Groszek zielony - wszystko o grochu cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

mapes pisze:
MORANGO pisze: Chce wytestować odm o fioletowych strąkach.

Obrazek
Jest rewelacyjna ;:333 już trzeci sezon będę ten fioletowy groch siała :)

No to dobrze trafiłam z wyborem, :tan


Elfia- Pegaz polecamz całego serca, to wyjątkowa odmiana, bezproblemowa i smaczna. Co do wysiewu grochu, ja wysiewam groch na początku marca, tzn ok 10-15, w zależności od temperatury, aby przyspieszyć wschody moczę nasiona przez 24 h, dodatkowo okrywam włókniną, co ogranicza transpiracje wody, oraz poprawia warunki termiczne gleby. Tak wcześnie wysiany groch nie ma w sobie robactwa ;:172 a po grochu, sieje albo ogórki na jesienny zbiór, albo fasolę, cykorie.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

kama_80 pisze:...Słuchajcie a czy groch da się utrzymać w ryzach przy 2 rządkach przez 5m? ...Jakbym tak posadziła 2 rzędy na całą długość zagonka pod pomidory to tylko bym skorzystała. Najwyżej więcej gałęzi nawtykam, ewentualnie podsypię krzaki od spodu żeby się nie pokładały.
Ja sadzę 3 długie rządki groszku karłowego typu Pegaz, Cud Kelwedonu. Co 5 m wbijam kołki i rozciągam sznurki na dwóch poziomach. Groszki opierają się na sznurkach trochę na sobie. Przy dwóch rządkach można "wpychać" groch (który nie stoi przy sznurkach tylko ma tendencję do wyłożenia na zewnątrz) do środka pomiędzy sznurki.

Telefon jest wysoki - nie mam doświadczenia z gałęziami.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Szansa a jakby tak z owego grochu zrobić "żywopłot" tymczasowy dla pomidorów? Robiłam w ubiegłym roku takie manewr dla arbuzów. Mam zagony długie na 5m i szerokości różnej. Po obu stronach posadziłam podhodowane w domu fasole. Uzyskałam w ten sposób 10m fasoli. W środek zagonu poszły arbuzy. Zanim one się rozrosły to fasola byla już zebrana. W sumie stanowiła barierę przed wiatrem. Groch mogłabym tak posadzić od strony zachodniej.

Obrazek

Wydaje mi się to genialne ;:7
Pozdrawiam Jola
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Przyznam, że mając (za)dużo miejsca na działce, nigdy nie rozważałam takiego sadzenia jedno blisko drugiego i po prostu nie mam zdania.
Owszem wykorzystuję pewne osłanianie roślin np: robię daszek na pomidory, folia osłania mi rośliny całkowicie z zachodu bo jest wkopana w ziemię, od wschodu odkryta. Na wschód od pomidorów sadzę paprykę i ta korzysta z osłony przeciwwiatrowej. Na zachodnim krańcu warzywniaka sadzę rząd słoneczników i dwa rzadki kukurydzy - mają za zadanie "łapać" pierwszy wiatr.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Jak co roku sieję groszek sześciotygodniowy, dla mnie najlepszy.
Elfia - fasolka szparagowa po groszku nie bardzo.
Pozdrawiam Jarek
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

U mnie nie ma miejsca na ścisłe planowanie płodozmianu. Nie wykluczam, że wyląduje tam jarmuż, pak-choi czy inne kapustne, ale jeśli układ będzie mi pasował, to i fasolka będzie musiała sobie poradzić :)
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Ja się staram po grochu i ogólnie strączkowych jakieś cebulowe wciskać. A i groch warto wycinać, a nie wyrywać bo więcej zostaje w ziemi azotu. Grochowina na kompostownik ewentualnie pod dynię.

A groszek sieję jak tylko się da wejść w grządki. Czasem nawet w grudniu. Młode rośliny pod śniegiem przeżyją kilkustopniowe mrozy, bez śniegu też, a i pachówek strąkóweczek prawie wcale nie ma (no może 3-4 na ok 3 m zagonu groszku)
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

U mnie już można wejść :lol:
Kupiłam dzisiaj groch Premium z opisem, że zbiór po ok 60 dniach od wysiania :shock: Ciekawe ile w tym prawdy?
Wysiać na początku marca i w maju można pomidory na tej grządce sadzić :lol:
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Dalmore pisze:Ja się staram po grochu i ogólnie strączkowych jakieś cebulowe wciskać. A i groch warto wycinać, a nie wyrywać bo więcej zostaje w ziemi azotu. Grochowina na kompostownik ewentualnie pod dynię.

A groszek sieję jak tylko się da wejść w grządki. Czasem nawet w grudniu. Młode rośliny pod śniegiem przeżyją kilkustopniowe mrozy, bez śniegu też, a i pachówek strąkóweczek prawie wcale nie ma (no może 3-4 na ok 3 m zagonu groszku)
Spróbuję na początku marca wysiać zagonek groszku. Groch zawsze ścinam i kompostuję (o ile nie zaatakuje go mączniak). Podobnie robię z bobem czy fasolą. Korzenie zostają w ziemi. Na tym polega cała zabawa ze strączkowymi :wink:
ogrodowo
Zapraszam :-)
Muncia
100p
100p
Posty: 142
Od: 3 lut 2016, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Witajcie. A ja mam pytanko o wytrzymałość groszku na mróz. U mnie w domu zawsze siano groszek późno, przez co był dopiero gotowy do zbioru latem i był robaczywy. Wszędzie piszą, że należy go siać w marcu, najpóźniej w kwietniu. Wiadomo, że w marcu jeszcze spore mrozy mogą być, szczególnie u mnie na Mazurach. Czy on nie boi się mrozu? Jak wykiełkuje, to trzeba go okrywać przed mrozami? Może to głupie ale chcę wiedzieć jak mam z nim postępować i czy w ogóle brać się z wysiewanie w marcu.
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Niski groszek tak do 10 (chyba) cm jest bardzo wytrzymały na mróz ...ale może przemarzać. Mi w zeszłym roku 16.V przy -4oC przemarzły lekko szczyty i niestety opóźniło się kwitnienie przez co pachówka strąkóweczka miała używanie :)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Zachęcona pozytywnymi opiniami chciałam kupić Blauwschokker ale w sklepie z fioletowych mieli tylko to:
Obrazek
miał to ktoś?
Dorota
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Oooo ciekawa odmiana... pierwszy raz taką widzę, a jakie kwiatki ładne - prawie jak groszek pachnący ;:oj
Może też paczkę wysieję tego cuda.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”