Pikowanie pomidorów cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Ja daję tylko ziemię z kompostu , kiełkowanie ponad 95 procent , z siewek wypadło dwie albo trzy , w granicach błedu statystycznego, potem rozsadziłem do doniczek, rośnie bez żadnych problemów.
I jest za darmo, kompost musisz mieć całkowicie przerobiony, tzn ziemię o gruzełkowatej sstrukturze, nie dodaje żadnych nawozów.
Awatar użytkownika
Hoga24
50p
50p
Posty: 72
Od: 21 lut 2014, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

dyrydyry7 ja już trochę wybiegam w przyszłość :) Większość pomidorów i papryki przepikowałam już do ziemi kupionej i raczej pomieszkają tam do maja.

Zastanawiam się już nad mieszanką do pojemników ostatecznych - tego majowego przesadzenia na dwór. Na Allegro można kupić bardzo tanio wielkie worki z perlitem. Ale skoro 20l ma starczyć jode22 na 2-3 lata to obawiam się, że super oferta na 125l perlitu za 40 zł to trochę jednak za dużo. Dlatego pytam czy warto go dodawać do docelowych pojemników?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Sprawdzałam przed chwilą, że mają też worki 20l - wpisz w wyszukiwarce perlit 20l a granulację wybierz większą - do 6 mm. Oczywiście wychodzi to drożej niż wór 125l, no ale taki to dla profesjonalnych hodowców. Ja perlit dodaję też do wszystkich innych roślin (nawet do storczyków) i do skrzynek balkonowych. Powoduje, że ziemia nie zaskorupia się i powietrze dochodzi do korzeni.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Hoga24
50p
50p
Posty: 72
Od: 21 lut 2014, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Widziałam, że są mniejsze pojemności. Po prostu zastanawiam się ile dodajesz tego perlitu do ziemi? Chodzi mi o stosunek ile ziemi i ile perlitu.

Pewnie wybiorę się do centrum ogrodniczego w tygodniu. Może wyciągnę jeszcze trochę doniczek od nich :) Ostatnio dali mi cały wór doniczek poprodukcyjnych. Trochę było zabawy z ich oczyszczeniem. Niestety nie udało mi się nazbierać dosyć dużo pojemników po nabiale i napojach, żebym mogła wybrzydzać.

Jest to też pomysł dla tych, którym brakuje pojemników do pikowania - centra ogrodnicze nie odzyskują doniczek. Dla nich to odpad. Dla amatora zaś może być gratka :) Sądziłam, że wielodoniczki zostaną mi na przyszłe lata, ale spód mają cieniutki i już są podniszczone mimo, że dopiero druga rozsada do nich trafiła. Może brak mi delikatności :(
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Hoga24 a nie lepiej zainwestować w kubki do piwa niż doprowadzać używane do porządku? Takie kubki w których była już sadzonka powinny byc odkażone by uniknąć rożnych chorób na etapie rozsady. Moze z tego względu ich odzyskiwanie jest nieopłacalne. Mnie sie udało kupić kubki 0,4l po 10gr.
Zawartość perlitu w ziemi nie powinna przekraczać 30%. W zależności od struktury gleby bo czasem dodaje taką zwykła z ogródka mieszam perlit w stosunku litr perlitu na cztery litry ziemi.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Ja serdecznie podziękuję za radę zakupu co roku masy kubeczków.
Po użyciu myję i przechowuję do następnego roku czyste i suche. Nie wiem po co odkażać skoro żadnych chorób nie miałam a kubeczki są czyściutkie ?
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Ja nie neguje corocznego odzyskiwania kubków. Sam to robię ze swoimi. Jednak gdyby trafiły do mnie jakieś niewiadomego pochodzenia, pieron wiedzieć gdzie i ile leżały to troszkę bym sie zawahał przed ich użyciem gdybym ich uprzednio porządnie nie wyszorował i nie wymoczył z paroma kroplami domestosu.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Hoga24, perlitu dodaję na oko - ktoś tu pisał, że 10% ale u mnie jest to ok. 5% ;:65 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Hoga24
50p
50p
Posty: 72
Od: 21 lut 2014, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Bardzo dziękuję. Może faktycznie dokupie trochę kubków do piwa. Zajmą mniej miejsca. Rośliny siedzą w tych doniczkach już ponad tydzień i śladu choroby na razie nie ma - odpukać :-) Najgorsze, że jak mam czas pojeździć i poszukać materiałów do prac ogrodniczych to nie mam auta. Zaś jak auto już wieczorem jest to w komplecie z wszedobylskim 2,5 latkiem. Więc trudno mi się rozglądać spokojnie co jest dostępne w sklepie.
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Gdzie mozna kupić te jednorazowe kubki do piwa po przyzwoitej cenie ( ktoś pisał,że kupił po 10 gr) U mnie w sklepie są pakowane po 6 szt i to kosztuje prawie 3 zł . :roll: Ja potrzebuję jeszcze ok 300 ,ale za taką cenę,to średni interes,zwłaszcza,że większosć moich sadzonek będzie rozdana :roll:
Pozdrawiam serdecznie- Ela
tysonka
500p
500p
Posty: 861
Od: 20 lut 2012, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

A nie możesz zapowiedzieć tym, którzy czekają na darmowe sadzonki, żeby zbierali dla Ciebie kubki np. po jogurtach, śmietanie? tak byłoby uczciwie ;:108
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

To ja chyba za dużo dałam perlitu do pikowania - 1 litr + 4 litry ziemi , to 20% ;:oj
Pomidory mam jeszcze nie rozsadzone do kubków, to może dam mniej ?
Perlit kupowałam na All..., jest leciutki.
Gienia
Pozdrawiam Eugenia
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Pikowanie pomidorów cz.2

Post »

Jeżeli w okręgu nie masz dystrybutora/ hurtowni piwa beczkowego to najprościej jest zamówić na all... tylko ze tam ceny prawie po 12gr za sztukę. Mozne rowniez zapytać w hurtowniach opakowań albo artykułów chemicznych.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”