Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Na razie wszystko żyje, mam nadzieję, że jutro będę mogła napisać to samo.
Kciuki za maturzystów również zaciśnięte. :wink:
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Ja też już po inspekcji na działce, pomidorki żyją :D .
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Pomidorki rano ok. Ogórki także ok. Włóknine zciągnąłem i susze na słoneczku aby na wieczorek była sucha. Wietrze tunel bo masa wody na ściankach folii.

Poydrawiam
Pozdrawiam
Dariusz
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

rafik_ptp pisze:Kujawsko - pomorskie, 20 km od Torunia było -7 u mnie przy gruncie...(...)
Tak było , o godz. 4.15 u mnie było też -7*C przy gruncie :? , tuż nad ranem mogło być jeszcze mniej . W tunelu pod włókniną było wtenczas +1*C. Na weatheronline .pl podawali że minimalna przy gruncie dla Torunia była -11*C . :shock: . To jakaś jest masakra , czyli pogodowe nieporozumienie . Przecież było oficjalnie ustalone , że biegun zimna jest gdzieś indziej ?! No ale dobra , straty są - zwłaszcza w sadzie , ale najbardziej mnie cieszy uratowanie winorośli w tunelu :wink: . Było tak : Zgromadziłem duże stosy różnych suchych liści , łozy itd. i planowałem urządzić wewnątrz zadymianie . Miało to sens tak do północy , potem jednak temp. i tak spadła do 0 , więc trzeba było postąpić konkretniej , czyli po prostu rozpalić ognisko , a nawet dwa . W ogóle to dobrze pomyślałem ,że te ogniska były tuż przy drzwiach , bo wejść dalej niż 1m nie było szans , dym gęsty i gryzący , straszna sprawa ... Więc system był taki : uchylam drzwi , świeże zimne powietrze podnosi dym do góry , a ja w tym czasie buch porcję paliwa i myk w nogi :wink: . Ogień chwilami był dość wysoki , obawiałem się aby folii nie przepalić , więc kilka razy trzeba było chlapnąć wodą z wiadra i już . Folia wewnątrz w rejonie ognisk trochę się okopciła , ale da się wymyć ( najlepiej szlauf ze szczotką na końcu - jak do mycia samochodu ) . Dym niespecjalnie zaszkodził młodym latoroślom , a tego też się obawiałem . Ogólnie bardzo zadowolony , chociaż dymu to się nawdychałem zanim do wprawy doszedłem . Extremalny sport , no ale zawsze przygoda musi być :wit
myszkaee
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 cze 2008, o 16:04
Lokalizacja: szczecin

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

ma pytanko jeżeli mi troszkę u góry pomidory na liściach pomarzły to czy coś z tym zrobić i czy w ogóle jest szansa że coś będzie z takiej roślinki? dziękuje z góry za odpowiedzi.
myszkae
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Napisz konkretnie jak pomarzły,czy brzegi,czy środki?A najlepiej poczekaj może jeszcze wypuszczą z boku i wówczas możesz czubek zmarznięty usunąć.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Myszkae , na razie niewiele można zrobić , ale jeśli łodyga pozostała zdrowa , to pomidor odbije . Nawet jeśli zmarzł wierzchołek , to wyprowadzisz roślinę z pędu bocznego . A co do mojej akcji z paleniem-dymieniem w tunelu , to jednak nie jest tak dobrze : wiele listków , zwłaszcza tych wyżej położonych w przestrzeni , jest zniszczona . Rankiem nie było tego widać ... Może i przez chwilę temp . była zbyt niska , ale bardziej prawdopodobne ,że dym zaszkodził . Sugeruje to poważne uszkodzenia na chwastach : pokrzywa , oset .A one przecież nie marzną tak zaraz ... Zatem sposób nie zdaje egzaminu . Za rok trzeba będzie wstawić po prostu jakiś piec , nie ma sensu kombinować .
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Frant,a jak u Ciebie wyglądają te listki po zadymianiu?Są takie ,,zwisające''?
Ja też mam niewielki problem.Mięliśmy dziś przymrozek,ale robiłam wszystko,żeby nie dopuścić do dużego wychłodzenia.Były wkłady,włóknina ,kartony i grill.I właśnie zastanawiam się,dlaczego kilka sadzonek ma takie marne dolne liście.Jak szmatki.Czy to wina tego dymu,czy jednak podmarzły? :roll:
Pozdrawiam,Asia
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Ja pisałem o uszkodzeniach na młodych pędach winorośli . Wpisałem to trochę niefortunnie w ten wątek pomidorowy , ale temat trochę i tak zjechał na zagadnienie ogólne : walka z przymrozkiem . A jak wyglądały uszkodzenia od dymu ? Listki brązowe , miękkie , już martwe , prawie na całej powierzchni , zielone tylko tuż przy ogonku . Łodyga raczej żywa , kwiatostan trudno powiedzieć , wierzchołek żywy w wiekszości pędów . Możliwe ,że u Ciebie zaszkodził dym z brykietów , bo same wkłady do zniczy były już od dawna stosowane przez forumowiczów , i nic złego się nie działo . Ale powiem jeszcze raz , niskie okrycie pomidorów włókniną w tunelu nie wymaga już dodatkowych zabiegów . Jak już podałem , pod jedną warstwą włókniny było 1*C . Pod dwiema warstwami było by pewnie kilka stopni więcej ...
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

No to widzę,że to jednak efekt dymu.Dziś tylko wkłady i włóknina.
Pozdrawiam,Asia
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

U mnie o 5 rano mąż musiał skrobać szyby w samochodzie, ale temperatura na 2 piętrze wynosiła 3 stopnie
O 10 tej byłam na działce pod foliakiem temp 12 stopni, zgasiłam palące się jeszcze znicze i foliak się wietrzy, na to wychodzi że najgorsze mrozy mój rejon ominęły ;:3
Pozdrawiam Iwona :)
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

Moje pomidory w tunelu przeżyły bez szwanku, za to ogórki nie dały rady :(, na orzechy w tym roku także nie mam co liczyć...Ciekawe jak kwitnące drzewka owocowe ? Mam nadzieję, że to już ostatnie przymrozki w maju.
myszkaee
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 cze 2008, o 16:04
Lokalizacja: szczecin

Re: Jak zabezpieczyć pomidory przed przymrozkami.

Post »

pomidory są już dość spore malinowe mają u góry liście zmarznięte (jak to napisać parę gałązek górnych)a na dole łodygi wyglądają normalnie. Mam jeszcze odmianę olbrzymią (czy jakoś tak nie za bardzo się na tym znam dopiero zaczynam ) one miały już na samej górze kwiatki i te kwiatki wraz z górnymi łodygami , liśćmi zmarzły a na dole gałązki są dobre jeżeli już były kwiatki to jest jeszcze szansa na to że przeżyją?Natomiast pomidorki koktajlowe nic im nie jest dziwi mnie to chyba, że są bardziej wytrzymałe na spadek temperatury. Dodam jeszcze, że są uprawiane w szklarni. Jesacze jedno mnie zastanawia czy mam oberwać te łodygi zmarznięte czy nie ruszać na razie pomidorków? z góry dziękuje za pomoc.
myszkae
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”