Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

nie wytrzymałem i rozdłubałem jedno nasionko. Jest już czarne, ale wygląda na puste.
Czekam dalej aż dojrzeją.
Co do siania to mam złe doświadczenia z kupnymi. nasionami. Wiosną kup sobie pęczek np na allegro (im wcześniej tym lepiej) i posadź.
axyz1
50p
50p
Posty: 74
Od: 26 lut 2013, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Jolek - Dzięki za pomysł z doniczką. W takim razie narobię dziurek i zakopię.
newrom - Na wszelki wypadek kupiłam już w tym roku i sadzonki. Dwie nawet zakwitły ale jeszcze nasiona są zielone. Może z nich się coś wysieje.
Pozdrawiam Agnieszka
ann33
200p
200p
Posty: 259
Od: 30 mar 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica państwa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

jode22, masz rację :) dwa dni temu właśnie lutowałam dziurki w doniczce :)

Wracając do czosnku, moje nasionka w ogródku jeszcze są zielone. Zastanawiam się nad waszym sianiem do doniczek. Nie wiem czy piasek zmieszany z torfem będzie najlepszym podłożem dla czosnku niedźwiedziego, który w naturalnych warunkach przecież ma ściółkę leśną, jest zarośnięty chwastami, trawą i mu to nie przeszkadza. Nasionka w naturalny sposób spadają na ziemię i nikt ich nie zakopuje. Zimują w naturalnych warunkach a na wiosnę rosną nowe listki, dlatego nasionka posiane teraz nie wzejdą. Dopiero wiosną wykiełkują. Proponuję wybrać odpowiedni moment, tj. wtedy kiedy nasionka czosnku opadają (właśnie zbliża się ta pora) rozsypać swoje nasionka na ziemię i jedynie zaznaczyć gdzie to zrobiliście. Ci, którzy mają dostęp do czosnku niedźwiedziego to potwierdzą, że z roku na rok jest jego więcej i nikt mu nie pomaga w rozrastaniu i nie przykrywa nasion jedynie opadłe naturalnie liście. Idę dzisiaj sprawdzić czy nasionka przy lesie są już czarne czy jeszcze zielone.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Obym się nie pospieszyła z tym wysianiem, bo za pamięci (od kilku dni mi to umykało) dzisiaj posiałam czosnek w doniczce i zakopałam za borówką (w cieniu), ale przykryłam jednak warstwą ziemi bo tam ptaki lubią szukać robali i rozgrzebują korę naokoło (zmieszałam w doniczce odrobinę zwykłej ziemi z podwórka, kilka garści torfu kwaśnego i sporą ilość piachu).
Oby coś wykiełkowało tym razem, bo w zeszłym roku siałam tak jak pisało na paczce (październik-listopad) i nic nie wykiełkowało, więc chcę wypróbować tę metodę (mama jest sceptycznie nastawiona do tej wersji, w końcu na opakowaniu pisze inaczej :roll: ), ale wolałam spróbować niż trzymać nasiona do zimy.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
pelin32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 maja 2015, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Czyli będe musiał udać się po torf do lasu i wymieszać ze zwykłą ziemią i zasiać nasiona do doniczki i zakopać.I czy mogę zakopać doniczkę między borówkami , tylko tam jest straszny cień.A jak bym wysiał prosto do gruntu czy by też coś z tego było.
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Czosnek, rośnie w zagajnikach drzew liściastych, a więc torf wydaje mi się raczej nie bardzo. Torf jest kwaśny.
Mam go za płotem i rzeką w zasięgu wzroku.
Rośnie właśnie pod drzewami liściastymi.

Co do wysiewu to nic nie podpowiem. Nigdy czosnku nie siałam.


pozdrawiam
Krystyna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

krysia67 czy mogła byś określić wśród jakich drzew rosną. Z tego co się orientuję to liście olchy ,buku, dębu dają odczyn kwaśny gleby. Ich liście z domieszką akacjowych dobrze sprawdza się pod borówkami. Moje czosnki posadzone w takim środowisku pod borówką bardzo dobrze rosły.
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

U mnie za rzeczką rosną lipy i klony, no może i olcha by się znalazła.
Nikt tam nie ingeruje tylko zbieracze liści czosnku na wiosnę,
Obecnie czosnek dopiero "u mnie" kwitnie. Jest tam ogromne zacienione.
Do momentu braku liści na drzewach jest bardzo widno. Jak drzewa wypuszczą lisice to jest bym powiedziała półmrok.
Drzew jest multum, drzewo obok drzewa, a pomimo to czosnek daje radę, rośnie i rozmnaża się sam jak szalony.

pozdrawiam
Krystyna
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

I jeszcze chciałam dodać, że dawno temu jak byłam dzieckiem rósł na naszym ogrodzie pod drzewami owocowymi.
Były to grusze i jabłonie.
Rodzice moi traktowali go jak uciążliwy chwast, którego w żaden sposób nie można było się pozbyć.
W moim domu był traktowany jako roślina trująca.
Rodzice hodowali króliki, a królik głownie od wiosny do jesieni żywi się trawą. Więc jak trawa była brana z ogrodu wszystkie listki czosnku trzeba było wybrać. Jak już zostały usunięte to króliki dostawały trawę pozbawioną jego lisków.


pozdrawiam
Krystyna
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Swój czosnek też posadziłam w cieniu pod jabłonką, a właściwie w półcieniu. Rośnie i rozmnaża się :heja
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
pelin32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 maja 2015, o 20:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Już zasiałem czosnek do doniczki i zakopałem do ziemi .I teraz tylko czekać na plony.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

To tylko 2, 3 lata, szybko zleci :D
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz.2

Post »

Dziś pooglądałam sobie mój czosneczek. Dorodne czarne nasionka ładnie same osypują się na ziemię. ;:215 Aby do wiosny :D
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”