Warzywa,które urosną w cieniu.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Rudominka pisze:Znalazłam jeszcze informację, że rzepa lepiej rośnie w cieniu, macie jakieś doświadczenia z nią?
w ub.roku posiałam ją właśnie w półcieniu ,porosły wielkie kobyły.Wydaje mi się ,że ona lubi wilgoć,a nie przepada za ostrym palącym słońcem
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Sałata rzeczywiście najlepiej rośnie w półcieniu, bo lubi wilgoć,a poza tym jest rośliną "krótkiego dnia". Jak ma za dużo i za długo słońca, to wybija w kwiatki ;:145 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Zagospodarowanie warzywniaka

Post »

Pozwolę sobie założyć tutaj wątek, taki chyba szybki, bo nie za bardzo wiem jakie warzywa można posadzić w ocienionym miejscu. Cały warzywniak jest osłonięty między innymi domem od strony północnej, od południowej ma słońce. Jednak przez środek leci żyła wodna (rzeczka, niby wyłożona rurami, ale to takie bardziej koryta są więc woda się przedostaje do gleby), a w jednym miejscu mam brzoskwinię, oraz orzech włoski, co sprawia, że kilka grządek jest ocienionych. W tamtym miejscu papryka czy pomidory to porażka niestety. No i tu moje pytanie jakie warzywa według was mogły by tam dobrze rosnąć (a brzoskwinia szczepiona, pyszna, więc nie chcę jej wyciąć).
Zastanawiałam się nad kabaczkami i patisonami, ale nie wiem... Może macie jakieś warzywa godne polecenia w takim miejscu. Jak wy sobie radzicie?

Jeśli to pytanie by pasowało gdzieś do wątku to proszę moderatora o przeniesienie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Jest jeszcze taki temat podobny, ale nie ma tam za wiele rad :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a+w+cieniu
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: co rośnie w cieniu

Post »

jokaer dzięki wielkie. Oba wątki przeczytam. Może na coś wpadnę co tam zasadzić.
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Potwierdzam co Brzoskwinka pisała bakłażany pięknie w półcieniu rosły, i z doświadczenia kalarepy też ładnie rosły w półcieniu w pełnym słońcu szybko mi drewniały.
Justyna
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Powiem szczerze, że o bakłażanach już myślałam. Ale nigdy ich nie miałam, więc nie wiem jak to wyjdzie. Do tego sałata + czosnek niedźwiedzi. Się zastanawiam jak sobie poradziły by tam patisony i kabaczki.
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Tak sałata i czosnek niedźwiedzi będą się dobrze czuły, a jak jeszcze wilgoć w miarę to może ogórki? Ja w tym roku miałam te ogórki nieoplewione. Te wypielęgnowane to klapa totalna nie wiem czy jeden uczciwy z krzaka był, a tym w cieniu, wśród chwastów świetnie było ;:108
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: co rośnie w cieniu

Post »

O ogórki też sieję. W tym roku miałam je w słońcu. Ale odmiany takie, że mimo rzekomego do pierwszych przymrozków je zbierałam.
Tak kombinuję, bo słoneczne miejsce na papryki i pomidory mi potrzebne.
Awatar użytkownika
Dalmore
100p
100p
Posty: 130
Od: 25 mar 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Już się nauczyłam, żeby dawać roślinkom spokój bo jak mają za czysto i są co chwilę ruszane to wcale lepiej nie rosną. Same poradzą sobie z niektórymi chwastami odpowiednio tylko je trzeba posadzić etc.
A do cienia to może by jeszcze rzodkiewki wpakować, to roślina dnia krótkiego.
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: co rośnie w cieniu

Post »

może przez to było fajnie w cieniu w tym roku, że nie przesychały tak jak te na otwartym słońcu, tegoroczne lato było bardzo suche. Mó bakłażan też był eksperymentem ale powiódł się choć owoce mi zmroziło bo czekałam aż większe będą.
Justyna
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Ogórki lubią półcień. Moja teściowa sadziła rządek fasoli tycznej wschód-zachód i od północnej strony ogórki.
Idąc za jej przykładem od kilku lat sadzę ogórki za winoroślą.
Na zdjęciu rząd winorośli kierunek wschód-zachód i na północ od niego moje ogóreczki (od wschodu zacienia je brzoskwinia widoczna częściowo na zdjęciu):
http://img443.imageshack.us/img443/6567/8kun.jpg

Jak widać dobrze im służy takie miejsce, owocowały do pierwszego przymrozku pod koniec września:
http://img855.imageshack.us/img855/3756/xxj8.jpg
Pomidory posadzone w tym samym rządku co ogórki nie czuły się dobrze, za mało słońca.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: co rośnie w cieniu

Post »

to mam namacalny dowód i w przyszłym roku ogórki posadzę w półcieniu :) bo moje owszem ładne zielone były po tych deszczach ale jak przyszła susza to je też wysuszyło bo w pełnym słońcu rosły :? człowiek uczy się na błędach;p
Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”