Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Mam nadwyżki liści czosnku,
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie czosneczek wygląda tak: sadzony tydzień temu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Mój czosnek został już zjedzony przez córkę.
Ale po obcięciu liści ukazało się mnóstwo maleńkich siewek.
Będzie robota z przesadzaniem.
Następne czosnkowe łączki, które rosną na ranczo będą skonsumowane razem ze święconką. ;:306
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Myśmy już też sporo liści zjedli, wczoraj na śniadanie był gzik :D z własnym szczypiorem i liśćmi czosnku :D
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Moje doświadczenia z czosnkiem raczkują, w tym roku mi wzeszedł .Kiedy trzeba pozbierać wszystkie liście ? chciałabym je sobie zamrozić.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Do admina.<br><br>
Nic nie reklamuję,nic nie sprzedaję, tylko informuję, więc proszę znowu nie wyrzucać moich postów.<br><br>



A dzisiaj parę zdjęć z mojej małej plantacji czosnku niedźwiedziego.
Wydajność z metra kwadratowego na mojej działce to około 300 cebulek nadających się do sprzedaży, a wydajność liści to około kilograma, plus, minus w zależności od terminu, czy na początku kwietnia, czy pod koniec.

Obrazek

<br><br>
Obrazek
<br><br>
Bardzo dobre wyniki daje uprawa w skrzynkach.Wydajność jest duża, a odpada kopanie cebulek.Dajemy zawartość skrzynki na stół, wybieramy cebulki na sprzedaż, a odsort dajemy z powrotem do skrzynki.Siejemy nasiona i czekamy do następnego roku, aby powtórzyć operację.
Obrazek
<br><br>
Czosnek niedźwiedzi rozmnaża się lawinowo, ale odczyn gleby musi być lekko zasadowy, a co najmniej neutralny.Upraszczając oznacza to, że jeśli na twojej działce rośnie pokrzywa, to możesz sadzić cebulki i siać nasiona.Robiąc zdjęcia starałem się pokazać, że na działce jest wiele pokoleń cebulek z corocznego siewu.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Jak utworzyć zagon czosnku niedźwiedziego.
Kup cebulki, posadź rzędach, a w międzyrzędzia siej nasiona.
Obrazek
Jak admin nie będzie wyrzucał moich postów, to opiszę wam jak za parę groszy produkować liście i cebulki w dziesiątkach kilogramów.
Jest to proste,łatwe i tanie.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Opisz koniecznie.
u mnie w rodzinie większość to roślinożercy, a czosnek niedźwiedzi na wiosnę to bomba witaminowa.
Marzy mi się, żebym nie musiała każdego liścia oglądać przed zerwaniem, czy za mocno nie osłabię rośliny.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

To apel do Admina żeby nie wyrzucać.
Dwa lata temu posadziłam czosnek - jakieś 100 cebulek i... teraz mam jakby mniej :evil:
Rośnie pod dębem w półcieniu, ziemia raczej kwaśna.
Czyli już wiem, że trochę dolomitu nie zaszkodzi.
Pozdrawiam
Magda
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Czosnek sadzimy w terminie wczesnowiosennym, kiedy rusza wegetacja i od lipca do grudnia, kiedy wegetacja jest zakończona.

Pamiętajmy, że wszelkie terminy czasowe są tylko do orientacji ogólnej, a najważniejszy jest stan rzeczywisty roślin.

Sadzonki wczesnowiosenne, przed ruszeniem wegetacji.
Sadzonki na zdjęciu są z lutego.
Obrazek

Obrazek

Sadzonki po zakończeniu wegetacji.
Obrazek

Obecnie czosnek nie nadaje się do przesadzania, bo jest w pełni wegetacji.

Czyli mamy jeszcze czas na przygotowanie działki.Wiemy już jaka ma być działka pod czosnek, więc teraz musimy
stwierdzić jaka jest nasza działka.Szukamy w internecie hasła rośliny wskaźnikowe i po roślinach wskaźnikowych stwierdzamy co musimy zrobić z naszą działką, aby rósł na niej ładny,duży czosnek niedźwiedzi, a także, aby się szybko rozmnażał.
c.d.n.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

c.d.
Wiemy już kiedy sadzić, jaka powinna być działka pod czosnek i jaka jest nasza działka.W 90% działek w Polsce trzeba dać przed pierwszym sadzeniem cebulek obornik, kompost itp. plus dolomit.
Teraz zaczynamy zbierać liście drzew.W normalnej uprawie czosnku niedźwiedziego, nie tak intensywnej jak moja, wystarczy przykrywać czosnek liśćmi każdego roku.Warstwa powinna być szczególnie gruba tam, gdzie jest mało śniegu.
Jak widać uprawa czosnku niedźwiedziego nie nadaje się dla osób pedantycznych,utrzymujących idealny porządek w ogrodzie.
Liście chronią czosnek przed mrozem,stwarzają wilgotny mikroklimat przy powierzchni ziemi,są barierą dla wielu roślin konkurencyjnych
dla czosnku.Rozkładając się stają się nawozem dla czosnku.
Przy zakładaniu plantacji potrzebne będzie parę worków liści starszych, już przetworzonych, które dajemy najpierw na miejsce posadzenia i posiania czosnku.
Napisałem, że uprawa czosnku niedźwiedziego jest łatwa i tania.I tak jest rzeczywiście, bo chyba nikt nie powie, że musi wydać majątek na liście drzew.
Oczywiście, jak ktoś ma na działce duże drzewa buka,jawora itd. to potrzebuje tylko ich liście zagrabiać na miejsce posadzenia czosnku.
Jednak takich działkowiczów jest raczej mało.
c.d.n.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

No to mój czosnek był w tym roku przykryty na zimę kartonem i na to gruba warstwa słomy. Ale i tak słabo rośnie, ma dopiero po 3 liście i już jeden wypuszcza pęd kwiatowy.
Iza
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Z tymi liśćmi to jest praktyczne. Też zauważyłam że, pozostawione liście na grządce czosnku niedźwiedziego nie przeszkadzają a wręcz zabezpieczają w szczególności nasiona. Wiosną czosnek spokojnie przebija się przez zbutwiałe liście a pod samymi liśćmi znajdują się skiełkowane nasiona, choć i bez okrycia też kiełkują.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”