Stare nasiona czy warto ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hafciarz
200p
200p
Posty: 472
Od: 20 lut 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagroda bednarza ( Łowickie)

Stare nasiona czy warto ?

Post »

Dziś w sklepie z nasionami wypatrzyłem dwa wielgachne kosze z nasionami różnych firm holenderskich są tam : cebula ,marchew ,pomidor, kapusta , buraczki i wiele innych warzyw. Wszystko popakowane w oryginalne opakowania(raczej duże ) tylko data do wysiewu 2009 i 2010 . Najlepsze są ceny o 1/3 tańsze niż nasion świeżych . Czy warto? Jakie macie doświadczenia z wysiewem starych nasion. Dla przykładu paczka nasion marchewki Napoli z Bejo normalnie 60 zł po przecenie z data do wysiewu 2010 koszt 23 zł. Proszę o szybką podpowiedz bo rano ruszam do sklepu.
Pozdrawiam Marcin
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Widzę, że nikt sie nie kwapi Ci doradzić więc powiem Ci to, co wiem . Na pewno zrezygnuj ze wszyskich kapustnych/ kapusty wszelkiego typu, kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa, brukselka/, z rzepowatych/ rzodkiewka, rzodkiew, brukiew/ wszelkiej maści sałaty i głowiaste i liściaste. Poza tym zrezygnuj z marchwi, pietruszki, selera.
Na pewniaka możesz wziąć ogórki i buraki .
Resztę może ktos inny Ci podpowie.

Pozdrawiam
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Ziarno siewne to fundament produkcji . To ostatnia rzecz na której powinieneś oszczędzać . No chyba ,że chcesz konkurencję ucieszyć - wtedy rób duże zapasy ...
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 683
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Możesz jeszcze brać pomidory - jest osobny wątek o wysiewie "wiekowych" nasion pomidora - pisałem tam o swoich eksperymentach z nasionami 10-12 letnimi , dają radę.
Tutaj jest to 2-3 lata więc można spróbować.
Kłopot może tylko sprawić sposób w jaki były dotychczas przechowywane.
Pozdrawiam
Jerry
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5754
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

:wit ile czasu mozna przechowywać nasiona ,żeby zachowały zdolnośc do kielkowania i w jakich warunkach je przechowywać ?
Asia
Awatar użytkownika
Elzbieta1962
50p
50p
Posty: 79
Od: 28 sie 2011, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

W ubiegłym roku siałam nasiona pomidora Bazalt karłowy - nasiona z 2004 i Rumcajs- nasiona z 2006 roku wzeszy super.
Ela
Pozdrawiam
Ela
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5754
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

na ile nasion posianych wzeszło? i gdzie je przechowywałas?
Asia
jerry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 683
Od: 4 mar 2010, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Pelasiu
Ja przechowuję wysuszone nasiona pomidorków głównie w torebkach strunowych, a kiedyś w pudełeczkach po TIC-TAC-ach :)
w pokojowych warunkach w szufladzie - bez zbytnich rewelacji.
Kiełkują mi spokojnie nasiona 5-7 letnie (głównie te zbierane samodzielnie, sklepowe zawsze gorzej wschodzą).
Pozdrawiam Jerry
Pozdrawiam
Jerry
Awatar użytkownika
Elzbieta1962
50p
50p
Posty: 79
Od: 28 sie 2011, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Moje, to były nasiona sklepowe, przechowywane w papierowych torebkach, w piwnicy ciepłej 16-18 stopni.
Pozdrawiam
Ela
Dancysia
100p
100p
Posty: 114
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Niestety, nasiona są w cenie starego złota , tzn. cenne jak złoto, tylko szkoda, że stare :? Zauważyłam , że daty ważności na opakowaniach są mocno naciągnięte. Kiedyś nasion w paczuszkach było jak dla mnie za dużo i używałam ich przez kilka sezonów. Firm nasiennych było kilka i można to było jakoś ogarnąć. Teraz mam wrażenie ,że niektóre ,, firmy" pakują nasiona tylko w celu naciągnięcia klienta.Do gazetki dołączona była ulotka [katalog], ceny z kosmosu, brak rzetelnych informacji np. o zimowaniu. To tak na marginesie, bo odbiegłam od tematu. Nasiona np. pasternaku i skorzonery też muszą być świeże, już dwuletnie słabo kiełkują.
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Ja kiedyś kupiłam w Casto... nasiona (jakieś zioła) i po zapłaceniu zobaczyłam , że na dacie przydatności jest naklejka .Tak sobie przedłużyli termin przydatności do siewu . Na szczęście zorientowałam się jeszcze w sklepie i oddałam bez problemu. A co do nasio i ich opakowań , to wkurza mnie, jak kilka sztuk nasion lub 0,5 g. drobniutkich nasionek pakowanych jest w wielkie torebki. A tyle się mówi o ochronie środowiska i wycinaniu lasów. Pozdrawiam , Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
welkam
1000p
1000p
Posty: 1491
Od: 24 maja 2009, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Mam nasiona Gartenperle, które sie "skończyły" w 2007 roku. Spróbuję je wysiać :-)
Pozdrawiam i zapraszam
Historia pewnej donicy
Moje storczyki
Dancysia
100p
100p
Posty: 114
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Duża torebka to jest '' insza inszość'' ,to taki chwyt marketingowy. To dla takiego co nie czyta co jest napisane na opakowaniu, albo nie ma okularów ,żeby ten mały druczek przeczytać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”