Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Jaka temperatura może zaszkodzić pomidorom?

Post »

Codziennie rano wynoszę na balkon sadzonki pomidorów, wieczorem proces odwrotny. Sporo tego mam. Nie zapowiadają u nas przymrozków, czy można je zostawiać na noc na balkonie?
Przy jakiej zapowiadanej małej plusowej temperaturze warto je już wnieść na parapet?
Waleria
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Zapowiadana- jaka by nie była- to w rzeczywistości, może być inna... a na sąsiednim balkonie jeszcze inna. To jedno.
Nie wiem jaka to będzie w stopniach(spodziewam się że ok +5 już zaszkodzi), ale nie tylko przymrozek jest niebezpieczny. Przechłodzony pomidor, co objawia się wyraźnym zaczerwienieniem rośliny(szczególnie pędów) zatrzymuje na długo swój wzrost- nie rozwija się, choćby zmarzł tylko raz. I wtedy jesteś z owocowaniem tydzień-dwa w plecy. Na pewno więc niestety trzeba je nosić :? albo dogrzewać.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Oj! Dziękuję za te przestrogę! Moje maleństwa już trzy noce nocowały na balkonie,ale zatem chyba będę je wniosić...Choć nie są zaczerwienione...
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moje pomidorki są pod tunelem popikowane od 7 kwietnia - rosną jak oszalałe - ale wiem, że trochę im musiało być zimno bo mają od sporu lekko fioletowe listki. Rosną normalnie. Są krępe i mają ładny zielony kolor. Raz w tygodniu zasilam je florowitem. W połowie maja pójdą do gruntu :)
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Ale to dziwne, bo ja posiałam 16 odmian, i nawet już jak tylko w domu rosły, to i tak niektóre odmiany miały własnie fioletowe listki od spodu a inne nie...Myślałam, że to taka ich natura odmianowa...
Teraz się przyjrzałam- i rzeczywiście niektóre mają bardzioej różową nóżkę, inne zieloną a jeszcze inne mocno fioletowy spód liści. Ale rosną ładnie...
Teraz się boję że zmarzły. Ale w nocach w których je zostawiałam było około 7-8 stopni. Wstawałam sprawdzać.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

agape pisze:miały własnie fioletowe listki od spodu a inne nie...(...)mają bardzioej różową nóżkę, inne zieloną a jeszcze inne mocno fioletowy spód liści
To normalny wygląd rozsady; niewielkie zakolorowanie jest, powiedziałbym, powszechne. I nie o tym pisałem. Trudno to zmierzyć i wytłumaczyć, ale ci co uprawiają pomidora w gruncie albo zapomnieli włączyć ogrzewanie w tunelu wiedzą o czym piszę.
Po prostu: nie przechłodźmy rozsady, nie ma co balansować na granicy. Pomidor ma swoją ulubioną temperaturę i jak to tylko możliwe to mu ją zapewnijmy.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Myślę, że nie ma co chuchać i dmuchać na te pomidory i latać z nimi z balkonu do domu na noc non stop - jeśli nie zapowiadają niskich temperatur, a balkon nie jest na parterze czy pierwszym piętrze to im się nic nie stanie. Przymrozki są przygruntowe ;)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Pomidor ma swoją ulubioną temperaturę - Jak pisze Maryann

Chciałabym wiedzieć , jaką? Poniżej jakiej może na nas się "obrazić"?
Waleria
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

Waleria pisze:Chciałabym wiedzieć , jaką? Poniżej jakiej może na nas się "obrazić"?
14 stopni minimum nocą , dniem optymalnie 22-24 stopnie (o ile dobrze pamiętam) - to jest temperatura kiedy pomidor rośnie jak należy :)
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Dziękuję, teraz już wiem. Jeśli dobrze rozumuję, to pomidory zabija 0?
Waleria
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

0 zabija a niska powyżej zera tylko wychładza ;) jak jest powyżej zera to jeszcze dojdą do siebie, jak juz pisałam moje od 7 kwietnia rosną popikowane w tunelu foliowym i raz tylko na noc okryłam je włókniną - rosną przyzwoicie :)
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Bardzo Wam dziękuję za tę ważną wiedzę!
Moje maleństwa już w domu, bo na termometrze 12 C. Nie będę ich dręczyć zamiast hartowania. Będę wystawiać na dzień i chować na noc, póki temperatuty nie przestaną nocami spadać ponizej 12-14 C.Tym bardziej, ze mieszkam niewysoko i na balkonie mocny wiatr zawiewa, a jak wiadomo wiatr bywa zimny, mimo, że na termometrze jest 25 w słońcu...
Chyba nie zmarzły, bo listki mają zielone. Tylko te w torfowych doniczkach trzeba 2 razy więcej podlewać niż te zasadzone w kartonach od mleka. W kartonach o wiele lepiej rosną. Ale też także dlatego, że mają głebiej do dna.
Awatar użytkownika
westwe1
50p
50p
Posty: 50
Od: 15 mar 2011, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Mam pytanko co stosujecie w nieogrzewanej szklarni przed przymrozkami niskimi temperaturami nocą ..
Mysłowice
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”