Stare nasiona czy warto ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Sukces ;:138

Teraz czekać do wiosny i wysiewać ;:173
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

anubis pisze:Na opakowaniu nic więcej nie ma, nawet daty, same napisy są jak by były w postaci pieczątki i są wyblakłe.
Jednak coś znalazłem:
BN-85/911609(słabo widoczna cyfra, może za miast 9 być 4)1? klasa 1, 100gram
Te nasionka pochodzą z 1985r ? :)
Nasiona są firmy GNOS.
BN...to raczej norma branżowa, 85 to może być rok wprowadzenia tej normy.
Dorota
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Dorcinda pisze:
anubis pisze: Nasiona są firmy GNOS.
CNOS
Przedsiębiorstwo Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa CNOS.
wodny111
100p
100p
Posty: 129
Od: 29 maja 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Jest taka metoda radzenia sobie ze starymi nasionami: należy podrapać okrywę nasienną, np. papierem ściernym. Nie gwarantuje to sukcesu, ale w niektórych przypadkach może pomóc.
Jeśli nasiona nie chcą wschodzić, to i tak niczego nie tracimy próbując w ten sposób.
Pozdrawiam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Aby przyśpieszyć kiełkowanie można przez dobę moczyć w wodzie. Potem położyć na kilka warstw wilgotnej ligniny, przykryć pojedynczą warstwą, wsadzić do czystej, przeźroczystej torebki foliowej, dać na słońce i czekać. Jak zacznie nieładnie pachnieć wyrzucić.
Awatar użytkownika
asiazak555
50p
50p
Posty: 78
Od: 1 cze 2015, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Ja tej wiosny nabyłam w sklepie ogrodniczym nasiona po terminie z 50% upustem. Zaryzykowałam, bo były bardzo tanie, wśród nich była sałata królowa majowych, marchew berlińska, pietruszka liściowa karbowana i koper. Wysiałam mając nadzieję, że wzejdą choć w połowie. Okazało się, że wzeszły w niemalże 100%. Wszystkie były po terminie 1,5 roku.
Pozdrawiam
Joanna
---------------------------
Pozdrawiam serdecznie
Joanna
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Czasami warto jest jeszcze sprawdzić datę produkcji.
stashko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 sty 2015, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Mam zapasy nasion różnych gatunków. Zdarzało mi się wysiewać z sukcesem nawet 5lat od daty zakupu 4 lat pod dacie przydatności. Ale też wysiałem pomidora Malinowego Warszawskiego i jeszcze 2 odmian których nazw nie pamiętam rok po terminie i nie wzeszła żadna roślinka. Może jakieś błędy w przechowywaniu. Natomiast nigdy się nie zdarzyło żeby nawet najstarsze nasiona zebrane własnoręcznie nie wzeszły. Warto więc zrobić próbę kiełkowania przed wysiewem żeby nie stracić cennego czasu
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Zebrane przeze mnie nasiona dyniowatych wschodziły w pewnym procencie nawet jak miały kilkanaście lat.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

Każdego roku po sezonie zostają nam jakieś zapasy nasion z zakupu,które nie wykorzystaliśmy,czy nasiona własnoręcznie zebrane.Jaki nasiona warto więc przechowywać? W jakich warunkach,oraz w jakich opakowaniach?
Cechą specyficzną dla każdego gatunku roślin jest długość życia nasion ,czyli długowieczność. Od niej zależy przede wszystkim dobre i długie przechowywanie nasion
A oto okresy przechowywania niektórych nasion warzyw w latach.
-Cebulowe 2-3
-Kapustne do 4
-Marchew 4-5
-Pomidor 4-8
-Burak 7-9
-Pietruszka 2-3
-Seler 3-6
-Sałata do 5
-Fasola,groch 7
-Ogórek 8
Może więc podzielicie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie z innymi uczestnikami forum, jak przechowujecie nasiona i czy warto to robić?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: stare nasiona czy warto ?

Post »

dynia zwyczajna 6 lat
rzodkiew 5 lat
Zebrana przez mnie rzodkiew Monachijska Biała wzeszła w znacznym procencie po kilkunastu latach. Wysiałem wtedy jej ostatnią partię wyselekcjonowanych dużych nasion.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare nasiona czy warto ?

Post »

Na dobrą sprawę mam 1 chyba rokującą sadzonkę nasion kopru których opakowanie wskazuje na pożną komunę lub wczesne lata 90 :) na wariata wysiałem większość, może się uda. Szkoda że nie udało mi się ustalić wieku opakowania nasion PNOS, e-mail kompletnie zignorowany. jokaer
Listki lekko Porzułkłe, za mocno podlałem ale jest ciepło.

Obrazek
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Stare nasiona czy warto ?

Post »

Na początku marca posiałam na waciki trochę nasion złotego ożarowskiego, z terminem ważności 2008. Część spiłowałam, część potraktowałam wodą utlenioną, kilku niczym nie traktowałam i czekałam. Gdy po ok. 2 tygodniach waciki zaczęły śmierdzieć zlikwidowałam eksperyment, a pomieszane nasiona z kilku wacików poszły do kubka z ziemią, resztę nasion z torebki też wysiałam (do innego kubka) - a nuż coś wyjdzie. W miniony weekend w kubku z nasionami z wacików pojawiły się 3 sadzonki :heja i jestem przekonana, że to jeszcze nie koniec.
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”