Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

ja mam już posadzone i póki co to nie śpię po nocach wrrrr
ale chyba będzie dobrze :D
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
oster
1000p
1000p
Posty: 1358
Od: 9 mar 2011, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Tak zabezpiecza moja mamunia :D
Obrazek Obrazek Obrazek
Ważne, by naokoło stały wiaderka z wodą, które akumulując ciepło w ciągu dnia oddają je nocą. Mam nadzieję, że skutecznie, bo tam też dorastają sadzonki dla mnie. :roll:
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

tak do północy może do drogiej to wytrzyma , a co nada ranem , gdy temperatura najszybciej spada ??
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Byłam i zmierzyłam temp. po 14 na powietrzu było 17* a pod włókniną 29*, biorąc pod uwagę tą różnicę temp. nawet przy spadku poniżej zera przy gruncie, wydaje mi się że pomidory będą najwyżej wychłodzone.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

elik_49 pisze:Byłam i zmierzyłam temp. po 14 na powietrzu było 17* a pod włókniną 29*, biorąc pod uwagę tą różnicę temp. nawet przy spadku poniżej zera przy gruncie, wydaje mi się że pomidory będą najwyżej wychłodzone.
No tak ,ale są dwie rzeczy . Pierwsza to ( wyniki które podajesz o g.14 ) to tzw. efekt cieplarniany , czyli kumulowanie energii cieplnej pod osłoną , w tym przypadku masz przyrost temp. 12* C . Ale już np . pod kawałkiem szyby ( inspekt ) będzie to przyrost np. 30*C . A druga rzecz to bariera dla wypromieniowywanego ciepła z podłoża , w czasie nocy . Tutaj wyniki będą zupełnie inne . Moje doświadczenie z nakrywaniem pomidorów w tunelu włókniną P17 to : -7*C na zewnątrz a pod włókniną 0*C ( nad ranem ) .
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Wiem że to tylko pogląd, zgadzam się z tobą, ale mam przykryte je podwójną włókniną, gdyby jednak coś masakrycznego się przytrafiło na szczęście nie są to sadzonki pomidorów nasion z akcji, te zostaną wysadzone już w terminie optymalnym dla nich.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Nie bedzie tak źle :wink: . Ten swój przykład podałem z mrozem -7 , nie przymrozkiem , dla 7 kwietnia , kilka lat temu . Teraz jest maj , dzien juz dłuższy , ziemia bardziej nagrzana ... Nie słyszałem aby komukolwiek - kiedykolwiek zmarzły pomidory w maju ( w tunelu pod włókniną ) . Zabezpieczyć trzeba , ale też nie ma co zbytnio się zamartwiać :wit
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Moje już wysadzone do tunelu ,też się denerwuję przymrozkami choć w moich regionach nie zapowiadają ,ale dodatkowa włóknina nie zaszkodzi (dla spokojności)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Moje pomidory są w doniczkach i stoją w namiocie foliowym. Na noc okryłem włókniną i dla pewności podłączyłem piecyk olejak elektryczny. Temperatura o 5h na zewnątrz +3 w namiocie +5,5.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

frant pisze:Nie bedzie tak źle
na dolnym śląski sypie śnieg wrrrr
ale na śląsku pada deszcz , a to dobry objaw :D

przetrwać ten tydzień , później będzie lepiej :D
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Jak tam wasze pomidory, wiecie chyba jest gorzej niż myślałam, któż się spodziewał aż takiego ochłodzenia, u mnie rano koło 9 było lekko poniżej zera a później spadł wcale niepotrzebny śnieg, swoje już wysadzone pomidory przykryłam oprócz włókniny dodatkowo grubą folią,a jak u was wygląda sytuacja w tunelach.
Jeśli przetrwają w takich warunkach kilka dni to jest dla nich szansa.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Witam
Sytuacja jest krytyczna, a w nocy na Dolnym Śląsku ma być -3. Moje 40 krzaków w foliaku przykryte włókniną. Dodatkowo zainstalowałem termowentylator. Te dwa dni jakoś dam rady. Ustawiłem na minimum i jest 10-12 stopni. Zastanawiam się czy w ogóle zdjąć włókninę.

Serdeczne Pozdrowienia ;:180
Pozdrawiam
Dariusz
Kasencja

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

U mnie, póki co cały dzień grzeje piec... na noc muszę porządnie podłożyć. Ale namiot mam duży, no mam nadzieję że pomidory przetrzymają... Na noc zapowiadają -4 :? .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”