Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Podpowiedź.Cytat z materiału znalezionego w internecie.

Karpackie buczyny to tylko na pierwszy rzut oka takie same lasy. Wśród nich możemy wyodrębnić trzy zespoły leśne: najczęstszą żyzną buczynę karpacką, wykształcającą się na uboższym podłożu kwaśną buczynę górską, oraz najrzadszą ciepłolubną buczynę storczykową. Koniec cytatu.


I właśnie na tych dwóch typach, czyli żyznej buczynie karpackiej i ciepłolubnej buczynie karpackiej rośnie czosnek niedźwiedzi.
Nie rośnie na kwaśnej buczynie karpackiej.
Warto jeszcze poczytać więcej o żyznej buczynie karpackiej, aby wiedzieć, że powinno się czosnek niedźwiedzi okrywać liśćmi.


newrom pisze:U mnie na lekko kwaśnej ziemi dobrze rośnie i sieje się jak chwast. Nie przykrywam, a dokładniej w jednym miejscu przykryłem w drugim nie. Różnic brak pomijając różnice ze względu na klimat miejsca.
Co do zasadowego odczynu gleby to zastanawiam się czy w buczynach gdzie w naturze czosnek ma się dobrze ziemia nie jest aby raczej kwaśna?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Żyzna buczyna występuje też u mnie, na niżu. Tu też rośnie bardzo dużo czosnku, a tam gdzie rośnie podłoże jest kwaśne ok 5,5 pH, rzadko kiedy wyższe, wiem, bo korzystam z tej 'ziemi liściowej'.
U mnie rośliną wskaźnikową w buczynie, gdzie można trafić na czosnek, są ogromne połacie zawilców gajowych i kokoryczy.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

ullak pisze:Jeśli chodzi o liście dębu, to byłbym ostrożny, szczególnie jeśli ma być ich dużo.
Część moich cebulek rośnie pod orzechami włoskimi, a to podobno jest niedobrze.Osobiście nie zauważyłem, żeby to szkodziło czosnkowi.
Z orzechem włoskim to znana sprawa - liście zawierają związki chemiczne działające jak naturalny herbicyd, ale w przypadku dębu o niczym takim nie słyszałam.
Eksperymentalnie połowę uprawy wyściółkowałam dębem, a na drugą mogę poszukać brzozy lub topoli.Może jeszcze leszczyna
Buka nigdzie w okolicy nie widziałam :roll:
Obejrzałam liście uważnie i chyba nie jest z nimi tak źle...
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

To nie ja napisałam o liściach dębu :)

Orzech włoski zawiera juglon. W opadniętych liściach związek ten ulega z czasem rozkładowi. Natomiast korzenie żywego drzewa stale go wydzielają, więc jest różnica, czy sadzimy coś pod orzechem, czy tylko ściółkujemy jego liśćmi.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Liście dębu mają dwie wady/zalety, pierwsza to długi czas rozpadu, druga to duża ilość garbników w liściach.
Obydwie rzeczy nie przeszkadzają sadzonkom.
Co do buczyn to na szybko przeglądnąłem kilka dokumentów i nie znalazłem potwierdzenia że buczyny w warstwie powierzchniowej mają glebę zasadową. Zresztą mniejsza z tym, jeśli kolega testował i wyszło mu że lepiej sadzić w zasadowej to chętnie przeprowadzę u siebie test bo sporo składników mineralnych jest łatwiej przyswajalne przy wyższym pH.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

[quote="ullak"]To nie ja napisałam o liściach dębu :)

Sorki, coś źle skopiowałam :D
[quote="newrom"]Liście dębu mają dwie wady/zalety, pierwsza to długi czas rozpadu, druga to duża ilość garbników w liściach.
Obydwie rzeczy nie przeszkadzają sadzonkom.
Dla mnie mają trzecią, podstawową zaletę - w ogrodzie rośnie 5 dębów w różnym wieku i opadłych liści nie brakuje ;:333
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Czosnek niedźwiedzi super sprawa, pierwszy raz jadłam.
Fajny smak, czytam też rozmnażaniu i sadzeniu.
...jokaer
BOŻENA
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Można siać, jak się ma świeże nasiona, czyli gdzieś w maju/czerwcu. Wschody na wiosnę. Ze starymi nasionami szkoda sobie głowę zawracać. Można też stratyfikować w lodówce, ale IMHO brak sensu.
Jak się odezwiesz gdy nasiona będą dojrzałe to mogę podesłać.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Ja wsadziłam cebulki z liściem jakieś 3 tygodnie temu- za późno?
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

:wit
Shire wszystko w porządku , za nie długo liście zżólkną i po czosnku ani śladu a na wiosnę ładnie się opuści i wyda piękne zielone liście.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

A u mnie tak jak się kiedyś obawiałam, nie wiem czy mrówki czy jakiś gryzoń rozsiało mi nasionka :wink: Wczoraj dopiero zauważyłam nowe wschody młodych roślinek rządkiem pod samym płotem na odległości ok 1,5m i parę za płotem. A że, pod płotem betonowym jest raczej chłodno i cieniście to stąd takie opóźnienie we wzroście nasion. No nic trzeba będzie je wszystkie wydłubać.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie czosnek rośnie w dwóch miejscach.
Ten co ma dostęp do światła rośnie dobrze,natomiast ten w cieniu jest lichy.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Jolek pisze:No nic trzeba będzie je wszystkie wydłubać.
A ja planuję część siewek porozsadzać po ogródku, tylko chyba lepiej jesienią to zrobić?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”