Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Aleksx

Czy podlewałeś te pomidory w ostatnich dniach nawozem ?.

Pozdrawiam
Aleksx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Ja je tydzień temu dopiero sadziłem. Ziemie z obornikiem (granulowanym) i na wierzch posypałem nawozem ogrodniczym (azofosk). Czyżbym przedobrzył?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Dlaczego zapytałem?. Otóż dwa lata temu moja rozsada wyglądała dokładnie tak samo. Pomidory były mniej więcej takiego wzrostu jak Twoje i postanowiłem je zasilić nawozem/ płynnym /. Były wystawione na balkonie i był pochmurny ranek. Podlałem je tym nawozem ale na złość wyszło słońce a mnie nie było w domu. Na następny dzień wyglądały identycznie jak Twoje na zdjęciach. Ale paść nie padły . Dlatego przestrzegam wszystkich przed zasilaniem nawozem rozsady pomidorów wystawionej na bezpośrednie słońce.

:wit :wit
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Aleksx zimno im , aż sfioletowiały z zimna :D poczekaj , już idzie ciepełko i będzie ok :)
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
oloolosz
100p
100p
Posty: 125
Od: 6 maja 2009, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Miastko-Pomorze Środkowe

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

u nas minus 7 było,liscie od kiwi padły
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

U mnie też ta noc była chyba krytyczna(najzimniejsza). Od paru palę znicze. Pomidory mają się dobrze(odpukać). Ale ogórki się pomroziły. Nie całkiem. Lekko oklapły im największe liście. Natomiast młode na czubku ok. Będzie z nich coś czy do wywalenia?
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Witam Wszystkich, :wit

Debiutująca z pomidorkami z centralnej Polski, mam szklarenkę 2.30 na 3 metry, wysokość 2.3 metra, wysadzone w drugiej połowie kwietnia 14 pomidory, 4 ogórki. W najzimniejsze noce dogrzewałam szklarenkę zniczami.
Najzimniejsza noc z 3 na 4 maja, o 5 nad ranem temperatura mierzona na wysokości 2 metrów wynosiła -3 na zewnątrz, w szklarence dogrzewanej 12 zniczami temperatura wynosiła +5 stopni. Była to najniższa temperatura. W pozostałe chłodne noce temperatura wahała się między 8 a 9 stopni, oczywiście w szklarence, i pomidory wyglądają tak.

Na kilku krzakach pojawiły się plamy i mam pytanie, czy to z powodu chłodu, czy to może coś je zaatakowało?
Jeśli coś je faktycznie zaatakowało, to jaki środek należy zastosować?

http://i51.tinypic.com/xptw5z.jpg
http://i54.tinypic.com/2hx5lj.jpg

W tle 2 krzaczki są ładne i ciemnozielone (sadzonki zakupione na rynku), te jasnozielone to moje sadzonki.
Dlaczego te moje są takie blade?

http://i53.tinypic.com/21msy1f.jpg

Następny problem to jest pytanie o ?Ekolist Standard?. Zalecenie producenta: warzywa pod osłonami 2-3 opryski co 10-14 dni podaną na etykiecie dawką.
Jak mam to rozumieć?
Czy przez 2 lub 3 kolejne dni należy zrobić oprysk nawozem, odczekać 10-14 dni i ponownie 2 lub 3 dni oprysków i odczekać 10-14 dni itp., itd.?

Kolejny problem.
Co to jest Waszym zdaniem?
Na torfowych doniczkach z sadzonkami dyni ozdobnej pojawiły się rdzawe (miedziane) mini kuleczki, zarówno na ściankach doniczki jak i na ziemi.

http://i54.tinypic.com/fc1hck.jpg

http://i56.tinypic.com/9jd2zl.jpg

To chyba nic dobrego. Jak temu zaradzić?

Będę Wam bardzo wdzięczna za pomoc, ja już zaczynam panikować :(
pozdrowienia EG
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

[quote="Aleksx]
Czy objawy pokazane na zdjęciach.
http://datas.com.pl/Pomidor1.jpg
http://datas.com.pl/Pomidor2.jpg
Mogę być skutkiem przymrozków lub zadymienia? [/quote] Przymrożenie inaczej wygląda . O ile miałeś palnik bez wyprowadzenia spalin na zewnątrz , to może być właściwy trop - zatrucie spalinami . U mnie objawy dość podobne , charakterystyczne właśnie te martwe części liścia z pozostawioną małą cząstką tuż przy ogonku. Pochorują trochę ,ale do formy dojdą :wink: .
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Te miedziane kuleczki to zapewne owocniki jakiegoś grzyba. Te doniczki torfowe do pomidorów, to nie najlepszy pomysł. Może są dobre do produkcji rozsad ale szybko rosnących ,jak np. ogórek. A pomidor potrzebuje jednak te 1,5 miesiąca i w tym czasie najczęściej te doniczki pleśnieją.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mszyca
100p
100p
Posty: 112
Od: 28 maja 2007, o 20:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Ale mnie zmartwiłeś . Pomidory i ogórki wysadziłam do ziemi w doniczkach torfowych. A te rdzawe kulki pojawiły się na doniczkach z dynia ozdobną. Jaki środek zastosować?
pozdrowienia EG
Aleksx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 maja 2011, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Nagrzewnica jest bez odprowadzania spalin, ale włącza się co jakieś 0,5 h na niecałą minutę. Spalin jest w miarę mało i przypuszczam, że mniej niż co niektórzy mieli np. po grilu. Ale nie wykluczam tej przyczyny. Jedna to poście pmodoro na temat nawożenia i nasłonecznienia, ponadto z informacji http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... opis&id=10 chyba przyczyna jest właśnie tutaj. Tym bardziej że "zachorowały" właśnie te krzaczki i z tej strony które są najbardziej wystawione na słońce. Reasumując przenawożenie + przewodnienie + nasłonecznienie.
Mało ma człowiek zmartwień to jeszcze o krzaczkami się martwi :)
Dziękuje wszystkim za pomoc i do następnego problemu.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Mszyca , nie panikuj bez potrzeby :wink: . Twoje pomidorki mają , podobnie jak u większości z nas , typowe plamki dla wczesnego okresu wzrostu . Mogło troche słońce przypalić , na młode lub zroszone liście ... Nic wielce poważnego . A są jaśniejsze od tych " kupnych " , bo były z pewnością mniej nawożone od tamtych . Niedługo się wyrównają . A co do tych rudych kulek , jak zaradzić ? : jeśli coś sprawia kłopoty to należy z tego czegoś zrezygnowac w przyszłości , porządne doniczki plastikowe są po 0,1 zł . Co to za kulki to pojęcia nie mam , ale nie sądzę aby miały jakiś szczególnie zły wpływ na rośline . Chociaż patrząc na liścienie tej dyni to coś z nią jest chyba nie tak . Dynia jest wielka i zielona , zasadniczo .
sebapila
200p
200p
Posty: 318
Od: 14 lut 2011, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Piła,wlkp

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

co do ochrony przed mrozem:z moich grzejników olejowych wynika,że mam 100W/m2 powierzchni tunelu.to niby nic wielkiego,ale wielce obiecujące :wink:
co do nagrzewnicy:te spaliny to szczerze mówiąc trucizna w tunelu
Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła, wszyscy byliby wegetarianami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”