Rodzynek brazylijski(PhysalisPeruviana),miechunka pomidorowa i in. Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

jode22 pisze:No tak, ale teraz konia z rzędem temu, kto zgadnie jakie nasiona będą na Akcji ;:131 . Ludzie opisują je po prostu jako rodzynek brazylijski, a czy on niski czy wysoki czy inny to nie wiadomo ;:oj. I dostaniemy kota w worku :( .
Ja jeszcze nie pakuję, ale moje nazwę miechunka Aunt Molly.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

NIgdy nie interesowałam się za bardzo rodzynkami :) Teraz tak z ciekawości poczytałam chwilę.

Czy to prawda co podają w internecie, że Aunt Molly, to polska odmiana? ;:oj

żródło 1
żródło 2
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

No proszę, Polak potrafi ;:215 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Właśnie NIE POTRAFI, niestety.
Owszem, w internecie piszą, że to odmiana która powstała w Polsce, ale konia z rzędem temu, kto znajdzie cokolwiek w literaturze polsko- czy anglojęzycznej na temat powstania tej miechunki! Jeśli Polak ją wyhodował, to na Jowisza, totalnie zaniedbaliśmy rozpropagowanie zarówno tej informacji jak i samej rośliny! Zaginęła geneza i informacja, co to właściwie za gatunek! Skąd wzięła się nazwa, też byłoby fajnie wiedzieć. Zamiast rozsławić to po świecie, to zapomnieliśmy o niej tak dokładnie, że nasiona trzeba zdobywać z najwyższym trudem wyłącznie dzięki prywatnym pasjonatom, a w handlu mamy sprowadzane np. z Niemiec czy Holandii nasiona wysokiego rodzynka, którego zaczyna nazywać "paszowym"...

Jedna wielka SZKODA!

Pamiętam świetnie, że mój dziadek miał rodzynka brazylijskiego jakieś 30 lat temu, dostał od kogoś nasiona. owoce był słodkie ale nie pamiętam czy była to miechunka wysoka czy niska.
Zielonym do góry!!!
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Rodzynek, który rósł u mnie ok 30 lat temu był niski :) i pyszny.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

I dlatego obawiam się, że nie odkryjemy jego genezy - pewnie było to właśnie jakieś 30 czy 40 lat temu - a może więcej! Przed wojną w Polsce były świetne miejsca gdzie hodowano nowe odmiany pomidorów, może i rodzynka tam "podrasowano"! I pewnie nie ma już na ten temat dokumentacji ani nikogo kto mógłby to wiedzieć...
Aż człowieka złość ogrania...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Też jak pierwszy raz siałam rodzynka z 25 lat temu to był niski w pokroju jak ,,choinka". Owocował obficie i był lekko kwaskowaty a przy zasuszaniu był słodszy. Hodowałam go wtedy na balkonie w donicach aby dzieciaki miały frajdę.

Parę lat temu z firmy wysyłkowej zakupiłam nasionka rodzynka brazylijskiego które wysiałam w tym roku, ale niestety wyrosły mi wielkie kczaczory prawie jak żywopłot. Smakiem nie powala choć owoce są spore.Mocno się zastanawiam czy w przyszłym roku warto go siać.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Ten wysoki, raz w ciągu 4 lat dał mi dobry plon, pozostałe 3 lata pojedyncze owoce dojrzały.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Jedyne co nam zostaje, to rozpropagować niskiego rodzynka, dzielić się nasionami, skoro nie można go kupić w Polsce.

Ewentualnie może, zgłosić to jakiejś firmie nasiennej, że jest takie zapotrzebowanie na Aunt Molly, taka firma powinna raczej pójść na rękę i sprowadzić nasiona, aby potem mnożyć je i sprzedawać je pod swoją marką, chętnych na niskiego rodzynka na pewno nie zabraknie, tym bardziej, że jest bardzo smaczny oraz dojrzewa i radzi sobie w naszym klimacie :) Ach, fajnie by było jakby się coś takiego udało :D
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Jestem ZA. Tylko jak to zorganizować? Póki co, WSZYSTKIE nasiona uznanych firm ogrodniczych które widzę w sprzedaży to wysoki rodzynek.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Ja miałam rodzynka brazylijskiego (physalis peruviana) od Legutki.
Wysadziłam trzy sztuki. Na opakowaniu było napisane, że wysokość rośliny do 1 m. Moje wszystkie trzy sztuki urosły może z 30-40 cm., dość mocno się rozkrzewiły, niektóre pędy lekko się pokładały. Owoce smaczne, słodkawe, dużo lepsze żółte (takie, które spadały z krzaka) niż zielone.
Pozdrawiam, Kasia
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Kupiłam w B. tzw. Physalis (przypuszczalnie wysoki rodzynek lub jakiś kuzyn). Smak zdecydowanie inny niż mój rodzynek (mój słodszy, mniejsze owoce). Z kilku kupionych zbiorę nasiona i zobaczymy za rok co wyrośnie :)

To już kolejna miechunka do wypróbowania.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Rodzynek brazylijski, miechunka pomidorowa i inne

Post »

Drogą kupna w sklepie nabyłam owoce opisane na etkiecie : Physalis . Kraj produkcji : Kolumbia . Fantastyczne w smaku . Owoce średnicy ok. 1-1.5 cm. , żółtopomarańczowe , okrywa pergaminowa , sucha . Smak mnie zachwycił . Może dlatego , że są bardzo dojrzałe ? Późno już , żeby wyjąć znich nasionka i wysłać na akcje , poza tym nie wiem czy z takich kolumbijskich owoców ma to sens . Naprawdę , nie sądziłam , że miechunka jest taka pyszna .
Pozdrawiam, Beata.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”