata temu połowa rzodkiewek poszła od razu w kwiaty ale to były z siewu do gruntu w tunelu. Chodzi mi o uprawę tunelową.

Odmiany które podajesz najbardziej nadają się do uprawy poplonowej na jesieni ;:108 Szczególnie

Sopel Lodu. Odmiana ta nadaje się szczególnie do uprawy na zbiór jesienny. Zgrubienia duże do średnio dużych, długie, wrzecionowate. Skórka biała, w górnej części lekko seledynowa, miąższ szklistobiały dość ostry w smaku. Okres wegetacji tej odmiany wynosi około 50 dni.

Na przyspieszony zbiór najlepiej wybierać odmiany bardzo wczesne, np. 18 dniowa, Carmen 35 dni wegetacji, nadaję się również Rowa, i Saxa na rynku jest bardzo wiele wczesnych odmian ;:108
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

anulab pisze:Moim zdaniem do uprawy w tunelu musi być odmiana typowo tunelowa ,taka która nie
pójdzie w liście przy wysokich temperaturach .Uprawa z rozsady niewiele pomoże .
Wysokie temperatury w tunelu nawet wczesną wiosną powodują , że odmiany nie
przystosowane błyskawicznie idą w liście .
A jakie odmiany można z powodzeniem uprawiać pod folią?
Pozdrawiam Krzysiek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

W tunelu wiosną i jesienią uprawiam Donar f1 , latem Jostar f1 ,w tym roku testuję Rondar f1 .
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Poczytałem i wysnułem pewne wnioski. Rzodkiewkami param się żeby nie przesadzić 20 lat. Ale we wcześniejszych czasach zawsze siałem tylko do gruntu i to kwiecień-maj, a dopiero od jakichś 7-8 lat jak zacząłem uprawę warzyw traktować mniej hobbystycznie, a raczej praktycznie to zacząłem siać rzodkiewkę na wiosnę tylko w tunelu i zawsze termin siewu to 20 marzec. Z tego terminu mam świetne rzodkiewki. W tunelu ziemia jest super pulchna. Kolejny siew to 15 sierpnia wprost do gruntu, a z niego plony przedstawione na zdjęciach.

przemek1136 z tego co sobie przypominam to candlla rosła za gęsto i dlatego połowa rzodkiewek poszła w kwiaty. Zacienienie to kolejna sprawa. Na trzy tunele foliowe mam dwa z pojedynczą folią Gardenvitu i ona nie jest zabarwiana, a rzodkiewki z tych tuneli produkują najmniej liści. Trzeci tunel jest typową mnożarką i ma trzy warstwy folii, które oddzielają kantówki. W tym tunelu rzodkiewek wysiałem dosłownie 100 nasionek ale dzięki temu, że w tunelu owym jest bardzo ciepło i trzy folie powodują jednak zacienienie to rzodkiewki produkują dużo liści, a niektóre w ogóle nie produkują zgrubień.

Soplu lodu nie uprawiałem nigdy w tunelu ale jest to najlepsza odmiana wiosenna, wczesno-letnia i późno letnia.

przemek1136 do ilu cm średnicy chcesz uprawiać rzodkiewkę od MORANGO (XXL)? Moje jesienne rzodkiewki firmy Torseed (odmiany za nic nie mogę sobie przypomnieć i znaleźć w sieci), dorastają normalnie do 6-7 cm średnicy. I to jest rzodkiewka XXL. Minusem tej odmiany jest długi okres wegetacji, siana w połowie sierpnia duże zgrubienia ma dopiero w połowie października, ale przymrozki żadnym jesiennym rzodkiewkom są niestraszne.

Z siewu do gruntu w sierpniu mam rzodkiewki do końca października jednak są już teoretycznie niezjadliwe bo mało smaczne ale zawsze się jeszcze kilka małych niewyrośniętych znajdzie.

Na zdjęciu poniżej od lewej: Sopel lodu, Carmen, Zlata, Torseed(muszę sprawdzić odmianę na starym opakowaniu), Leda, Krakowianka.

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Rzodkiewka ode mnie zasadniczo powinna osiągnąć średnice 10 cm, ale wszystko oczywiście zależy od warunków glebowych i termicznych. Ja ją uprawiam pierwszy raz i zobaczymy czy to rzeczywiście Ruski XXl size ;:306 No i zobaczymy jak ona będzie się zachowywać u Przemka i u mnie, i czy warta jest w ogóle zachodu.

Obrazek

Najładniejsza w tym roku jak do tej pory jest u mnie Rondar F1 , najlepiej rośnie, mam jeszcze Alishka F1 ciekawa jestem czy poradzi sobie w tunelu, w gruncie zaś od początku marca rośnie i ma się super odmiana Jutrzenka, Viola, Odessa

Dobre odmiany do uprawy wczesnej- u mnie się doskonale sprawdza się stara odmiana Saxa, oraz Silesia- ale tej ostatniej nie mogę od kilku lat nigdzie dostać ;:145
solaris37
500p
500p
Posty: 651
Od: 10 kwie 2014, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

anulab pisze:W tunelu wiosną i jesienią uprawiam Donar f1 , latem Jostar f1 ,w tym roku testuję Rondar f1 .
Dzięki, na razie rośnie w tunelu Carmen i rzodkiewka Karminowa. Tą ostatnią polecił mi sprzedawca w sklepie. Zapisałem sobie odmiany i będę próbował latem Jastar F1. W sumie to mój pierwszy raz z rzodkiewką pod folią, wcześniej były tylko w gruncie.
Pozdrawiam Krzysiek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Obrazek

Obrazek

Po prawej stronie 3 rzodkiewki "Ruskij razmier" XXL. Troszeczkę wydłużony kształt (przez pikowanie), większe liście (więc raczej typ nie do tunelu tylko do gruntu) ale zaczyna przeganiać na wielkość Rondar F1. Na razie ma ok. 5 cm średnicy.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Rzodkiewka- wszystko o popularnej rzodkiewce Raphanus sativus-Rzodkiew zwyczajna

Post »

Coś czuję Przemek że ten XXL Rozmiar to chyba taka ściema ;:306 ale zobaczyy do jakiej średnicy na urośnie ;:108 Z Rondar F1 jestem bardzo ale to bardzo zadowolona, super rzodkiewka ;:215 ;:138
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”