Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Tak:   Helianthus decapetalus Soleil d Or

jarek
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Słoneczniki - ciągle w tym samym miejscu?

Post »

pawels23 pisze:Czy słoneczniki mogą rosnąć co roku na tym samym miejscu? Czy trzeba na jesień trzeba dać im kompost? I co zrobić - po odcięciu kwiatów - z wielkimi łodygami? Na kompost czy przekopać z ziemią?
Teoretycznie nie należy uprawiać słoneczników, w tym samym miejscu z roku na rok. Ma to związek z tym, że ich korzenie wydzielają substancje, które hamują rozwój innych sąsiednich roślin oraz najważniejszy fakt: pobierają bardzo dużo substancji mineralnych z podłoża, które potrzebują czasu aby ponownie pojawić się w tym samym miejscu. Kompost pomaga, ale korzenie sięgają głębiej niż zadziała kompost ;)

Łodygi można pociąć na drobne kawałeczki i wrzucić na kompost. Korzenie najlepiej spalić ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

A ja korzenie też wrzucałam na kompost.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Mandred
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 16 maja 2008, o 19:08
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post »

Nie wiem czy to dobry pomysł wrzucać na kompost korzenie skoro wydzielają jakieś toksyny (nie pamiętam jak się to nazywało) hamujące rozwój innych roślin. Chyba że zdążą się rozłożyć zanim kompost zostanie użyty, ale z tego co się orientuję to chyba trochę się rozkładają czasami nawet ponad rok o ile się nie mylę.

Łodygi jak najbardziej mogą iść na kompost tylko że długo się będą rozkładać.
Priam pisze:Kompost pomaga, ale korzenie sięgają głębiej niż zadziała kompost ;)
Tu sprawa jest dyskusyjna, bo związki mineralne są wymywane przez wodę w głębsze warstwy ziemi, a poza tym przecież roślina może czerpać większość wody z głębi ziemi a związki minerale z płytszych warstw. To jest tylko moje zdanie wynikające z chwilowych przemyśleń jeżeli się gdzieś mylę to proszę mnie poprawić.
W przyrodzie nic nie ginie...
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Wiesz jak wrzucałam to nie wiedziałam o tych toksynach, mało tego było więc mam nadzieję, że nie zaszkodzi. A co do wmywania składników
Mandred pisze:Tu sprawa jest dyskusyjna, bo związki mineralne są wymywane przez wodę w głębsze warstwy ziemi, a poza tym przecież roślina może czerpać większość wody z głębi ziemi a związki minerale z płytszych warstw. To jest tylko moje zdanie wynikające z chwilowych przemyśleń jeżeli się gdzieś mylę to proszę mnie poprawić.
Potwierdzam moim skromnym doświadczeniem ogrodniczym.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Mam trochę inną opinię, ale jest to uwarunkowane moim "zboczeniem chemicznym" ;) Według tego, uważam, że niektóre pierwiastki (mimo iż teoretycznie przechodzą w głąb ziemi z wodą opadową) potrzebują dłuższego czasu na przeniknięcie głębiej.

Zawsze warto znaleźć coś pomiędzy różnymi opiniami :D Nawożenie naturalnymi środkami jest najlepsze, a uprawianie roślin kilka lat (nawet 2 lata) z rzędu na tym samym miejscu powoduje rozwój patogenów chorobotwórczych oraz powoduje pojawianie się zwiększonej ilości szkodliwych nicieni.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

I co uważasz, że kompost działa tylko powierzchniowo, bo moje doświadczenie wskazuje, że nie (albo mam jakąś super glebę)?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

W jednej z xiążek z serii porad ogródkowych znalazłem pomysł, żeby łodyg słoneczników po wysuszeniu używać do podpierania innych wysokich roślin, np. mieczyków. Xiążka była pisana dla ogrodników zachodnich, którzy jak nie kupią bambusowych podpórek, to nie zaradzą innymi patykami. U nas chyba nie ma takich problemów :wink: , ale pomysł zawsze jest :lol:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

No nie myślałam o tym, a trzeba przyznać, że pomysł jest.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Nie twierdzę, że kompost działa powierzchniowo tylko, że płytko rozłożony kompost może mieć "problemy" z przeniknięciem w głębsze warstwy :) Kompost jest bardzo ważny w ogrodnictwie.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Słonecznik - uprawa

Post »

Jaka jest najlepsza pora do siania słoneczników.?? Z rozsady oczywiście.
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Krzysztof N
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 16 lut 2009, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post »

moje doświadczenie to siac do gruntu bezpośrednio jak zrobi się ciepło.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Szymonambar222 pisze:Jaka jest najlepsza pora do siania słoneczników.?? Z rozsady oczywiście.
Ja nie rozumiem :oops:

Siać to z nasion.
Z rozsady to sadzić.

Szymon, o co pytasz?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”