Warzywa,które urosną w cieniu.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: co rośnie w cieniu

Post »

może przez to było fajnie w cieniu w tym roku, że nie przesychały tak jak te na otwartym słońcu, tegoroczne lato było bardzo suche. Mó bakłażan też był eksperymentem ale powiódł się choć owoce mi zmroziło bo czekałam aż większe będą.
Justyna
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Ogórki lubią półcień. Moja teściowa sadziła rządek fasoli tycznej wschód-zachód i od północnej strony ogórki.
Idąc za jej przykładem od kilku lat sadzę ogórki za winoroślą.
Na zdjęciu rząd winorośli kierunek wschód-zachód i na północ od niego moje ogóreczki (od wschodu zacienia je brzoskwinia widoczna częściowo na zdjęciu):
http://img443.imageshack.us/img443/6567/8kun.jpg

Jak widać dobrze im służy takie miejsce, owocowały do pierwszego przymrozku pod koniec września:
http://img855.imageshack.us/img855/3756/xxj8.jpg
Pomidory posadzone w tym samym rządku co ogórki nie czuły się dobrze, za mało słońca.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: co rośnie w cieniu

Post »

to mam namacalny dowód i w przyszłym roku ogórki posadzę w półcieniu :) bo moje owszem ładne zielone były po tych deszczach ale jak przyszła susza to je też wysuszyło bo w pełnym słońcu rosły :? człowiek uczy się na błędach;p
Justyna
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Ja z ogórkami też spróbuję,a co do cienia....sprawdzają się selery korzeniowe...miałam w tym roku w ramach eksperymentu posadzone w różnych częściach...najładniejsze porosły w naturalnym półcieniu i sztucznym czyli za pomidorami :D
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Jeśli miejsce jest całkowicie zacienione od wschodu i zachodu ale dobrze nasłonecznione od południa to powinienem tam sadzić cieniolubne warzywa czy raczej mogę tam sadzić co mi się podoba a i tak w miarę dobrze sobie poradzi?
Wiem że dużo lepiej by było jakby słońce świeciło z każdej strony ale raczej nie powinno być jakoś jakiś większych problemów gdybym tam posadził słoneczniki,fasolę albo buraki?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: co rośnie w cieniu

Post »

Ogrodnik poczytaj ten temat,znajdziesz odpowiedzi.Ja właśnie mam taki kawałek,w pełnym słońcu od 11 do 17-tej...teraz ,ale trzeba brać poprawkę na to,ze np.w sierpniu ten czas się zawęzi
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Przeczytałem już cały ten temat i trochę się dowiedziałem,w sumie taki kawałek nasłoneczniony tylko od południa nie jest chyba jakoś mocno zacieniony?
Szukałem w internecie informacji w jakich godzinach świeci słońce z różnych stron i nie mogłem nic znaleźć ale jeśli świeci w godzinach 11-17 do sierpnia to chyba nie jest jakoś mocno zacienione?
Jeśli tak to chyba buraki ćwikłowe(Siane wcześnie) powinny się udać,może i fasolka szparagowa?
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ogrodniku! U mnie w podobnym miejscu-od wschodu ściana budynku gospodarczego,a od zachodu orzech świetnie rosły-skorzonera, pasternak,marchew,pietruszka,a pod samą ścianą tylko białą mam nawet pomidory i też dają radę.W takim miejscu sadzę raczej te co lubią słońce.
U mnie ziemia bardzo żyzna-1 kl
W całkowitym półcieniu-pod wierzbą energetyczną dobrze radzi sobie groszek cukrowy,kalarepa,pory,selery-te to rosną dużo lepiej w cieniu niż na pustyni.Nieźle radziła sobie też rzodkiewka , koper włoski,dziki ogórek.Potwierdzam też wiadomość o rabarbarze lubiącym cień i chyba rzepa murzynka ,bo u mnie w słońcu słabo rośnie.
W tym roku zauważyłem,podobnie jak poprzednicy,że ogórki ładniejsze są w półcieniu niż w pełnym słońcu.
Odnośnie pasternaku to rośnie wszędzie.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ja eksperymentalnie posieję w tym roku cyklanterę, też mam taki zacieniony zakątek ( ściana altanki) skoro rosną ogórki to może cylkantera też urośnie, ściana będzie podporą :wink:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Ciekawy temat. Mam kawałek działki od zachodu przysłonięty szklarnią (więc dociera rozproszone światło), od wschodu drzewa owocowe i jeżyna, od południa nieco zacieniają gałęzie jabłoni (w planach mam większe cięcie, bo rozrosła się nadmiernie). Rośnie tam szczypior, oregano, rozsada młodych bukszpanów, ale część tego miejsca jest niezagospodarowana i w oka mgnieniu zarasta chwastami. Może rukola, rzepa czy kalarepa posadzone na próbę byłyby dobrym pomysłem na zagospodarowanie tego miejsca?
Minusem w tym miejscu jest mała ilość słońca, ale plusem osłonięcie od wiatrów, które nad morzem mogą dawać się we znaki.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Vamila
200p
200p
Posty: 459
Od: 11 wrz 2014, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

Półcień zniesie też wawrzyn.
Pozdrawiam wszystkich zakręconych na zielono! Milena
Na wzgórzu z widokiem
Dorośli upośledzeni ludzie to dorośli upośledzeni ludzie a nie małe bezrozumne dzieci!
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Co urośnie w cieniu.

Post »

U mnie również w tym roku zmienia się miejsce na warzywnik, będzie od okolo godz 11 do 15 zacienione tu i ówdzie, poszukuje więc warzyw które by dobrze rosły w cieniu i pół cieniu. Wpisałam te, które podawaliście, że się udają, czyli:
Rabarbar,
Lubczyk,
Cukinia,
Bakłażan,
Fasolka szparagowa,
Szczaw,
Chrzan,
Rukola,
Rzepa,
Czosnek niedźwiedzi,
Seler korzeniowy,
Por,
Kalarepa,
Ogórki,
Sałata,
Porzeczki,
Agrest,
To że rosną i się udają ma również wielki wpływ jakość gleby, i inne warunki ale warto próbować w swoich ogrodach bo może akurat się uda zbiór ;:138
flowers10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Które warzywa w półcieniu a które na słońcu

Post »

Witam, to mój pierwszy post na forum a więc moje pytanie brzmi tak:które z tych warzyw mogą znaleźć się w półcieniu a które na słońcu:marchewka ,pietruszka ,rzodkiewka ,cebula ,sałata oraz flance selerów i porów kupione wiosną na rynku.Mój ogródek znajduje się niestety za domkiem po południu światło pada tylko na jedno poletko i zastanawia się które z tych warzyw muszą się znalezć się na słońcu.Przepraszam jeśli już było. takie pytanie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”