Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Maniaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sty 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia/k.Olsztyna

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Czy słonecznik uchowa się w mocno wietrznym miejscu? Umocowałabym go oczywiście, ale wiem że niektóre rośliny po prostu nie tolerują wiatru i marnie rosną, szukam czym obsadzić mniej zaciszne miejsca (no dobra, miejsca gdzie ciągle podwiewa...)
Łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2972
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

U mnie słoneczniki rosną na zachodniej granicy warzywniaka - jest to u mnie najbardziej wietrzne miejsce. Zawsze zabezpieczam słoneczniki przywiązując do pionu. Jak się nie przewrócą :D dobrze sobie radzą.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Maniaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sty 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia/k.Olsztyna

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

O to świetna wiadomość, u mnie jest wciąż przeciąg, tak okolica ukształtowana, szukam pomysłów czym te wietrzyska trochę przełamać :) M się uśmieje jak przyniosę do domu kolejne nasiona :D Sunzilla powiadacie? :)
Łatwiej kijek pocienkować niż go później pogrubasić.
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Ja mam pytanko. W zeszłym roku posiałam słoneczniki z różnych nasion, które ściągnęłam z USA.
Najlepiej wzeszły mi takie, które miały białe łupinki. Były wysokie, talerze dość spore ale ziarno w tej łupince jakieś takie mikre :? (łupna jakby pancerna).
Nie były to chyba skyscrapery bo one miały po kilka kwiatów na łodydze (2 lata temu miałam na działce) a te zeszłoroczne tylko jeden. Czy sunzilla ma ciemne łupinki jak nasz słonecznik jadalny czy jasne??

ps. Zabieram się już za planowanie ściany słoneczników i zbieram nasiona - gdyby ktoś miał za dużo sunzilli to chętnie odkupię (dajcie znać na priv :wink: )
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Sunzilla ma nasiona w czarno-białe paski :).
Awatar użytkownika
marcin10312
500p
500p
Posty: 512
Od: 27 mar 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Iłża [Radom]
Kontakt:

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Witam ma ktoś nasiona Sunzilla i mógł by się podzielić?
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Mam pytanie: planując nasadzenia i oszczędzanie miejsca w warzywniaku, wpadłam na pomysł uprawy słonecznika jadalnego w doskonale nasłonecznionym miejscu pod płotem,
wśród korzeni chrzanu - dobry/zły pomysł?
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Pod płotem, super miejsce dla słonecznika (wiatr). Ale (moje ulubione słowo), słonecznik jest ekspansywny - pobiera moc energii z gruntu, chrzan również - ten się rozprzestrzenia. Będą się zwalczać. System korzeniowy tych roślin jest podobny. Jestem amatorem, więc poczekajmy na opinię znawców.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Witam, kiedy mogłabym wysiać do kubków, by na pocz. kwietnia wsadzić w miejsce docelowe rozsadę? Mam nasiona GigSMile w opakowaniu z Vilmorin. Na opakowaniu jest termin wysiewu od kwietnia, ale dotyczy to chyba wysiewu bezpośredniego.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Annodomini: dzięki za celne sugestie:) skoro obydwoje są takimi żarłokami, to wysiewanie ich wspólnie w warzywniaku też nie byłoby najlepszym pomysłem w takim układzie :/ Spróbuję wstępnie na małej przestrzeni, zobaczymy rezultaty :)
Nie miałam wcześniej styczności z uprawą słonecznika, a za to chrzan radośnie sobie rósł na trawniku wśród wiśni, więc ciężko to nazwać "uprawą":)
mapes
100p
100p
Posty: 192
Od: 22 wrz 2012, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Hej :wit

a ja mam takie pytanko: czy ktoś tu nakrywał wysianego wprost do gruntu słonecznika agrowłókniną?

Ja w zeszłym roku posiałam sobie rząd chyba ze 40 słoneczników wzdłuż płotu, oczami wyobraźni już widziałam tę "słoneczną" ścianę..

Niestety kiedy 2 tygodnie później przyjechałam na działkę okazało się, że ptaszyska wyżarły wszystko (groszek też) - zostały same łupinki - a specjalnie głęboko te pestki wciskałam i nawet ziemię poruszyłam żeby nie było widać gdzie pestka była wciskana.. ba... posypałam nawet obornikiem granulowanym żeby je zniechęcić.... nic to nie dało...

W tym roku nabyłam agrowłókninę i planuję ją rozłożyć na wysianym słoneczniku, zastanawiam się tylko, kiedy najwcześniej mogę zacząć siać? Początek kwietnia? Ja tu na dalekiej północy, wiosna i upały przychodzą do nas później, przez co niektóre słoneczniki siane na początku maja nawet nie zdążą dojrzeć do końca lata :(

Jak to jest u Was?
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

W tamtym roku wysianą początkiem marca marchew i wysadzoną dymkę cebuli przykryłem po prostu niebieską plandeką. Marchewka wzeszła bardzo gęsto, a wśród niej samosiejki słonecznika. Trzeba tylko dobrze pilnować czasu wschodów, żeby siewki skosztowały jak najszybciej słońca. Przesadzany z tego zagonu słonecznik wykopywałem z głębokości szpadla, tak głęboko siedział. Głęboki siew jak i przykrycie tymczasowo włókniną w Twoim przypadku może by pomogło. Słoneczniki w tamtym roku bardzo szybko wychodziły z ziemi, bardzo wczesną wiosną, a późniejsze przymrozki im nie zaszkodziły.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Shyva
100p
100p
Posty: 116
Od: 26 mar 2015, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Lubawska

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Na ptaki najlepsza jest kotka w obejściu :) Nawet się nie zbliżają!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”