Warzywa,które urosną w cieniu.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: co rośnie w cieniu

Post »

cynamonek99 pisze:Witam,

pytanie brzmi "co rośnie w cieniu"? Piszecie o warzywach, a kwiaty, wiciokrzewy i może coś jeszcze?
bo to wątek warzywniczy :D
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Z ozdobnych hosty.
Barbara
cynamonek99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sty 2012, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co rośnie w cieniu

Post »

No tak, jak człowiek raczkuje po forum to nie doczyta tu i nie doczyta tam ;:223 , ale dobrze wiedzieć i o warzywkach lubiących cień ;:108
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: co rośnie w cieniu

Post »

ale dobrze wiedzieć i o warzywkach lubiących

Warzywa najwyżej tolerują cień, a raczej półcień, ale żeby lubiły........
Waleria
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Bakłażany lubią półcień. Lepiej rosną. :D
Całe debaty na ten temat były w wątku o nich.
vena81
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 20 mar 2012, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia...w lesie :)

Re: co rośnie w cieniu

Post »

No więc dzięki za odzew :D ale dalej dalej nie wiem co myślicie ;:131

Waleria, no wiem co mi urosło a co nie...co lepiej co gorzej, tylko zastanawiam się czy to kwestia przypadku,ziemi czy tego nieszczęsnego cienia... a może odmiany złe... Pierwszy raz widziałam rzodkiewkę i pietruszkę praktycznie bez korzenia:( Reszta tego co wyrosło w sumie było w miarę:) No może poza porami i selerem. Chodziło mi najbardziej o to czy są warzywa które wybitnie nie lubią cienia i choć bym nie wiem jak się starała to i tak nic nie wyjdzie.

BRZOSKWINKA, cień jest od drzew - bezpośrednie sąsiedztwo lasu. najbliżej rośnie sosna i olchy spore drzewa ale a tym wyciąganiem wody to nie wiem... podlewałam sumiennie codziennie:)

cynamonek99 faktycznie chodziło mi raczej o warzywa ale roślinki ozdobne tez mnie interesują bo ten las koło ogródka powoli zmieniam w park (bo taki prawdziwy las mam wszędzie wkoło).

Ps. Hosty uwielbiam a one nie skarżą się na cień :)

pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: co rośnie w cieniu

Post »

U mnie w cieniu - w takiej alejce między moim domem a świerkami sąsiada, rośnie ładnie szczaw, chrzan i lubczyk.
Pozdrawiam Kaśka
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Temat u mnie na czasie.
Właśnie postanowiłam ,że przeznaczę kawałek ziemi w półcieniu /pod brzoskwiniami/ na warzywniak.
Zastanawiam się co tam wyrośnie..posiałam właśnie rzodkiewki/sopel i murzynkę/ponieważ reszta warzywniaka jest w pełnym słońcu,więc przy takich upałach/ostatnio 34-36 w cieniu/wszystko wypala.
Będę wdzięczna,jeśli będziecie zasilać ten temat info o roślinach ,które nie tolerują absolutnie półcienia i lubią ukrop;) i takich ,które latem wolą słońce przez filtr konarów,ale dzięki temu wilgotna glebę
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Danutka, słońce to jedno, a wysuszenie gleby przez korzenie drzewa to drugie. Trzeba przeanalizować jakie rośliny sobie z tym poradzą. Wszak inaczej będzie w cieniu drzewa, a inaczej w cieniu altanki. U mnie pod drzewami pięknie rosną poziomki.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Brzoskwinko,kiedy obserwuję ten teren,to w porównaniu z plażą ;:oj na warzywniaku,tam ziemia jest bardziej wilgotna.Stąd przyszedł mi pomysł,żeby zamiast posiać trawę,zrobić warzywniak.Z drugiej strony,od wielu lat rosły tam chwasty sukcesywnie wyrywane,więc sadzę,że jest tam super ziemia.Wim,że będę musiała poeksperymentować..bo cień to nie zawsze ten sam cień :wink: Jak zrobię fotkę tego zaułka mojego to wstawię
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1869
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: co rośnie w cieniu

Post »

danutka66 pisze:bo cień to nie zawsze ten sam cień :wink:
Oj, tak. :D U mnie w cieniu jałowca jest wilgotno (jakieś 1,5m od pnia), ale rośliny zdecydowanie mniejsze niż te 1-2 m dalej na "pustyni". Widać krzaczor je podjada. :wink:
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

U mnie bardzo dobrze w cieniu rośnie sałata, odmiana Justyna popikowana w połowie maja, jednak nie polecam pikowania sałaty w cieniu wczesną wiosną, bywało że przymarzała, gdy tylko temp. podwyższyła się do 15-20stopni zaczynała wypuszczac nowe listki i rosła dobrze.

Jeśli chodzi o cukinię zauważyłam, że preferuje półcień, te same nasiona, ta sama rozsada u mnie w półcieniu pod jabłonką między kukurydzą cukinia średnicy ok5cm długości 30cm u sąsiadki w pełnym słońcu 2cm długość ok.10cm, w dodatku moja była posadzona 1,5tyg później.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rudominka
200p
200p
Posty: 492
Od: 9 wrz 2010, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Znalazłam jeszcze informację, że rzepa lepiej rośnie w cieniu, macie jakieś doświadczenia z nią?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”