Warzywa,które urosną w cieniu.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Jeśli miejsce jest całkowicie zacienione od wschodu i zachodu ale dobrze nasłonecznione od południa to powinienem tam sadzić cieniolubne warzywa czy raczej mogę tam sadzić co mi się podoba a i tak w miarę dobrze sobie poradzi?
Wiem że dużo lepiej by było jakby słońce świeciło z każdej strony ale raczej nie powinno być jakoś jakiś większych problemów gdybym tam posadził słoneczniki,fasolę albo buraki?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Ogrodnik poczytaj ten temat,znajdziesz odpowiedzi.Ja właśnie mam taki kawałek,w pełnym słońcu od 11 do 17-tej...teraz ,ale trzeba brać poprawkę na to,ze np.w sierpniu ten czas się zawęzi
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Przeczytałem już cały ten temat i trochę się dowiedziałem,w sumie taki kawałek nasłoneczniony tylko od południa nie jest chyba jakoś mocno zacieniony?
Szukałem w internecie informacji w jakich godzinach świeci słońce z różnych stron i nie mogłem nic znaleźć ale jeśli świeci w godzinach 11-17 do sierpnia to chyba nie jest jakoś mocno zacienione?
Jeśli tak to chyba buraki ćwikłowe(Siane wcześnie) powinny się udać,może i fasolka szparagowa?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ogrodniku! U mnie w podobnym miejscu-od wschodu ściana budynku gospodarczego,a od zachodu orzech świetnie rosły-skorzonera, pasternak,marchew,pietruszka,a pod samą ścianą tylko białą mam nawet pomidory i też dają radę.W takim miejscu sadzę raczej te co lubią słońce.
U mnie ziemia bardzo żyzna-1 kl
W całkowitym półcieniu-pod wierzbą energetyczną dobrze radzi sobie groszek cukrowy,kalarepa,pory,selery-te to rosną dużo lepiej w cieniu niż na pustyni.Nieźle radziła sobie też rzodkiewka , koper włoski,dziki ogórek.Potwierdzam też wiadomość o rabarbarze lubiącym cień i chyba rzepa murzynka ,bo u mnie w słońcu słabo rośnie.
W tym roku zauważyłem,podobnie jak poprzednicy,że ogórki ładniejsze są w półcieniu niż w pełnym słońcu.
Odnośnie pasternaku to rośnie wszędzie.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ja eksperymentalnie posieję w tym roku cyklanterę, też mam taki zacieniony zakątek ( ściana altanki) skoro rosną ogórki to może cylkantera też urośnie, ściana będzie podporą :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ciekawy temat. Mam kawałek działki od zachodu przysłonięty szklarnią (więc dociera rozproszone światło), od wschodu drzewa owocowe i jeżyna, od południa nieco zacieniają gałęzie jabłoni (w planach mam większe cięcie, bo rozrosła się nadmiernie). Rośnie tam szczypior, oregano, rozsada młodych bukszpanów, ale część tego miejsca jest niezagospodarowana i w oka mgnieniu zarasta chwastami. Może rukola, rzepa czy kalarepa posadzone na próbę byłyby dobrym pomysłem na zagospodarowanie tego miejsca?
Minusem w tym miejscu jest mała ilość słońca, ale plusem osłonięcie od wiatrów, które nad morzem mogą dawać się we znaki.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Półcień zniesie też wawrzyn.
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

U mnie również w tym roku zmienia się miejsce na warzywnik, będzie od okolo godz 11 do 15 zacienione tu i ówdzie, poszukuje więc warzyw które by dobrze rosły w cieniu i pół cieniu. Wpisałam te, które podawaliście, że się udają, czyli:
Rabarbar,
Lubczyk,
Cukinia,
Bakłażan,
Fasolka szparagowa,
Szczaw,
Chrzan,
Rukola,
Rzepa,
Czosnek niedźwiedzi,
Seler korzeniowy,
Por,
Kalarepa,
Ogórki,
Sałata,
Porzeczki,
Agrest,
To że rosną i się udają ma również wielki wpływ jakość gleby, i inne warunki ale warto próbować w swoich ogrodach bo może akurat się uda zbiór ;:138
flowers10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Które warzywa w półcieniu a które na słońcu

Post »

Witam, to mój pierwszy post na forum a więc moje pytanie brzmi tak:które z tych warzyw mogą znaleźć się w półcieniu a które na słońcu:marchewka ,pietruszka ,rzodkiewka ,cebula ,sałata oraz flance selerów i porów kupione wiosną na rynku.Mój ogródek znajduje się niestety za domkiem po południu światło pada tylko na jedno poletko i zastanawia się które z tych warzyw muszą się znalezć się na słońcu.Przepraszam jeśli już było. takie pytanie
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Z moich doświadczeń,to marchewka najlepiej rośnie na największym wygwizdowie.Dobrze jest ją sadzić obok cebuli-wzajemnie zwalczają swoje szkodniki.Właściwie wszystkie te rośliny można sadzić w cieniu.Nie wiem jak z sałatą ,bo ze względu na ślimaki nie sadzę.
Generalnie wszystkie rośliny bardziej lubią słońce ,ale na przykład selery potrzebują też dużo wilgoci,więc całkiem nieźle dają radę w cieniu,to samo pory.
Kompost
200p
200p
Posty: 262
Od: 9 lut 2015, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Które warzywa w półcieniu a które na słońcu

Post »

flowers10 pisze:Witam, to mój pierwszy post na forum a więc moje pytanie brzmi tak:które z tych warzyw mogą znaleźć się w półcieniu a które na słońcu:marchewka ,pietruszka ,rzodkiewka ,cebula ,sałata oraz flance selerów i porów kupione wiosną na rynku.Mój ogródek znajduje się niestety za domkiem po południu światło pada tylko na jedno poletko i zastanawia się które z tych warzyw muszą się znalezć się na słońcu.Przepraszam jeśli już było. takie pytanie

Warzywnik powinien znajdować się na nasłonecznionej części ogrodu wówczas plon będzie dorodniejszy, dojrzalszy i prawidłowo wykształcony. Nie słyszałem nigdy, żeby warzywnik był w cieniu, ale mogę się mylić i ktoś hoduje warzywa w cieniu i mają się dobrze.

Pozdrawiam.
Ogród biodynamiczny na kompoście

Moja wyspa na prerii
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Re: Warzywa,które urosną w cieniu.

Post »

Witam . No to wniosę troszkę optymizmu dla tych co mają zacienione warzywniaki , ja mam dwa , każdy w innej części ogrodu . Pierwszy jest w zasadzie w cieniu przez większą część dnia , na pewno do godziny 15 , pod ścianą żywopłotu z cyprysika niebieskiego , który ma już 2 m wysokości , a dodatkowo z jednej strony-dokładnie od południa zasłania go wiata na drewno -więc oświetlenie bardzo marne -kiedyś było inaczej , teraz jest jak jest i musi służyć tak jak jest ;) W nim co roku najlepiej udają się :

koper włoski -fenkuł
rzepa
brukiew
kalarepki
pasternak
jarmuż
kapusta nero di toskania-coś jak jarmuż
mizuna
pac choi
szpinak
szczaw
rabarbar
sałata ale tylko wczesna liściowa inne nie tworzą główki
rukola
ruta
pietrucha naciowa
ogórki
cukinia -ale posadzona na górce , inaczej gnije od wilgoci
rzodkiew biała długa i czarna okrągła
seler korzeniowy i naciowy
cykoria
burak naciowy
cebula szczypiorkowa i siedmiolatka
czosnek
skorzonera i salsefia

Te warzywa mają bardzo dobrą strukturę i wielkość , więc chyba wolą cień , w ogródku nr 2 w słońcu nigdy nic porządnego z nich nie wyrosło ;) Tak więc nie załamujcie się Cieniowi Ogrodnicy , też się da i to z b.dobrym efektem i podlewania mniej niż w słońcu ;)
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Warzywa,które urosną w cieniu.

Post »

Akurat usiłuję rozsądnie zaplanować grządki (jak na razie, na papierze ) i jak co roku kłopot z miejscami lekko zacienionymi. Skorzystam w tym sezonie z podpowiedzi zawartych w tym wątku.
GERTRUDA Dzięki za wiosenny powiew optymizmu . ;:180
Pozdrawiam - Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”