Sianie pora i sałaty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Sianie pora i sałaty

Post »

Początkiem marca posiałem do doniczek por i słatę. Starałem się posiac je jak najrzadziej ale i tak są moim zdaniem gęsto. Próbowałem przepikowac sałatę tak jak pomidory do osobnych doniczek, ale się nie przyjeły. Zostawiłem więc jedne i drugie w takim gąszczu jak są i się zastanawiam co dalej? Mam to zostawic tak jak jest i powiedzmy za miesiąc wsadzic do gruntu? Nie będą miały za ciasno przez ten czas? Albo moze po prostu przerzedzic je tak jak sie to robi z rzodkiewka w gruncie?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Bez pikowania to na pewno nie trzymaj sałaty w domu, bo będziesz miał sałate wysokopienną . Jezeli masz balkon- wystaw na pole. Bedziesz miał rozsade rwaną. Jeżeli sałata juz jest wybiegnieta, to lepiej posiej nastepny rzut. Mozesz wysiać , jezeli masz rozsadnik- na polu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Ja posiałem do doniczki po prostu i powschodziły, ale są strasznie wyciągnięte do góry, jak próbowałem przesadzic niektóre do doniczki osobnej to padły, wyglądało to tak jakbym próbował przesadzic rzodkiewke. :/ Czyli jakby się nie dało. Co da że wystawie doniczke na balkon? Noce są chłodne... A jakbym dosypał do tych wysianych ziemi? Ogólnie tyle tego nasiałem że już nie mam nasion, a jest tego sporo, więc nie chcę dokupywac. No i pytanie co mam zrobic z porą? Ma już podwójne liście, myślałem żeby jak pojawi się trzeci wysadzic do gruntu, czyli za powiedzmy tydzień lub dwa, ale zastanawiam się czy w tym gąszczu prawidłowo się rozwiną?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Juz sobie wyobrażam, jak ta sałata wygląda wysiana z początkiem marca, i bez pikowania trzymana w domu. Podejrzewam , że jest na straty. Ja swoja sałate lodową Maugli trzymałem tylko w domu do skiełkowania i wio na balkon/ południowy i osłoniety. I wcale jej ta temperatura nie przeszkadza. Co do pora, to na pikowanie jest juz za póżno. Pora wysadza sie do gruntu na przełomie kwietnia i maja. A , że rosną za gęsto, przystrzyc i czekac cierpliwie do końca miesiąca i wysadzic. A z sałatą możesz spróbowac podsypać ziemia ale nie trzymaj w domu. Moze jeszcze cos bedziesz z niej miał.

Powodzenia
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Nigdy bym nie pomyślał że produkcja sałaty nie należy do ty łatwych i tyle z nią zachodu... no cóż.
Wracając do pora bo na nim mi bardzo zależy to co rozumiesz przez "przystrzyc", mam go podciąc? Czemu to ma służyc? Ja myslalem zeby je po prostu przerzedzic i koncem kwietnia do gruntu. Czy tak nie wystarczy?
11krzych

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Czy można przepikowac sałatę wprost do gruntu ? I kiedy, żeby nie zmarzła.
A gdybym wsiał do gruntu bez pikowania to będzie z tego coś?
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Krzych.Sałatę możesz posiać bezpośrednio do gruntu.Niezbyt gęsto.W tamtym roku siałam sałatę razem z rzodkiewką.Sałatę można poprzerzedzać i poflancować.
11krzych

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Maraga pisze:....Sałatę można poprzerzedzać i poflancować.
Dziękuję, tak zrobię.
Jeszcze jedna wątpliwość : można czy trzeba poflancować? Pytam, bo gdzieś mi się obiło o uszy, że są warzywa które muszą być pikowane. Bez pikowania nie urosną lub będą słabiutkie.
Czy ktoś wie które warzywka muszą koniecznie być pikowane ? I czy sałata do takiej grupy należy.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Zastanawiam się czy ja dobrze rozumuje termin "pikowanie" bo jeśli oznacza posianie do doniczek i potem jak roślina ma już pierwsze liście przesadza się po sztuce do osobnych doniczek to na pewno robi się tak z pomidorami, ogórkami, papryką. Co oznacza flancowanie?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Na pewno nie z ogórkami. A nuz ktos w to uwierzy i potem będzie wołał na alarm, że mu ogórki padają. Ogórek nie ma zdolności regeneracji korzeni. Mozna go próbowac pikowac ale tylko w fazie liścieni a skutek moze byc rózny. Przesadzać z jak najmniej naruszona bryła ziemi- tak, ale pikować - nie. Nasze babcie kiedyś siały rozsadę w skorupkach z jajek i razem z ta skorupką wysadzały do gruntu.

Pozdrawiam

Ps Flancowanie to z niemieckiego pflanze- znaczy rozsada
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Nawet nie wiedziałem. W fazie liścieni zrobiłem tak rok temu właśnie i pięknie rosły, czyli jeśli wcześnie to się da. Czyli flancowanie to tak jak myślałem, ale co dokładnie oznacza pikowanie? Czy to co napisałem? Bo się już pogubiłem gdzie jest różnica między jednym a drugim.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sianie pora i sałaty

Post »

Z tych wszystkich nasion, co się tak schrzaniły udało mi się wychodowac tamtą porą początkowo w warunkach domowych, a później pod foliakiem takie 4 sałaty:

Obrazek

Nie jest to dużo, ale gdybym całośc spisał na straty nawet tego by nie było ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”