Uprawy w Anglii

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
farmer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2009, o 13:31
Lokalizacja: England/Burton Upon Trent

Uprawy w Anglii

Post »

witam wszytkich forumowiczow

W temacie "ogród" jestem kompletnie zielony :( Odwiedziłem kumpla ostnio z pracy jak zobaczyłem zaorany ogród i 30-sci 5-cio cm pomidorków to poznałem swoje przeznaczanie! Będę ogrodnikiem. Mlody jestem(21) ale to chyba najwyższy czas zacząć przygodę z moim nowym zainteresowaniem. Jako mlody szkrab nie było większej przyjemności jak wyciągniecie marchewki albo zerwanie pomidorka w ogródku babci na wakacjach :wink: Teraz chcę mieć swoją wlasną uprawę, gród jest okolo 20*8m i rośnie trawa :oops:

Najwiekszym minusem jest chyba ze mieszkam w angli :? Nie kazde wazywo pewnie nadaje sie do uprawy w tym klimacie ale z warzyw jakie bym chcial miec w swoim ogrodzie (o ile nie jest za późno) są to : brokuly ,buraki, chrzan, czosnek, dynia, ogorki, piertuszka, koperek, pomidory, rzodkiewki, salate, szpinak, marchew, cukinia i kabaczek do lecza .javascript:emoticon('8)') Dowiedzielm się ze latwo uprawia się truskawki w anglii to tez dodam do mojej uprawy. Chyba ze ktoś na inne roślinki coby pasowały.

Pewnie większość powie że jak na świerzaka to zbyt wygórowane oczekiwania ale zdaje sobie sprawę ze polowa trafi na kompost (takowy w planach)... ale postaram się żeby tak się nie stało mam 4dni wolne od pracy w tyg. i kolejne kilkadziesiąt lat żeby stać się ogrodnikiem z krwi i kości :D

W pobliżu mamy ogromny sklep ogrodniczy z wszystkim czego ogrodnik zapragnie. Wszelkie zachcianki na zamówienie za odpowiednią zapłatą...

Co do ogrodu to w orce pomoże mi znajomy, ziemia tak czarna ze chyba czarniejszego w życiu nie widziałem ale nie wiem jak z pH będę musiał jakiś tester kupić zdaje się.

Ogrodem będę mógł się zajmować dopiero od 1 kwietnia bo się przeprowadzam w to miejsce. Na chwile obecna chcę wchłaniac wiedze ile sie da i myślałem już o małej szkółce w mieszkaniu żeby nie było za póżno :cry:

Kończąc post licze na wszelkie linki z wiedzą jak zaczać po kolei wchłaniać i sugestie co do ogrodu i szkółki jeśli powinienem już zakładać chcę mieć wszystkie warzywa w/w.

Dzięki za poświecony czas i pomoc :!:

Dodano:
Planuje jeszcze jakaś fotorelacje z postępów na mojej uprawie jak można na tym forum. Z pewnościa pomoże mi uniknać błędów, pomóc w problemach :) A może świerzaki jak ja tez na tym skożstaja.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Witaj na forum :)

Wpisz w swoim Profilu skąd piszesz, łatwiej będzie doradzać.

Jeśłi jesteś faktycznie taki mało doświadczony, to nie rzucaj się od razu na wszystkie gatunki i odmiany, tylko zacznij od kilku. Pozwiedzaj nasze forum, a na miejscu ogrody botaniczne, ogrody przy klasztorach, dworach czy pałacach, takie wiejskie, swojskie, bardzo angielskie. Zobaczysz co się w okolicy udaje, a czego w ogóle nie uprawiali kiedyś, a teraz pewnie też potrzeba by zapewnić specyficzne warunki, żeby się za to zabierać.

Anglia powiadasz? Kard i karczoch, szpinak, kolendra, mięta, pomidory, pory, udaje się tam chyba wszystko, a najlepiej rosną tam rośłiny ozdobne (róże!!!) :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
farmer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 mar 2009, o 13:31
Lokalizacja: England/Burton Upon Trent

Post »

Co sie w okolicy udaje? jestem chbya 2 osoba w miescie co bierze sie za uprawe anglicy wolą sklepowe niewiadomocozczym... Zabrac i tak zabiore sie za dużo roznych wazyw bo chce nabierac doswiadczenia Dzięki waszym opinia na temat fotografii jakie wystawie. Póki co zabieram sie za lekture na forum i lece do ksiegarni po jakies tutejsze ksiazki na ten temat będzie chyba wszytko ladnie opisane :) Wszytkie pytania będę kontynuował w tym temacie zeby nie zaśmiecać forum

PS
Liczę na jescze kilka opini :P
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Ja bym zaczęła od analizy chemicznej gleby w ogródku. Żeby wiedzieć, jakie ma pH oraz jakie ewentualnie niedobory składników lub jakie składniki występują, których określone gatunki mogą nie znosić (np. związki wapna). To da jakieś wytyczne co do doboru najodpowiedniejszych gatunków oraz będziesz wiedział, czy tego pierwszego roku nie musisz poświęcić na odpowiednie przygotowanie gleby - zasianie roślin na zielony nawóz, przekopanie ziemi z obornikiem itd. W Polsce takie analizy wykonują za niewielkie pieniądze (ok. 60 zł płaciłam) stacje chemiczno-rolnicze, w Anglii pewnie też jest podobna instytucja.
osu77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 27 sty 2009, o 18:34
Lokalizacja: ANGLIA

Post »

farmer pisze:Co się w okolicy udaje? jestem chbya 2 osoba w miescie co bierze się za uprawe anglicy wolą sklepowe niewiadomocozczym... Zabrac i tak zabiore się za dużo roznych wazyw bo chce nabierac doswiadczenia Dzięki waszym opinia na temat fotografii jakie wystawie. Póki co zabieram się za lekture na forum i lece do ksiegarni po jakies tutejsze ksiazki na ten temat będzie chyba wszytko ladnie opisane :) Wszytkie pytania będę kontynuował w tym temacie zeby nie zaśmiecać forum

PS
Liczę na jescze kilka opini :P
nie jestes sam chlopaku ) ja tez mieszkam w uk ( west bromwich ) i mam dzialke kolo domu i tez dostalem od panstwa ladny kawalek ziemi ) ... tez tak jak ty zaczynam w tym roku ale z tego co juz widzialem i rozmawialem z " tubylcami " to mozna tutaj uprawiac wszystko i wszystko sie udaje ( bez wyjatku ) ... powiem wiecej ... uprawiaja tutaj takie rzeczy o ktorych w polsce nawet nie slinili ... przynajmniej ja pierwszy raz takie cos na oczy widuje ...

powodzenia w tym co robisz bo poczatki sa trudne ( wiem po sobie ) :wink:
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witaj, Farmer! Powodzenia! Oby Twoje olśnienie przyniosło Ci wspaniałe plony i życiową przygodę!
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Witaj

Post »

No to jestesmy prawie sasiadami (mieszkam w derby).
Ja posialem juz cebule, rzodkiew, marchew, pietruszke.
Mam juz przygotowane sadzonki pomidorow i papryki.
Planuje jeszcze ogorki i bob (nasiona mam z polski bo tutejszy bob jakis taki maly)
Dodatkowo mam winorosl i maline i truskawki.
Klimat jest sprzyjajacy wiec w tym roku wysadze do ogrodu fige, kiwi i passiflore. O palmie nie wspomne bo juz od zeszlego roku rosnie spokojnie.
Pozdrawiam
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Cześć Młody Farmerze!!! Miło wiedzieć, że w młodszym pokoleniu są chętni do zabawy z glebą i roślinami ! Moje dzieci się na razie do tego nie palą.Fajnie, że masz taki areał do zagospodarowania, tam u Ciebie pewnie sadzonki itp. są dużo droższe niż w Polsce? Pozdrawiam i .życzę powodzenia. ;:130 ;:173
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Ceny

Post »

Bylem wczoraj w ogrodniczym i ceny moge wam podac.
Truskawki £0.99 za sadzonke
Ziola od £0.99 do £1.99
Warzywa £3.49 za 6 szt. lub £5.00 za 12
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kuzyn mieszkający w Kanadzie, podczas pobytu w kraju, kupuje całe torby polskich nasion. Twierdzi,że nie chodzi nawet o to, że taniej,ale że są lepsze.
Waleria
Awatar użytkownika
Paprykarz
50p
50p
Posty: 64
Od: 10 sie 2008, o 22:37
Lokalizacja: Anglia East Midlands

Ceny

Post »

Co do jakosci to sie nie wypowiadam, w tym roku sprawdze.
Nasiona w polsce sa zdecydowanie tansze to fakt.
Male uaktualnienie - wlasnie zakupilem truskawki za £4.99 za 6 dorodnych sadzonek.
Ludzie wstydzą się dziś, że ciągle jeszcze wstydzą się tego, czego wstydzili się dawniej.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

To taniej-drożej to takie bardzo względne pojęcia, kiedy się mieszka zagranicą. Za torebkę nasion sałaty Rosela (Vilmorin) na Allegro chcą 1,80 zł. Tutaj (Włochy) dokładnie taka sałata kosztuje 0,60 - 0,80 euro za torebkę nasion. Jeśli to przeliczyć na złotówki, to w Polsce faktycznie taniej, ale jak brać pod uwagę stosunek do zarobków, to taniej mam na miejscu. A doliczyć trzeba jeszcze przesyłkę.
osu77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 27 sty 2009, o 18:34
Lokalizacja: ANGLIA

Post »

troche drogie te sadzonki truskawek :) ja placilem po Ł2.99 za 6 sztuk ( w lidlu ) ale sa zaaaajebste :D teraz tak sie rozrosly ze mam juz okolo 40 sadzonek ...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”